Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA SE PYŠNÍ PRVNÍ INTEGRAČNÍ HOUPAČKOU V ČESKU PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ
  • MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ PODPORUJE PROGRAMY OBCÍ NA OBNOVU VENKOVA
  • DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA PRVNÍ V ČR ZAVÁDÍ ELEKTRONICKÉ DOHODY O POKUTÁCH
  • REKONSTRUKCE VENKOVNÍHO BAZÉNU V NOVÉM JIČÍNĚ ZAČÍNÁ, FIRMA MÁ NA PRÁCE ROK
  • ŘSD OPRAVÍ 11 PROPUSTKŮ V OKRESE OPAVA A BRUNTÁL
  • POLICIE A ÚŘADY NADÁLE ŠETŘÍ ÚHYN RYB V RYBNÍKU MÍČOVEC
  • TECHNICKÉ SLUŽBY V HAVÍŘOVĚ POŘÍDILY DEFIBRILÁTORY, ZAMĚSTNANCI PROŠLI ŠKOLENÍM
  • CENY STARŠÍCH BYTŮ V MS KRAJI MEZIROČNĚ VZROSTLY NEJVÍCE ZE VŠECH KRAJŮ
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ OTEVŘELI KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
  • RADNICE V HAVÍŘOVĚ ROZDÁVÁ OPĚT NÁDOBY NA BIOODPAD
  • KARVINÁ CHYSTÁ PROMĚNU AREÁLU LODIČKY V PARKU BOŽENY NĚMCOVÉ
  • FRÝDEK-MÍSTEK PŘIPRAVUJE ARCHITEKTONICKOU SOUTĚŽ NA ČESKÝ DŮM
  • OBVOD SLEZSKÁ OSTRAVA SHÁNÍ VYUŽITÍ PRO BUDOVU NA CHITTUSSIHO ULICI
  • PODLE POVODÍ ODRY BYL BŘEZEN Z HYDROLOGICKÉHO POHLEDU SPÍŠE PODPRŮMĚRNÝ

Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu

Ostrava-město |

Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      zdroj: Policie ČR

      "Váš bankovní účet byl napaden a někdo se z něj pokouší odeslat velké množství peněz..." nebo "Na vaše jméno se někdo snaží u banky vzít velký úvěr."

      Těmito slovy většinou začínají telefonáty podvodníků, kteří mají za cíl připravit své oběti o všechny úspory. Stejnou zkušenost má i 59letá žena, které zavolala v minulých dnech údajná pracovnice banky.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Žena se představila jako Marcela Žáková a sdělila jí, že volá kvůli zažádanému úvěru. Vzhledem k tomu, že poškozená o žádnou půjčku nežádala, obávala se, že se stala obětí podvodného jednání. Údajná bankovní úřednice ji ujistila, že zneužití osobních údajů oznámí jak policistům, tak bance a ta ji bude kontaktovat."

      Propracovaný systém podvodu

      A jak údajná pracovnice banky řekla, tak se také stalo. Během stejného dne jí volal muž, který se představil jako pan Čuřík. Uvedl, že je z bezpečnostního oddělení banky a její účet byl napaden. Tím se mu povedlo ženu perfektně zmanipulovat a přesvědčit ji, že jediná možnost, jak její peníze zachránit je, aby je šla okamžitě do banky vybrat a vložit na nový účet, který jí on sám založí. Většinou podvodníci tvrdí, že o tom nesmí v bance nikomu říct, protože je možné, že ji chtěl okrást přímo někdo z úředníků v bance.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Po celou dobu s ní komunikoval jak po telefonu, tak přes aplikaci WhatsApp. Sdělil jí, že bude nejbezpečnější vklad peněz na rezervní účet a tím své úspory zachrání. Dále ji ujistil, že jakmile pominou bezpečnostní rizika, peníze jí budou vráceny zpět na účet."

      Poškozená žena vybrala všechny peníze a odnesla je do obchodního centra, kde je měla dle instrukcí vložit do bitcoinmatu. Následně měla doslova štěstí v neštěstí, protože si jí všimla náhodná kolemjdoucí, které bylo jasné, že žena se stala obětí podvodu. Zabránila ji ve vložení peněz do zařízení a rovnou zavolala policii.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozená měla po celou dobu údajného pána Čuříka na telefonu a dokonce i ve chvíli, kdy ji oslovila náhodná kolemjdoucí. Ta ji upozornila, aby peníze nikde nevkládala, že se určitě jedná o podvod, proto hned volala na linku 158 a věc oznámila."

      Po chvilce na místo přijeli policisté a ženě nakonec vklad peněz do bitcoinmatu rozmluvili. Následně ji převezli na policejní služebnu.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté z Vítkovic zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. Velké poděkování patří právě ženě, která byla ve správnou dobu na správném místě. Svou duchapřítomností zachránila poškozené úspory a nevzdala to i přesto, že 59letá žena jí vůbec nevěřila."

      Jiná žena přišla o 1,3 milionu

      Zhruba ve stejnou dobu se v Ostravě odehrál další podobný případ. Tady už bohužel 58letá žena už takové štěstí neměla a přišla o všechny své úspory. Podvod měl stejný scénář. Vše začalo hovorem od ženy, která se představila jako pracovnice banky. Opět sjednaná půjčka, která nebyla dokončena. A příběh úplně totožný. Následoval hovor od pana Čuříka, který je údajný „pracovník bezpečnostního oddělení“.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ten 58leté ženě uvedl, že její účet byl napaden, a proto je nutné provést zabezpečení peněz. Poté se s ní v telefonu rozloučil slovy, že nikomu nemá nic říkat a ani nikde volat, že všechny hovory jsou nahrávány, že ji sám bude kontaktovat. Netrvalo to dlouho a opět ženu kontaktoval. Následovaly instrukce."

      Žena šla do banky a ze svých účtů vybrala všechny úspory, tedy něco málo přes 1,3 milionu korun. Po celou dobu měla údajného Čuříka na telefonu a když chtěla jít s penězi domů, tak ji zastavil a přesvědčil, že peníze jsou zasažené trestnou činností a musí je vložit do speciálního zabezpečovacího elektronického účtu.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poté ji poslal do nákupního centra v Ostravě kde jí přesně řekl, kde se nachází bitcoinmat. Následně si poškozenou k telefonu převzal údajný kolega Jelínek, který začal posílat přes WhatsApp QR kódy a instruoval ji, jak vkládat peníze."

      Podvodníci umí krást telefonní čísla

      Ženě to prý v jeden okamžik přišlo zvláštní, proto chtěla mluvit s policistou. Jak si přála, tak se stalo. Podvodníci jsou velmi dobře technicky vybavení a dokáží ukrást téměř každé telefonní číslo. Okamžitě jí tak na mobil zavolali z telefonního čísla, které mělo předvolbu 974, což jsou pevné linky policistů.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Hovor přijala a hovořila se slovensky mluvícím mužem, který uvedl, že je policista z Prahy a že má na starosti její případ. Jak žena u výslechu uvedla, hovor ji měl uklidnit. Znovu se spojila s panem Jelínkem a pokračovala ve vkládání peněz do bitcoinmatu. Vzhledem k tomu, že nastaly komplikace s tímto bankomatem, žena vše přerušila a domluvila se s mužem po telefonu, že zbytek peněz vloží následující den."

      To se bohužel stalo, žena přišla druhý den a opět byla po telefonu v kontaktu s Jelínkem a Čuřikem a vklady do bitcoinmatu dokončila. Celkem tam za ty dva dny vložila přes 1,3 milionu korun. Další den se snažila dovolat zpět na telefonní čísla, kdy už s ní ale nikdo nechtěl mluvit. Až poté se doma svěřila manželovi a nakonec šla vše oznámit na policii.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař z oddělení hospodářské kriminality zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu."

      Policisté varují

      Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce."

      Nejčastější podvodné legendy

      Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

      Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

      Jak nenaletět

      Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáte a zcela mu nedůvěřujete.

      Pamatujte, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

      Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví

      Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

      Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro Vás připlavili nové edukační video zaměřené na podvody v a trestné činy spojených se zneužitím důvěry osob, které měly zájem investovat do kryptoměn. Jedná se o video z preventivního projektu s názvem „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“."
      Nahlásit chybu


      K tématu

      Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

      15. dubna 2024 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

      Vidina vysokého zhodnocení peněz připravila dva muže z Karvinska o 3 miliony

      18. ledna 2025 15:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Inzerát na internetu sliboval vysoké zhodnocení peněz. Jenže šlo o podvod. Dva muži z Karvinska se chytili na udičku a podvodníci je dokázali tak oklamat, že jim muži bezmezně důvěřovali. Nakonec jim podvedení muži poslali dohromady téměř 3 miliony korun.

      Falešný bankéř připravil ženu za hodinu o 3 miliony. Pozor na důmyslné finty podvodníků

      2. dubna 2025 13:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Jen oči pro pláč bohužel zůstávají lidem, kteří naletí falešným bankéřům. Ti dokáží doslova během chvíle připravit lidi o statisíce i miliony korun. A podvedených bohužel stále přibývá. Letos už kriminalisté v Moravskoslezském kraji řeší na 40 případů se škodou téměř 15 milionů korun. Policie varuje: nikdy nesdělujte své údaje po telefonu a ověřujte si informace přímo u své banky.


      Noční požár na kolejích VŠB-TU Ostrava, autonomní hlásič zřejmě zachránil životy studentů

      Během pátečního večera zasahovali hasiči u požáru v sedmém patře kolejí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Díky autonomnímu hlásiči požáru se podařilo včas spustit evakuaci a zabránit větším škodám i zraněním. Budovu opustilo celkem 300 osob, hasiči zachránili dalších 37.

      Výstavba obchvatu Havířova budí v obcích velké emoce

      Ředitelství silnic a dálnic předalo krajskému úřadu dokumentaci EIA k obchvatu Havířova. Na to nyní reagují okolní obce, kterých se stavba bezprostředně týká. Debata s občany se konala už v Těrlicku i v Horní Suché.

      I lidé v Havířově projevili solidaritu a zapsali se do registru dárců kostní dřeně

      Příběh malé nemocné Madlen spustil mezi veřejnosti velkou solidaritu. Lidé napříč českou republikou se chtějí stát dárci kostní dřeně. Do náborové akce se zapojila i havířovská nemocnice.

      Moravskoslezský kraj podporuje programy obcí na obnovu venkova

      Také v letošním roce dostanou obce v Moravskoslezském kraji finanční podporu svých projektů, kterými chtějí zvelebit veřejná prostranství, školy nebo silnice. Na podporu obnovy venkova kraj vyčlenil 30 milionů korun.

      CirkArena v Třinci se zaměří na energetické zpracování odpadů

      10. dubna 2025 17:48 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

      Unikátní projekt CirkAreny v Třinci se blíží ke své realizaci. V místě bývalé hokejové arény tak vznikne výzkumně vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku, které se zaměří na výzkum odpadů. Hotovo by mělo být v roce 2028.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Ironman má nový cíl, motivovat ke splnění výzev studenty

      Extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky je třicetinásobným Ironmanem. Patří mezi nejlepší vytrvalce světa. Motivovat mladé lidi k dosažení cílů se teď snaží i formou besed ve školách.

      Exploze v rodinném domě na Frýdecko-Místecku, hasiči zasahovali u následného požáru sklepa

      10. dubna 2025 16:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

      Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve čtvrtek ráno u výbuchu propan-butanové lahve ve sklepě rodinného domu v Nýdku na Frýdecko-Místecku. Exploze způsobila požár, který hasiči rychle lokalizovali. Jeden muž byl zraněn, pět osob stihlo dům opustit ještě před příjezdem jednotek.

      Odborníci z celé republiky diskutovali téma transferu technologií

      10. dubna 2025 17:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

      Na VŠB – TU Ostrava se sjeli zástupci veřejných vysokých škol, výzkumných organizací a ministerstev, aby diskutovali problematiku transferu technologií. Tedy přesun výzkumu co nejrychleji a nejefektivněji rovnou do praxe.

      Moravská Ostrava a Přívoz ožije Velikonočním jarmarkem

      Masarykovo náměstí v centru Ostravy ožije velikonočním jarmarkem. Návštěvníci se mohou už od pondělí až do Velkého pátku těšit na tradiční řemesla, regionální speciality, tematickou výzdobu i kulturní program. Akci připravilo Centrum kultury a vzdělávání ve spolupráci s městským obvodem.

      Sousedské trhy už se rozrostly na 30 stánků, lákají i návštěvníky z jiných obvodů

      Slezskoostravský Hladnov přivítal letošní první sousedské trhy. Davy návštěvníků neodradilo ani chladnější aprílové počasí a prodejců byl tentokrát rekordní počet. Stánků s různorodým zbožím od zeleniny po svíčky čekalo na Nejedlého ulici hned třicet.

      Cyklistický závod Porubajk mění start. Začíná se na Alšově náměstí

      Hlavní třída v Porubě se opět stane dějištěm Porubajku. Tentokrát ale cyklistický závod nevyužije prostranství u Floridy, které prochází rekonstrukcí. Součástí Porubajku bude i charitativní běh Srdce pro Porubu.

      Poruba ocenila své nejlepší pedagogy. Akce se koná každoročně u příležitosti Dne učitelů

      10. dubna 2025 15:05 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      Poruba opět ocenila své nejlepší pedagogy. Slavnostní setkání se uskutečnilo u příležitosti Dne učitelů v Komunitním centrum Všichni spolu.

      Trenérka Sokolu Poruba získala ocenění. V Praze jí udělili titul Trenérka roku 2024

      10. dubna 2025 15:04 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      Trenérka Tělocvičné jednoty Sokol Poruba Šárka Budíková získala významné ocenění. Za celoživotní dobrovolnou činnost jí Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru v Praze udělila cenu Trenérka roku 2024.

      Zápisy na Slezské byly plné novinek, Chrustova je po rekonstrukci, na Bohumínskou se hlásilo online

      K dubnu patří ve Slezské Ostravě tradičně zápisy do prvních tříd a nejinak tomu bylo letos. Slezskoostravské základní školy ale tentokrát přinesly inovace. Na Bohumínské se k zápisům hlásilo online a Chrustova přivítala budoucí prvňáčky ve zrekonstruovaných prostorách.

      Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu
      Vydáno 4. června 2023 13:02, Ostrava-město, Jiří Cileček
      Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

      zdroj: Policie ČR

      "Váš bankovní účet byl napaden a někdo se z něj pokouší odeslat velké množství peněz..." nebo "Na vaše jméno se někdo snaží u banky vzít velký úvěr."

      Těmito slovy většinou začínají telefonáty podvodníků, kteří mají za cíl připravit své oběti o všechny úspory. Stejnou zkušenost má i 59letá žena, které zavolala v minulých dnech údajná pracovnice banky.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Žena se představila jako Marcela Žáková a sdělila jí, že volá kvůli zažádanému úvěru. Vzhledem k tomu, že poškozená o žádnou půjčku nežádala, obávala se, že se stala obětí podvodného jednání. Údajná bankovní úřednice ji ujistila, že zneužití osobních údajů oznámí jak policistům, tak bance a ta ji bude kontaktovat."

      Propracovaný systém podvodu

      A jak údajná pracovnice banky řekla, tak se také stalo. Během stejného dne jí volal muž, který se představil jako pan Čuřík. Uvedl, že je z bezpečnostního oddělení banky a její účet byl napaden. Tím se mu povedlo ženu perfektně zmanipulovat a přesvědčit ji, že jediná možnost, jak její peníze zachránit je, aby je šla okamžitě do banky vybrat a vložit na nový účet, který jí on sám založí. Většinou podvodníci tvrdí, že o tom nesmí v bance nikomu říct, protože je možné, že ji chtěl okrást přímo někdo z úředníků v bance.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Po celou dobu s ní komunikoval jak po telefonu, tak přes aplikaci WhatsApp. Sdělil jí, že bude nejbezpečnější vklad peněz na rezervní účet a tím své úspory zachrání. Dále ji ujistil, že jakmile pominou bezpečnostní rizika, peníze jí budou vráceny zpět na účet."

      Poškozená žena vybrala všechny peníze a odnesla je do obchodního centra, kde je měla dle instrukcí vložit do bitcoinmatu. Následně měla doslova štěstí v neštěstí, protože si jí všimla náhodná kolemjdoucí, které bylo jasné, že žena se stala obětí podvodu. Zabránila ji ve vložení peněz do zařízení a rovnou zavolala policii.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozená měla po celou dobu údajného pána Čuříka na telefonu a dokonce i ve chvíli, kdy ji oslovila náhodná kolemjdoucí. Ta ji upozornila, aby peníze nikde nevkládala, že se určitě jedná o podvod, proto hned volala na linku 158 a věc oznámila."

      Po chvilce na místo přijeli policisté a ženě nakonec vklad peněz do bitcoinmatu rozmluvili. Následně ji převezli na policejní služebnu.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté z Vítkovic zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. Velké poděkování patří právě ženě, která byla ve správnou dobu na správném místě. Svou duchapřítomností zachránila poškozené úspory a nevzdala to i přesto, že 59letá žena jí vůbec nevěřila."

      Jiná žena přišla o 1,3 milionu

      Zhruba ve stejnou dobu se v Ostravě odehrál další podobný případ. Tady už bohužel 58letá žena už takové štěstí neměla a přišla o všechny své úspory. Podvod měl stejný scénář. Vše začalo hovorem od ženy, která se představila jako pracovnice banky. Opět sjednaná půjčka, která nebyla dokončena. A příběh úplně totožný. Následoval hovor od pana Čuříka, který je údajný „pracovník bezpečnostního oddělení“.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ten 58leté ženě uvedl, že její účet byl napaden, a proto je nutné provést zabezpečení peněz. Poté se s ní v telefonu rozloučil slovy, že nikomu nemá nic říkat a ani nikde volat, že všechny hovory jsou nahrávány, že ji sám bude kontaktovat. Netrvalo to dlouho a opět ženu kontaktoval. Následovaly instrukce."

      Žena šla do banky a ze svých účtů vybrala všechny úspory, tedy něco málo přes 1,3 milionu korun. Po celou dobu měla údajného Čuříka na telefonu a když chtěla jít s penězi domů, tak ji zastavil a přesvědčil, že peníze jsou zasažené trestnou činností a musí je vložit do speciálního zabezpečovacího elektronického účtu.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poté ji poslal do nákupního centra v Ostravě kde jí přesně řekl, kde se nachází bitcoinmat. Následně si poškozenou k telefonu převzal údajný kolega Jelínek, který začal posílat přes WhatsApp QR kódy a instruoval ji, jak vkládat peníze."

      Podvodníci umí krást telefonní čísla

      Ženě to prý v jeden okamžik přišlo zvláštní, proto chtěla mluvit s policistou. Jak si přála, tak se stalo. Podvodníci jsou velmi dobře technicky vybavení a dokáží ukrást téměř každé telefonní číslo. Okamžitě jí tak na mobil zavolali z telefonního čísla, které mělo předvolbu 974, což jsou pevné linky policistů.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Hovor přijala a hovořila se slovensky mluvícím mužem, který uvedl, že je policista z Prahy a že má na starosti její případ. Jak žena u výslechu uvedla, hovor ji měl uklidnit. Znovu se spojila s panem Jelínkem a pokračovala ve vkládání peněz do bitcoinmatu. Vzhledem k tomu, že nastaly komplikace s tímto bankomatem, žena vše přerušila a domluvila se s mužem po telefonu, že zbytek peněz vloží následující den."

      To se bohužel stalo, žena přišla druhý den a opět byla po telefonu v kontaktu s Jelínkem a Čuřikem a vklady do bitcoinmatu dokončila. Celkem tam za ty dva dny vložila přes 1,3 milionu korun. Další den se snažila dovolat zpět na telefonní čísla, kdy už s ní ale nikdo nechtěl mluvit. Až poté se doma svěřila manželovi a nakonec šla vše oznámit na policii.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař z oddělení hospodářské kriminality zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu."

      Policisté varují

      Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce."

      Nejčastější podvodné legendy

      Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

      Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

      Jak nenaletět

      Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáte a zcela mu nedůvěřujete.

      Pamatujte, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

      Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví

      Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

      Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro Vás připlavili nové edukační video zaměřené na podvody v a trestné činy spojených se zneužitím důvěry osob, které měly zájem investovat do kryptoměn. Jedná se o video z preventivního projektu s názvem „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“."
      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000037553/svedkyne-zachranila-podvedene-zene-statisice-pred-vlozenim-do-bitcoinmatu-jina-tam-dala-13-milionu