Mnoho základních škol v Ostravě má nádherně zrekonstruovaná hřiště, kde lze hrát fotbal, basketbal nebo další míčové sporty a často mají i atletický ovál pro běh. U mateřských škol jsou pak hřiště s hracími prvky pro nejmenší děti. Využívána jsou hlavně dopoledne a byla by škoda, aby pak byla zavřená a prázdná. Proto před lety vznikl projekt otevřených hřišť.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Bezpečná hřiště využívají denně stovky Ostravanů. Jde o rodiny s dětmi, nebo i skupinky vesměs školáků a studentů, kteří tak mohou venku smysluplně a bezpečně trávit svůj volný čas. Síť otevřených hřišť se díky tomu stala nedílnou součástí opatření k posilování prevence kriminality i zvyšování kvality života v Ostravě. Velký význam má skutečnost, že zde může sportovat skutečně úplně každý, kdo pouze dodržuje pravidla sportoviště. Po nikom zde není požadována žádná registrace, ani se není třeba nikde dopředu objednávat. Sportoviště u škol a školek, která by jinak mimo vyučování zůstávala nevyužitá, tak našla svá daleko širší uplatnění."
Rada města schválila pro rok 2023 podporu fungování 62 otevřených hřišť 17 městským obvodům, částka na provoz přesáhne 5,1 milionů korun a je vyšší než vloni.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: "Hřiště otevřená v rámci Strategie prevence kriminality města Ostravy jsou označena modrobílými informačními tabulemi s logem projektu Bezpečnější Ostrava. Otevřená hřiště splňují zákonné normy a některá nabízí i zapůjčení sportovních pomůcek. To vše zdarma nebo za malý poplatek a bez předchozí rezervace."
Využít lze také několik dopravních hřišť s možností zapůjčení kola nebo koloběžky. Ostrava tak dalšími financemi podpořila například i dopravní hřiště na ulici Orebitská, kde v rámci prevence strážníci městské policie učí děti bezpečnému pohybu na silnicích.