"Váš bankovní účet byl napaden a někdo se z něj pokouší odeslat velké množství peněz..." nebo "Na vaše jméno se někdo snaží u banky vzít velký úvěr."
Těmito slovy většinou začínají telefonáty podvodníků, kteří mají za cíl připravit své oběti o všechny úspory. Stejnou zkušenost má i 59letá žena, které zavolala v minulých dnech údajná pracovnice banky.
Propracovaný systém podvodu
A jak údajná pracovnice banky řekla, tak se také stalo. Během stejného dne jí volal muž, který se představil jako pan Čuřík. Uvedl, že je z bezpečnostního oddělení banky a její účet byl napaden. Tím se mu povedlo ženu perfektně zmanipulovat a přesvědčit ji, že jediná možnost, jak její peníze zachránit je, aby je šla okamžitě do banky vybrat a vložit na nový účet, který jí on sám založí. Většinou podvodníci tvrdí, že o tom nesmí v bance nikomu říct, protože je možné, že ji chtěl okrást přímo někdo z úředníků v bance.
Poškozená žena vybrala všechny peníze a odnesla je do obchodního centra, kde je měla dle instrukcí vložit do bitcoinmatu. Následně měla doslova štěstí v neštěstí, protože si jí všimla náhodná kolemjdoucí, které bylo jasné, že žena se stala obětí podvodu. Zabránila ji ve vložení peněz do zařízení a rovnou zavolala policii.
Po chvilce na místo přijeli policisté a ženě nakonec vklad peněz do bitcoinmatu rozmluvili. Následně ji převezli na policejní služebnu.
Jiná žena přišla o 1,3 milionu
Zhruba ve stejnou dobu se v Ostravě odehrál další podobný případ. Tady už bohužel 58letá žena už takové štěstí neměla a přišla o všechny své úspory. Podvod měl stejný scénář. Vše začalo hovorem od ženy, která se představila jako pracovnice banky. Opět sjednaná půjčka, která nebyla dokončena. A příběh úplně totožný. Následoval hovor od pana Čuříka, který je údajný „pracovník bezpečnostního oddělení“.
Žena šla do banky a ze svých účtů vybrala všechny úspory, tedy něco málo přes 1,3 milionu korun. Po celou dobu měla údajného Čuříka na telefonu a když chtěla jít s penězi domů, tak ji zastavil a přesvědčil, že peníze jsou zasažené trestnou činností a musí je vložit do speciálního zabezpečovacího elektronického účtu.
Podvodníci umí krást telefonní čísla
Ženě to prý v jeden okamžik přišlo zvláštní, proto chtěla mluvit s policistou. Jak si přála, tak se stalo. Podvodníci jsou velmi dobře technicky vybavení a dokáží ukrást téměř každé telefonní číslo. Okamžitě jí tak na mobil zavolali z telefonního čísla, které mělo předvolbu 974, což jsou pevné linky policistů.
To se bohužel stalo, žena přišla druhý den a opět byla po telefonu v kontaktu s Jelínkem a Čuřikem a vklady do bitcoinmatu dokončila. Celkem tam za ty dva dny vložila přes 1,3 milionu korun. Další den se snažila dovolat zpět na telefonní čísla, kdy už s ní ale nikdo nechtěl mluvit. Až poté se doma svěřila manželovi a nakonec šla vše oznámit na policii.
Policisté varují
Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.
Nejčastější podvodné legendy
Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.
Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.
Jak nenaletět
Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáte a zcela mu nedůvěřujete.
Pamatujte, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.
Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví
Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.
Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.