Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Zoo Ostrava se podařilo odchovat mládě kriticky ohroženého supa kapucína

Ostrava-město |

Chovná sezóna supů v Zoo Ostrava byla letos u některých druhů úspěšná, u jiných neúspěšná. K úspěšně hnízdícím mrchožroutům patří pár supů kapucínů – nejohroženějších supů Afriky. Odchované mládě spolu s rodiči a dalším párem mohou návštěvníci pozorovat ve voliéře nedaleko expozice Na statku.

Sup kapucín byl donedávna v Africe poměrně běžným druhem, ale za posledních 50 let poklesly jeho počty velmi prudce – o více než 80 %. V Červeném seznamu IUCN je řazen do kategorie „Critically Endangered“ (kriticky ohrožený). Proto si v Zoo Ostrava odchovu tohoto vzácného mrchožrouta velmi cení.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Odchov mláděte (samce) ale neprobíhal zcela bez komplikací, u jeho průběhu museli asistovat chovatelé. Vejce, které samice snesla 23. ledna, bylo odebráno do líhně, protože pár vejce na hnízdě v předcházejících letech často rozbil. Mládě se vylíhlo 16. března. První dny je krmili chovatelé, pak bylo podloženo rodičům na hnízdo. Další tři týdny ale probíhaly kontroly mláděte, protože bylo potřeba rodičovskému páru s krmením potomka pomoci. Díky každodenní práci a péči chovatelů mládě přežilo kritické období, začalo přibývat na váze a nyní už můžeme označit jeho odchov za úspěšný."

Na konci června byl pár s mládětem přestěhován ze zázemí, kde probíhal odchov, do voliéry v expoziční části zoo k druhému páru supů kapucínů.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Pětičlennou skupinu vzácných dravců mohou návštěvníci vidět v jedné z řadových voliér nedaleko expozice Na statku. Mladý sup je od dospělých jedinců dobře rozeznatelný – má tmavší hlavu."

Ostravský odchov je důležitý i proto, že za posledních 12 měsíců se supi kapucíni rozmnožili pouze v šesti institucích (včetně Ostravy) a celkem se podařilo odchovat pět mláďat. Přitom se tito ptáci chovají ve 48 evropských institucích.

Sup kapucín (Necrosyrtes monachus)  se vyskytuje v Africe na jih od Sahary (kromě jižní Afriky). Je obyvatelem savan a řídkých lesů, v pouštích a pralesech se nevyskytuje. S oblibou se zdržuje v blízkosti lidských sídlišť. Sup kapucín je středně velký druh supa, který má zadní část krku a temeno hlavy porostlé drobným peřím připomínající mnišskou kápi. Často se pohybuje v hejnech. Živí se zbytky po hostině ostatních mrchožroutů a loví také hmyz. Ve městech získává potravu sběrem ze skládek a odpadu. Pojídá dokonce i trus lidí a velkých zvířat. Z těchto materiálů si rovněž staví hnízda (na stromech). Rodiče odchovávají většinou jedno mládě. V posledních desetiletích počty tohoto supa v přírodě razantně poklesly v důsledku přímého pronásledování člověkem.

Nahlásit chybu


K tématu

Nápor návštěvníků v Zoo Ostrava způsobuje dopravní komplikace, čeká se na parkovací dům

9. května 2023 11:39 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Výstavba nového parkovacího domu výrazně omezila parkování kolem ostravské zoologické zahrady. S obdobím svátků a přicházejícího teplého počasí začíná zoo čelit velkému náporů návštěvníků. Slezská Ostrava i samotná zoo proto upozorňuje na z toho plynoucí dopravní komplikace i složité parkování.

Zoo Ostrava pomáhá s obnovou populace orlosupů bradatých v evropské přírodě

5. května 2023 14:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Projekt návratu orlosupa bradatého do Alp a dalších lokalit v jižní Evropě je jedním z nejúspěšnějších mezinárodních repatriačních projektů. Jeho cílem je obnova divoké populace tohoto majestátního dravce, který byl v minulosti na řadě míst člověkem zcela vyhuben, vypouštěním mladých orlosupů odchovaných v zoologických zahradách a specializovaných chovných stanicích. Zoo Ostrava je do projektu zapojena téměř 15 let a pro vypuštění do volné přírody poskytla již 17 orlosupů. V pořadí 18. orlosup bude vysazen ve Francii v oblasti Baronnies.

Supi bělohlaví odchovávají v Zoo Ostrava své první mládě

18. května 2023 19:12 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoo odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, a přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody.


Protest proti továrně v Dolní Lutyni neslábne, atmosféra setkání s občany byla opět napjatá

Kulturní dům v Dolní Lutyni znovu naplnili občané nespokojení s plánovanou stavbou továrny v obci. Vadí jim zabírání úrodné půdy a rozdělení vesnice, ale taky to, že stále nevědí, kdo je investorem. Spíš než pro odpovědi na otázky přišli na pondělní setkání protestovat.

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí. Klíčová stavba by měla být dokončena v roce 2029

Jižní obchvat Komárova už má pravomocné územní rozhodnutí. Tato dopravní stavba je klíčová nejen pro Opavu, ale zejména pro západní část Moravskoslezského kraje.

Uplynulo 79 let od osvobození Ostravy. Vzpomínka na padlé se uskutečnila v Komenského sadech.

Ostrava si 30. dubna tradičně připomněla osvobození města od fašistických okupantů. Vyvrcholila tak Ostavsko-opavská operace, která byla největší bitvou 2. světové války na našem území. Průmyslové město osvobodili kromě Rudé armády také příslušníci 1. čs. armádního sboru.

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Roztržka v tramvaji skončila napadením, poškozenému pak žena ukradla batoh, policie pátrá po dvou osobách

Policisté z Ostravy-Vítkovic prověřují případ výtržnictví a ublížení na zdraví, kdy po slovní rozepři v tramvaji mezi zastávkami Karpatská a Horymírova došlo k fyzickému napadení 44letého muže. Útok si vyžádal lékařské ošetření a poškozený přišel i o batoh s osobními věcmi a mikinu. Policie žádá veřejnost o pomoc s vypátráním obou osob.

Evu s 360 kily usadili do lázeňského parku v Čeladné na třítunový podstavec

360 kilová bronzová plastika s názvem Eva je jedním z největších figurálních děl českého sochaře Davida Moješčíka. Instalována byla v lázeňském parku v Rehabilitačním centru Čeladná.

Karvinská hornická nemocnice staví modulárním systémem další pavilon

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice. Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly.

Zlatorudná chalupa v Suché Rudné se dočkala záchrany díky nadšení nových majitelů, dobrovolníků a přátel

Včera 19:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Pro opařené dítě přiletěl na šumbarské sídliště vrtulník

Včera 21:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přistání záchranářského vrtulníku na sídlišti mohli sledovat v pondělí dopoledne lidé v Havířově-Šumbarku. Zdravotníci tam spěchali k opařenému dítěti.

Vyhlášení úspěšných sportovců města za rok 2023

Nový Jičín vyhlásil úspěšné sportovce města za rok 2023. Absolutní vítězkou se stala atletka Barbora Vahalíková, medailistka z mistrovství republiky v půlmaratonu.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

V Bělském lese bude stát revitalizované pumptrackové hřiště

V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.

Pumptrackové hřiště v Bělském lese prochází komplexní revitalizací. Hotové bude do léta

V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům za finanční příspěvek vstupem zdarma

Obyvatelé obvodu měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

V Ostravě-Jihu řeší špatný stav bytových domů v Bělském Lese. Nájemníci se budou muset vystěhovat

Vedení obvodu řeší situaci se špatným technických stavem bytových domů v Bělském lese. Aby dotčeným nájemníkům přestavilo výsledky odborné studie stavu budovy a možnosti náhradního bydlení, setkali se s nimi v K-triu.

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům za sbírku. Měli vstup zdarma

Obyvatelé obvodu Ostrava-Jih měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

Ostravská jatka jsou mezi nejlepšími stavbami Evropy. Vedení města úspěch potěšil

Ostrava má oficiálně jednu z nejzajímavějších staveb v celé Evropě. V prestižní ceně Evropské unie za současnou architekturu se zrekonstruovaná městská jatka umístila mezi pěticí finalistů. Autorem nové podoby stavby je polský architekt Robert Konieczny.

V Zoo Ostrava se podařilo odchovat mládě kriticky ohroženého supa kapucína
Vydáno 17. července 2021 14:16, Ostrava-město, Jiří Cileček
Chovná sezóna supů v Zoo Ostrava byla letos u některých druhů úspěšná, u jiných neúspěšná. K úspěšně hnízdícím mrchožroutům patří pár supů kapucínů – nejohroženějších supů Afriky. Odchované mládě spolu s rodiči a dalším párem mohou návštěvníci pozorovat ve voliéře nedaleko expozice Na statku.

zdroj foto: Zoologická zahrada a botanický park Ostrava

Sup kapucín byl donedávna v Africe poměrně běžným druhem, ale za posledních 50 let poklesly jeho počty velmi prudce – o více než 80 %. V Červeném seznamu IUCN je řazen do kategorie „Critically Endangered“ (kriticky ohrožený). Proto si v Zoo Ostrava odchovu tohoto vzácného mrchožrouta velmi cení.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Odchov mláděte (samce) ale neprobíhal zcela bez komplikací, u jeho průběhu museli asistovat chovatelé. Vejce, které samice snesla 23. ledna, bylo odebráno do líhně, protože pár vejce na hnízdě v předcházejících letech často rozbil. Mládě se vylíhlo 16. března. První dny je krmili chovatelé, pak bylo podloženo rodičům na hnízdo. Další tři týdny ale probíhaly kontroly mláděte, protože bylo potřeba rodičovskému páru s krmením potomka pomoci. Díky každodenní práci a péči chovatelů mládě přežilo kritické období, začalo přibývat na váze a nyní už můžeme označit jeho odchov za úspěšný."

Na konci června byl pár s mládětem přestěhován ze zázemí, kde probíhal odchov, do voliéry v expoziční části zoo k druhému páru supů kapucínů.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Pětičlennou skupinu vzácných dravců mohou návštěvníci vidět v jedné z řadových voliér nedaleko expozice Na statku. Mladý sup je od dospělých jedinců dobře rozeznatelný – má tmavší hlavu."

Ostravský odchov je důležitý i proto, že za posledních 12 měsíců se supi kapucíni rozmnožili pouze v šesti institucích (včetně Ostravy) a celkem se podařilo odchovat pět mláďat. Přitom se tito ptáci chovají ve 48 evropských institucích.

Sup kapucín (Necrosyrtes monachus)  se vyskytuje v Africe na jih od Sahary (kromě jižní Afriky). Je obyvatelem savan a řídkých lesů, v pouštích a pralesech se nevyskytuje. S oblibou se zdržuje v blízkosti lidských sídlišť. Sup kapucín je středně velký druh supa, který má zadní část krku a temeno hlavy porostlé drobným peřím připomínající mnišskou kápi. Často se pohybuje v hejnech. Živí se zbytky po hostině ostatních mrchožroutů a loví také hmyz. Ve městech získává potravu sběrem ze skládek a odpadu. Pojídá dokonce i trus lidí a velkých zvířat. Z těchto materiálů si rovněž staví hnízda (na stromech). Rodiče odchovávají většinou jedno mládě. V posledních desetiletích počty tohoto supa v přírodě razantně poklesly v důsledku přímého pronásledování člověkem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000026593/v-zoo-ostrava-se-podarilo-odchovat-mlade-kriticky-ohrozeneho-supa-kapucina