Skupina Veolia dokončila další investici v Elektrárně Třebovice, která patří mezi největší výrobce energií v České republice.
Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Je to teplárna, která dokáže reagovat v reálném čase na dodávku tepla v jakémkoliv ročním období, a můžeme říct, že v minulosti zde byly prováděny zásadní úpravy, modernizace a hlavně ekologizace tohoto zdroje– odsíření, odprášení a denitrifikace tohoto zdroje.“
Množství vypouštěného prachu elektrárna razantně snížila v posledních letech až o 90 procent. Podobně klesly také emise oxidů síry a dusíku. K dalšímu zefektivnění a rozvoji výroby elektřiny a tepla v Ostravě teď přispěje nový turbogenerátor.
Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Právě nová turbína TG17 v protitlakém uspořádání nám umožní vyrábět teplo a elektřinu kogeneračním způsobem, to znamená v současném stavu, kdy do turbíny vstupuje pára z třebovických kotlů, vyrobí na turbíně elektrickou energii a teplo je dále využilo pro vytápění města Ostravy.“
Kogenerace, tedy společná výroba elektřiny a tepla, zajistí nejvyšší možné využití energie v palivu, je nejekologičtějším a nejekonomičtějším způsobem využití paliva.
Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Turbína pracuje na 6000 otáčkách, ty jsou následně převodovkou regulovány na 1500 otáček, s kterými pracuje generátor tohoto soustrojí a ten vyrábí elektrickou energii. Výkon tohoto soustrojí je 36 MW.“
Příprava a výstavba turbogenerátoru trvala přes 2 roky. Nové zařízení může sloužit desítky let.
Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Turbína má za sebou všechny zkoušky, předkomplexní vyzkoušení a v březnu proběhlo i úspěšné garanční měření. Týmu 10 dodavatelů a našemu projektovému týmu se podařilo úspěšně turbínu připravit ke komplexnímu odzkoušení a převzetí stroje.“
Zatím ostravská teplárna využívá stále především černé uhlí, ta největší transformace ji tedy teprve čeká.
Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Naše společnost vyhlásila odchod od uhlí coal exit do roku 2030. Již nyní v rámci připravované koncepce víme, že nebudeme do budoucna závislí na jednom palivu, což do budoucna by byl jen plyn, ale budeme mít palivový mix, např. energetické využití odpadů, zmiňovaný plyn, biopalivo a chceme taky využívat odpadní teplo.“
Veolia i v dalších svých teplárnách cílí na kombinaci více druhů dostupných paliv, včetně využívání vytříděných dále nerecyklovatelných odpadů k výrobě tepla a elektřiny v některých lokalitách.
Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Palivový mix nám umožní vysokou efektivitu v rámci výroby a teplárny Třebovice, diverzifikaci rizik, což nám umožní spolehlivě a bezpečně dodávat teplo našim zákazníkům a pomůže nám udržet přijatelnou cenu pro naše zákazníky.“
Moravskoslezský kraj má jednu z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě. Díky tomu mají zdejší velká města teplo zajištěné z centrálních zdrojů bez starostí.