Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu

Ostrava-město |

Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

zdroj: Policie ČR

"Váš bankovní účet byl napaden a někdo se z něj pokouší odeslat velké množství peněz..." nebo "Na vaše jméno se někdo snaží u banky vzít velký úvěr."

Těmito slovy většinou začínají telefonáty podvodníků, kteří mají za cíl připravit své oběti o všechny úspory. Stejnou zkušenost má i 59letá žena, které zavolala v minulých dnech údajná pracovnice banky.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Žena se představila jako Marcela Žáková a sdělila jí, že volá kvůli zažádanému úvěru. Vzhledem k tomu, že poškozená o žádnou půjčku nežádala, obávala se, že se stala obětí podvodného jednání. Údajná bankovní úřednice ji ujistila, že zneužití osobních údajů oznámí jak policistům, tak bance a ta ji bude kontaktovat."

Propracovaný systém podvodu

A jak údajná pracovnice banky řekla, tak se také stalo. Během stejného dne jí volal muž, který se představil jako pan Čuřík. Uvedl, že je z bezpečnostního oddělení banky a její účet byl napaden. Tím se mu povedlo ženu perfektně zmanipulovat a přesvědčit ji, že jediná možnost, jak její peníze zachránit je, aby je šla okamžitě do banky vybrat a vložit na nový účet, který jí on sám založí. Většinou podvodníci tvrdí, že o tom nesmí v bance nikomu říct, protože je možné, že ji chtěl okrást přímo někdo z úředníků v bance.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Po celou dobu s ní komunikoval jak po telefonu, tak přes aplikaci WhatsApp. Sdělil jí, že bude nejbezpečnější vklad peněz na rezervní účet a tím své úspory zachrání. Dále ji ujistil, že jakmile pominou bezpečnostní rizika, peníze jí budou vráceny zpět na účet."

Poškozená žena vybrala všechny peníze a odnesla je do obchodního centra, kde je měla dle instrukcí vložit do bitcoinmatu. Následně měla doslova štěstí v neštěstí, protože si jí všimla náhodná kolemjdoucí, které bylo jasné, že žena se stala obětí podvodu. Zabránila ji ve vložení peněz do zařízení a rovnou zavolala policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozená měla po celou dobu údajného pána Čuříka na telefonu a dokonce i ve chvíli, kdy ji oslovila náhodná kolemjdoucí. Ta ji upozornila, aby peníze nikde nevkládala, že se určitě jedná o podvod, proto hned volala na linku 158 a věc oznámila."

Po chvilce na místo přijeli policisté a ženě nakonec vklad peněz do bitcoinmatu rozmluvili. Následně ji převezli na policejní služebnu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté z Vítkovic zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. Velké poděkování patří právě ženě, která byla ve správnou dobu na správném místě. Svou duchapřítomností zachránila poškozené úspory a nevzdala to i přesto, že 59letá žena jí vůbec nevěřila."

Jiná žena přišla o 1,3 milionu

Zhruba ve stejnou dobu se v Ostravě odehrál další podobný případ. Tady už bohužel 58letá žena už takové štěstí neměla a přišla o všechny své úspory. Podvod měl stejný scénář. Vše začalo hovorem od ženy, která se představila jako pracovnice banky. Opět sjednaná půjčka, která nebyla dokončena. A příběh úplně totožný. Následoval hovor od pana Čuříka, který je údajný „pracovník bezpečnostního oddělení“.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ten 58leté ženě uvedl, že její účet byl napaden, a proto je nutné provést zabezpečení peněz. Poté se s ní v telefonu rozloučil slovy, že nikomu nemá nic říkat a ani nikde volat, že všechny hovory jsou nahrávány, že ji sám bude kontaktovat. Netrvalo to dlouho a opět ženu kontaktoval. Následovaly instrukce."

Žena šla do banky a ze svých účtů vybrala všechny úspory, tedy něco málo přes 1,3 milionu korun. Po celou dobu měla údajného Čuříka na telefonu a když chtěla jít s penězi domů, tak ji zastavil a přesvědčil, že peníze jsou zasažené trestnou činností a musí je vložit do speciálního zabezpečovacího elektronického účtu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poté ji poslal do nákupního centra v Ostravě kde jí přesně řekl, kde se nachází bitcoinmat. Následně si poškozenou k telefonu převzal údajný kolega Jelínek, který začal posílat přes WhatsApp QR kódy a instruoval ji, jak vkládat peníze."

Podvodníci umí krást telefonní čísla

Ženě to prý v jeden okamžik přišlo zvláštní, proto chtěla mluvit s policistou. Jak si přála, tak se stalo. Podvodníci jsou velmi dobře technicky vybavení a dokáží ukrást téměř každé telefonní číslo. Okamžitě jí tak na mobil zavolali z telefonního čísla, které mělo předvolbu 974, což jsou pevné linky policistů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Hovor přijala a hovořila se slovensky mluvícím mužem, který uvedl, že je policista z Prahy a že má na starosti její případ. Jak žena u výslechu uvedla, hovor ji měl uklidnit. Znovu se spojila s panem Jelínkem a pokračovala ve vkládání peněz do bitcoinmatu. Vzhledem k tomu, že nastaly komplikace s tímto bankomatem, žena vše přerušila a domluvila se s mužem po telefonu, že zbytek peněz vloží následující den."

To se bohužel stalo, žena přišla druhý den a opět byla po telefonu v kontaktu s Jelínkem a Čuřikem a vklady do bitcoinmatu dokončila. Celkem tam za ty dva dny vložila přes 1,3 milionu korun. Další den se snažila dovolat zpět na telefonní čísla, kdy už s ní ale nikdo nechtěl mluvit. Až poté se doma svěřila manželovi a nakonec šla vše oznámit na policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař z oddělení hospodářské kriminality zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu."

Policisté varují

Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce."

Nejčastější podvodné legendy

Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

Jak nenaletět

Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáte a zcela mu nedůvěřujete.

Pamatujte, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví

Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro Vás připlavili nové edukační video zaměřené na podvody v a trestné činy spojených se zneužitím důvěry osob, které měly zájem investovat do kryptoměn. Jedná se o video z preventivního projektu s názvem „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“."
Nahlásit chybu


K tématu

Seniorka nechala doma vzkaz, že účet je v nebezpečí a šla vložit úspory do bitcoinmatu

11. srpna 2023 11:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Reakce partnera a špičková práce kriminalistů i policistů zachránila 70leté seniorce z Frýdku-Místku téměř půl milionu korun. Ta se totiž stala obětí podvodného jednání falešných bankéřů. Ti ji přesvědčili, aby vybrala z osobního účtu, který někdo údajně napadl, všechny peníze a šla je vložit do bitcoinmatu. Policisté ženu našli ve chvíli, kdy do zařízení vkládala první peníze.

Pozor na podvodné emaily, dvě ženy z Frýdku-Místku přišly o 170 tisíc korun

16. června 2023 10:04 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Policisté varují před podvodnými emaily, které mají za cíl uživatele okrást o co nejvyšší částky. Aktuálně hned dva takové případy řeší policisté ve Frýdku-Místku. Dvě ženy tam ohlásily, že byly přes tyto emaily okradeny. Jedna o 30 tisíc korun a druhá o 140 tisíc.

Žena z Novojičínska přišla o 4 miliony korun, naletěla na falešnou investici

8. srpna 2023 21:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na internetu klikla na reklamu, která nabízela vysoké zhodnocení peněz. Zanechala své údaje a vzápětí ji kontaktovala falešná investiční poradkyně. Ta 45letou ženu z Novojičínska přesvědčila k nainstalování programu na ovládání počítače na dálku a následně jí vysála z účtu téměř 4 miliony korun.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu
Vydáno 4. června 2023 13:02, Ostrava-město, Jiří Cileček
Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

zdroj: Policie ČR

"Váš bankovní účet byl napaden a někdo se z něj pokouší odeslat velké množství peněz..." nebo "Na vaše jméno se někdo snaží u banky vzít velký úvěr."

Těmito slovy většinou začínají telefonáty podvodníků, kteří mají za cíl připravit své oběti o všechny úspory. Stejnou zkušenost má i 59letá žena, které zavolala v minulých dnech údajná pracovnice banky.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Žena se představila jako Marcela Žáková a sdělila jí, že volá kvůli zažádanému úvěru. Vzhledem k tomu, že poškozená o žádnou půjčku nežádala, obávala se, že se stala obětí podvodného jednání. Údajná bankovní úřednice ji ujistila, že zneužití osobních údajů oznámí jak policistům, tak bance a ta ji bude kontaktovat."

Propracovaný systém podvodu

A jak údajná pracovnice banky řekla, tak se také stalo. Během stejného dne jí volal muž, který se představil jako pan Čuřík. Uvedl, že je z bezpečnostního oddělení banky a její účet byl napaden. Tím se mu povedlo ženu perfektně zmanipulovat a přesvědčit ji, že jediná možnost, jak její peníze zachránit je, aby je šla okamžitě do banky vybrat a vložit na nový účet, který jí on sám založí. Většinou podvodníci tvrdí, že o tom nesmí v bance nikomu říct, protože je možné, že ji chtěl okrást přímo někdo z úředníků v bance.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Po celou dobu s ní komunikoval jak po telefonu, tak přes aplikaci WhatsApp. Sdělil jí, že bude nejbezpečnější vklad peněz na rezervní účet a tím své úspory zachrání. Dále ji ujistil, že jakmile pominou bezpečnostní rizika, peníze jí budou vráceny zpět na účet."

Poškozená žena vybrala všechny peníze a odnesla je do obchodního centra, kde je měla dle instrukcí vložit do bitcoinmatu. Následně měla doslova štěstí v neštěstí, protože si jí všimla náhodná kolemjdoucí, které bylo jasné, že žena se stala obětí podvodu. Zabránila ji ve vložení peněz do zařízení a rovnou zavolala policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozená měla po celou dobu údajného pána Čuříka na telefonu a dokonce i ve chvíli, kdy ji oslovila náhodná kolemjdoucí. Ta ji upozornila, aby peníze nikde nevkládala, že se určitě jedná o podvod, proto hned volala na linku 158 a věc oznámila."

Po chvilce na místo přijeli policisté a ženě nakonec vklad peněz do bitcoinmatu rozmluvili. Následně ji převezli na policejní služebnu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté z Vítkovic zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. Velké poděkování patří právě ženě, která byla ve správnou dobu na správném místě. Svou duchapřítomností zachránila poškozené úspory a nevzdala to i přesto, že 59letá žena jí vůbec nevěřila."

Jiná žena přišla o 1,3 milionu

Zhruba ve stejnou dobu se v Ostravě odehrál další podobný případ. Tady už bohužel 58letá žena už takové štěstí neměla a přišla o všechny své úspory. Podvod měl stejný scénář. Vše začalo hovorem od ženy, která se představila jako pracovnice banky. Opět sjednaná půjčka, která nebyla dokončena. A příběh úplně totožný. Následoval hovor od pana Čuříka, který je údajný „pracovník bezpečnostního oddělení“.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ten 58leté ženě uvedl, že její účet byl napaden, a proto je nutné provést zabezpečení peněz. Poté se s ní v telefonu rozloučil slovy, že nikomu nemá nic říkat a ani nikde volat, že všechny hovory jsou nahrávány, že ji sám bude kontaktovat. Netrvalo to dlouho a opět ženu kontaktoval. Následovaly instrukce."

Žena šla do banky a ze svých účtů vybrala všechny úspory, tedy něco málo přes 1,3 milionu korun. Po celou dobu měla údajného Čuříka na telefonu a když chtěla jít s penězi domů, tak ji zastavil a přesvědčil, že peníze jsou zasažené trestnou činností a musí je vložit do speciálního zabezpečovacího elektronického účtu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poté ji poslal do nákupního centra v Ostravě kde jí přesně řekl, kde se nachází bitcoinmat. Následně si poškozenou k telefonu převzal údajný kolega Jelínek, který začal posílat přes WhatsApp QR kódy a instruoval ji, jak vkládat peníze."

Podvodníci umí krást telefonní čísla

Ženě to prý v jeden okamžik přišlo zvláštní, proto chtěla mluvit s policistou. Jak si přála, tak se stalo. Podvodníci jsou velmi dobře technicky vybavení a dokáží ukrást téměř každé telefonní číslo. Okamžitě jí tak na mobil zavolali z telefonního čísla, které mělo předvolbu 974, což jsou pevné linky policistů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Hovor přijala a hovořila se slovensky mluvícím mužem, který uvedl, že je policista z Prahy a že má na starosti její případ. Jak žena u výslechu uvedla, hovor ji měl uklidnit. Znovu se spojila s panem Jelínkem a pokračovala ve vkládání peněz do bitcoinmatu. Vzhledem k tomu, že nastaly komplikace s tímto bankomatem, žena vše přerušila a domluvila se s mužem po telefonu, že zbytek peněz vloží následující den."

To se bohužel stalo, žena přišla druhý den a opět byla po telefonu v kontaktu s Jelínkem a Čuřikem a vklady do bitcoinmatu dokončila. Celkem tam za ty dva dny vložila přes 1,3 milionu korun. Další den se snažila dovolat zpět na telefonní čísla, kdy už s ní ale nikdo nechtěl mluvit. Až poté se doma svěřila manželovi a nakonec šla vše oznámit na policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař z oddělení hospodářské kriminality zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu."

Policisté varují

Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce."

Nejčastější podvodné legendy

Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

Jak nenaletět

Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáte a zcela mu nedůvěřujete.

Pamatujte, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví

Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro Vás připlavili nové edukační video zaměřené na podvody v a trestné činy spojených se zneužitím důvěry osob, které měly zájem investovat do kryptoměn. Jedná se o video z preventivního projektu s názvem „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000037553/svedkyne-zachranila-podvedene-zene-statisice-pred-vlozenim-do-bitcoinmatu-jina-tam-dala-13-milionu