Kromě zdravotníků z oddělení rodinám pomáhají i odborníci z Centra provázení, nemocniční interventi a z neziskových organizací je pak nejvýznamnějším partnerem těchto rodin už 25 let spolek HAIMA Ostrava. Jeho zástupci jsou zdravotníci, ale i lidé, kteří mají s onkologickým onemocněním dítěte osobní zkušenost.
Iva Piskalová, mluvčí FN Ostrava: "Jsou nablízku bezprostředně po sdělení diagnózy. Ve fázi, kdy musí být děti hospitalizovány v nemocnici, jim připravují program přímo na oddělení, rodičům poskytují nepřetržitou psychickou podporu. A třetí fáze pomoci nastává po intenzivní části léčby, která už probíhá doma, a děti dochází do nemocnice na pravidelné kontroly."
Lucie Brodová, koordinátorka spolku: "Toto období je, i když se to možná nezdá, velmi náročné. Trápí vás budoucnost, nevíte, co bude dál. HAIMA Ostrava nám obrovsky pomohla s psychickou i fyzickou rekonvalescencí. I proto jsem se po uzdravení syna chtěla stát její součástí."
Syn Vojtěch onemocněl akutní lymfoblastickou leukemií, která je nejčastějším onkologickým onemocněním krve u dětí, před téměř 6 lety.
Iva Piskalová, mluvčí FN Ostrava: "Aktivity HAIMY podporují i dětští hematologové. Stejnou diagnózu, jakou měl syn Lucie Brodové, ročně jen ve Fakultní nemocnici Ostrava potvrdí u 5 - 8 dětí a u dalších přibližně 15 dětí odhalí jiné onkologické onemocnění."
Hubert Mottl, primář Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava: "Ta sociální podpora k tomu zdravotnímu základu jednoznačně patří. Je to celosvětový trend a myslím si, že velice užitečný."
Jednou z velkých, a velmi oblíbených akcí, kterou HAIMA Ostrava u příležitosti Dne dětské onkologie pořádá, je setkání rodin. Letos musí být posunuto.
Michaela Češková, ředitelka spolku HAIMA Ostrava: "Věříme, že letošní 11. ročník, opět plný her a soutěží pro děti a odpočinkových aktivit pro rodiče, uspořádáme až 9. 5.2022. Je to oslava života. Radost z uzdravení. Poděkování maminkám, tatínkům i dětem, za to, že to zvládli."
Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava má pro děti do 19 let 11 lůžek a 5 lůžek pro jejich doprovod. Intenzivní část léčby trvá zpravidla 8 – 10 měsíců, a dalších 16 měsíců je pak fáze udržovací. V případě akutní lymfoblastické leukemie je úspěšná až u 90 procent nemocných.