Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava zrekonstruuje mrakodrap v centru města. Změny navrhne renomovaná architektka Eva Jiřičná

Ostrava-město |

Ostrava zachová pro budoucnost známou dominantu. Mrakodrap na Ostrčilově ulici totiž nebude zbourán, ale zrekonstruován. O návrh se postará světoznámá architektka Eva Jiřičná a její ateliér AI - Design. S 22 patry jde v současnosti o nejvyšší dům v Ostravě.

Výškový dům na Ostrčilově ulici v centru Ostravy byl dostavěn v roce 1968. Má 68 metrů a 22 pater, které byly nejprve určeny pro bydlení. Do budovy ale začalo zatékat a po rekonstrukci v ní vznikly kanceláře. Od roku 2013 je celý mrakodrap opuštěný a nepřístupný kvůli nevyhovujícím protipožárním opatřením a dalším technickým problémům, jako například, že se ve větrů naklání, má nefunkční opláštění, které obsahuje azbest, chybí únikové trasy. Vedení magistrátu i centrálního obvodu už mnoho let řeší jeho budoucnost. Nyní překvapivě odborníci nabídli, že by tuto dominantu šlo zachránit. Magistrát proto vyzval studio AI - Design světoznámé architektky Evy Jiřičné, aby navrhlo jak.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Výškový dům v Ostrčilově ulici rozhodně patří ke známým architektonickým dominantám Ostravy. Již léta je ale ve velmi špatném stavu a náročnost jeho rekonstrukce způsobila dlouhodobé oddalování problému a dodnes svádí k jednoduchým úvahám, jako jsou návrhy na jeho demolici. Vzdávat se dominant však není cesta, kterou bychom volili. Rozhodli jsme se proto zadat zpracování návrhu rekonstrukce objektu studiu proslulé architektky Evy Jiřičné. Její tým je známý jedinečností architektonických návrhů, citlivým přístupem k hodnotám původních staveb i kvalitním technickým zpracováním, které budou pro tuto stavbu nezbytné. Rozhodně nebudeme prvním ani posledním městem, které úspěšně zvládlo přestavbu dříve postavených výškových budov na současné podmínky a bezpečnostní normy."

V roce 2010 uvažovalo město o prodeji objektu soukromému majiteli, který by jej zdemoloval a na místě postavil jinou budovu. V roce 2013 chtěl centrální městský obvod, který měl budovu ve správě, objekt opravit, snížit o 10 pater a přestavět na menší byty pro mladé rodiny a seniory. Nyní ale po debatách s odborníky bylo rozhodnuto o zadání návrhu na využití budovy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Architektonické studio AI-Design bude hledat to nejvhodnější využití objektu. Stanoveno bude také na základě jeho technických parametrů, které jsou jiné pro byty a jiné pro kanceláře. Jednat by se mohlo o kombinaci funkcí. Přestože obvod navrhoval snížení budovy, protože při zachování současného počtu podlaží bude rekonstrukce technicky velmi náročná, rozhodli jsme se přijmout tuto výzvu a 68 metrů vysokou dominantu v centru města zachovat.“

Vedení magistrátu zadalo studiu vytvoření architektonického, funkčního a technického návrhu, který zachová výškovou dominantu objektu, indikuje jeho historické hodnoty a přinese atraktivní a architektonicky významné řešení hodné umístění v centrální části města. Řešení by mělo být udržitelné nejen ekonomicky, ale i z hlediska dopadů na životní prostředí. Variantní řešení připouští i využití okolních pozemků. Tento výškový dům je nejvyšší v Ostravě a celkově jde o třetí nejvyšší stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. 

Nahlásit chybu


Nedorazila k lékaři a má vypnutý telefon. Rodina měla strach o život ženy z Havířova

Včera 22:38, vydáno včera 18:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina i policisté intenzivně pátrali po mladé ženě z Havířova. Nedorazila k lékaři a měla vypnutý telefon. Rodina měla strach o její život. Po několika hodinách od zveřejnění pátrání se žena vrátila domů.

Rychlá reakce zachránila život. Muž po kolapsu poděkoval svým hrdinům v rámci jejich oceňování na ostravské radnici

22. prosince 2025 10:49 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Předvánoční čas přinesl do prostor Nové radnice silné lidské setkání. Po několika týdnech se zde znovu potkal 41letý muž s lidmi, kteří mu na konci listopadu zachránili život. Muž tehdy zkolaboval v práci v Ostravě-Mariánských Horách a bez rychlé pomoci by neměl šanci přežít.

Vánoční přání hejtmana Moravskoslezského kraje

22. prosince 2025 15:18 | Celý MS kraj | Redakce

Hejtman Josef Bělica (ANO) přeje, nejen všem obyvatelům Moravskoslezského kraje, pohodové a klidné Vánoce.

Autobus srazil školáka, skončil v péči záchranářů. Policie hledá svědky nehody.

Včera 11:04 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Policie s zabývá okolnostmi dopravní nehody v Šenově u Nového Jičína. Autobus srazil nezletilého chodce. Ten utrpěl zranění. Policie žádá svědky události o bližší informace.

I ve vyšším věku jsou aktivní a inspirují ostatní. Ostrava ocenila seniory roku 2025

22. prosince 2025 14:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Seniorkou roku se stala Milada Němčíková, město udělilo také dvě čestná uznání a ocenilo i jeden Klub seniorů roku.

Odpalovali pyrotechniku na střeše, ta začala hořet. Hasiči zachránili majetek za 10 milionů

Včera 10:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Při odpalování pyrotechniky začala hořet střecha. Hasiči uhasili požár během patnácti minut a zachránili majetek ve výši 10 milionů korun. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Škoda je odhadovaná na 100 tisíc korun. Hasiči upozorňují na opatrné zacházení s pyrotechnikou, obzvlášť při novoročních oslavách.

Na taktiky podvodníků upozorňuje policejní kalendář

Včera 8:21 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie České republiky rozdala seniorům v Novém Jičíně kalendáře na rok 2026. Nešlo ovšem jen o společenskou pozornost, obsahují varování před současnými hrozbami, před falešnými bankéři a jinými podvodníky.

Prořezával stromy a kmen mu poranil nohu. Záchranné složky zasahovaly v obtížném lesním terénu

Včera 9:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Když řezal větve stromu, kmen mu poranil nohu. Muž se zranil v těžko přístupném místě u obce Vyšní Lhoty. Díky technické pomoci horské služby a hasičů se zraněný dostal do sanitky a byl převezen do nemocnice.

Lidé bez domova usedli v Novém Jičíně k vánočnímu obědu

22. prosince 2025 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Charita uspořádala už v těchto dnech vánoční oběd pro lidi bez domova. Pro své klienty připravila štědrovečerní pokrm a drobné dárky.

Adra pořádá kroužky pro děti s autismem, Frýdek-Místek je podporuje

21. prosince 2025 17:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek podporuje charitativní organizaci Adra už od roku 2020 a výjimkou není ani letošní rok. Tentokrát dostaly potřebné vybavení kroužky pro děti s poruchou autistického spektra.

Pro děti by se rozdali, ale stále je jich málo. Ostrava poděkovala pěstounům za obětavost

Včera 14:44 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava poděkovala pěstounům na přechodnou dobu, kteří se starají o děti v krizových životních situacích. Na tradičním adventním setkání zaznělo nejen ocenění jejich práce, ale také výzva dalším lidem, aby se do této náročné formy péče zapojili.

Program Tvoříme prostor podpořil Fajnou zastávku v Kunčičkách

Včera 14:29 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Ostrava se už několik let snaží podporovat nápady občanů, kteří jsou ochotni přiložit ruku k dílu a vylepšit své okolí. Díky programu Tvoříme prostor už tak vznikla řada pozoruhodných projektů, jedním z nich je Fajna zastávka v Kunčičkách.

Ohňostroj rozzáří Ostravu-Hrabůvku 1.1. v 18:00

Včera 12:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ani letos nebude na Nový rok v Ostravě chybět velkolepý ohňostroj na kruhovém objezdu v Hrabůvce. Vedení radnice ujistilo občany že dvacetiminutovou show už po osmnácté odpálí 1.1. v 6 hodin večer a lidé se mohou těšit i na novinku.

Agility hřiště u Bělského lesa už slouží pejskařům

Včera 12:36 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Bělském lese vyrostlo díky participativnímu rozpočtu nové agility hřiště. Nachází se poblíž tramvajové smyčky u ulice Svornosti, nedaleko mateřské školy U Lesa. Areál je umístěn mezi vzrostlými stromy a nabízí bezpečné místo pro volné proběhnutí psů i jejich trénink. Překážky jsou různorodé a vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušenější týmy. Pejskaři tu najdou klasické slalomové tyče, houpačku, tunel, šikmou stěnu, kladinu, skokovou překážku i speciální schody. Hřiště je volně přístupné. Jeho vybudování si vyžádalo zhruba 600 tisíc korun.

V Bělském lese přibyly další povalové chodníky

Včera 12:14 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Poslední léta přinesla významnou proměnu Bělského lesa, největší zelené plochy v Ostravě. Nyní zde přibyly nové povalové chodníky a další prvky, které propojily takzvané Starobělské Lurdy s kaplí Panny Marie Lurdské a studánku Matky Boží.

Ostrava zrekonstruuje mrakodrap v centru města. Změny navrhne renomovaná architektka Eva Jiřičná
Vydáno 15. července 2020 11:26, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava zachová pro budoucnost známou dominantu. Mrakodrap na Ostrčilově ulici totiž nebude zbourán, ale zrekonstruován. O návrh se postará světoznámá architektka Eva Jiřičná a její ateliér AI - Design. S 22 patry jde v současnosti o nejvyšší dům v Ostravě.

Výškový dům na Ostrčilově ulici v centru Ostravy byl dostavěn v roce 1968. Má 68 metrů a 22 pater, které byly nejprve určeny pro bydlení. Do budovy ale začalo zatékat a po rekonstrukci v ní vznikly kanceláře. Od roku 2013 je celý mrakodrap opuštěný a nepřístupný kvůli nevyhovujícím protipožárním opatřením a dalším technickým problémům, jako například, že se ve větrů naklání, má nefunkční opláštění, které obsahuje azbest, chybí únikové trasy. Vedení magistrátu i centrálního obvodu už mnoho let řeší jeho budoucnost. Nyní překvapivě odborníci nabídli, že by tuto dominantu šlo zachránit. Magistrát proto vyzval studio AI - Design světoznámé architektky Evy Jiřičné, aby navrhlo jak.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Výškový dům v Ostrčilově ulici rozhodně patří ke známým architektonickým dominantám Ostravy. Již léta je ale ve velmi špatném stavu a náročnost jeho rekonstrukce způsobila dlouhodobé oddalování problému a dodnes svádí k jednoduchým úvahám, jako jsou návrhy na jeho demolici. Vzdávat se dominant však není cesta, kterou bychom volili. Rozhodli jsme se proto zadat zpracování návrhu rekonstrukce objektu studiu proslulé architektky Evy Jiřičné. Její tým je známý jedinečností architektonických návrhů, citlivým přístupem k hodnotám původních staveb i kvalitním technickým zpracováním, které budou pro tuto stavbu nezbytné. Rozhodně nebudeme prvním ani posledním městem, které úspěšně zvládlo přestavbu dříve postavených výškových budov na současné podmínky a bezpečnostní normy."

V roce 2010 uvažovalo město o prodeji objektu soukromému majiteli, který by jej zdemoloval a na místě postavil jinou budovu. V roce 2013 chtěl centrální městský obvod, který měl budovu ve správě, objekt opravit, snížit o 10 pater a přestavět na menší byty pro mladé rodiny a seniory. Nyní ale po debatách s odborníky bylo rozhodnuto o zadání návrhu na využití budovy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Architektonické studio AI-Design bude hledat to nejvhodnější využití objektu. Stanoveno bude také na základě jeho technických parametrů, které jsou jiné pro byty a jiné pro kanceláře. Jednat by se mohlo o kombinaci funkcí. Přestože obvod navrhoval snížení budovy, protože při zachování současného počtu podlaží bude rekonstrukce technicky velmi náročná, rozhodli jsme se přijmout tuto výzvu a 68 metrů vysokou dominantu v centru města zachovat.“

Vedení magistrátu zadalo studiu vytvoření architektonického, funkčního a technického návrhu, který zachová výškovou dominantu objektu, indikuje jeho historické hodnoty a přinese atraktivní a architektonicky významné řešení hodné umístění v centrální části města. Řešení by mělo být udržitelné nejen ekonomicky, ale i z hlediska dopadů na životní prostředí. Variantní řešení připouští i využití okolních pozemků. Tento výškový dům je nejvyšší v Ostravě a celkově jde o třetí nejvyšší stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000021142/ostrava-zrekonstruuje-mrakodrap-v-centru-mesta-zmeny-navrhne-renomovana-architektka-eva-jiricna