Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

FN Ostrava získala certifikát za léčbu zhoubného nádoru děložní sliznice

Ostrava-město |

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava má jako jediná v České republice certifikát za velmi vysokou úroveň poskytované péče při léčbě rakoviny děložní sliznice. Po rakovině prsu jde o druhý nejčastější nádor u žen.

V Česku ročně zhoubným nádorem děložní sliznice onemocní zhruba 1900 žen. Onemocnění přímo souvisí s obezitou a nezdravým životním stylem a postihuje zejména starší ženy. V ostravské fakultní nemocnici se snaží co nejvíce pacientek operovat pomocí robota a ženy zákrok oceňují.

Miloslava Soukupová, pacientka: “Já jsem tak spokojená, tak šťastná, že jsem přistoupila k tomu druhu operace a hlavně ta rekonvalescence, ta byla velice krátká. Neměla jsem bolesti, neměla jsem ani velké invazivní rána na břiše. No prostě já jsem nadšená.”

Lékaři u robotické operace oceňují celou řadu výhod.

Jaroslav Klát, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky pro VVČ: “Podobně jako všechny zhoubné nádory v časném stádiu nebolí. Onemocnění se ale většinou projeví nepravidelným krvácením u žen, které by krvácet neměly a jsou v přechodu. Je to sice nejčastější nádor, ale z těch gynekologických nejlépe léčitelný. Většinu jsme schopni postihnout v časném stádiu a odoperovat. V kombinaci s radioterapií pak pacientky mají velmi dobrou prognózu. Museli jsme splnit řadu kritérií. Co se třeba týče operační léčby, tak většina pacientek by měla být operována miniinvazivně, tedy bez velkého řezu. Buďto laparoskopicky nebo roboticky. Výhody robotické operace můžeme rozdělit na dvě skupiny, to znamená pro pacienty i pro operatéra. pro pacientku je to především kratší doba operace, preciznější operační technika při výborném stabilním obrazu a určitém zvětšení. Operujeme ve 3D zobrazení. A s tím je spojená menší krevní ztráta, která je zanedbatelná. A tím pádem i minimální tkáňové trauma, to znamená pacientka po dvou dnech může odcházet domů.”

Udělení certifikátu si cení také vedení fakultní nemocnice.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Pro naší nemocnici jako Centrum superspecializované péče v oboru gynekologie a porodnictví to znamená velice hodně, protože to je určitý doklad vyšší kvality a bezpečnosti pro léčbu a pro vůbec práci našich kolegů v nemocnici a naše pacienty.”

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava teď patří mezi několik akreditovaných center v Evropě.

Nahlásit chybu


K tématu

MSK má díky perinatologickému centru FN Ostrava nejnižší novorozeneckou úmrtnost v zemi

14. července 2023 10:34 | Ostrava-město | Libor Běčák

Velmi dobrými výsledky se mohou chlubit zdravotníci z perinatologického centra při FN Ostrava. I přes vysoký počet rizikových porodů má MS kraj díky tomuto centru nejnižší úmrtnost novorozenců v celé zemi.

Slezská nemocnice nabízí maminkám porodní asistentky

3. května 2023 18:00 | Opava | Adéla Pluhaříková

Slezská porodnice vychází v maximální míře maminkám vstříc jejich požadavkům. Vedle variabilních lůžek, na kterých si rodičky mohou vybrat jaká poloha jim vyhovuje, je v nabídce například porodní vana a zvolit mohou celou škálu možností jak své miminko přivedou na svět. Lékaři teď nově nabízí také epidurální analgezii.

Krnovská nemocnice získala nejvyšší status za péči o pacienty s mozkovou příhodou

15. srpna 2023 11:49 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Diamantový, tedy nejvyšší status za péči o pacienty s mozkovou příhodou, získala nemocnice v Krnově. Zdejší iktové pracoviště se tak řadí mezi světovou špičku. Při diagnostice a léčení cévní mozkové příhody hraje hlavní roli čas a přesná spolupráce několika oddělení nemocnice.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

FN Ostrava získala certifikát za léčbu zhoubného nádoru děložní sliznice
Vydáno 4. července 2023 7:50, Ostrava-město, Libor Běčák
Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava má jako jediná v České republice certifikát za velmi vysokou úroveň poskytované péče při léčbě rakoviny děložní sliznice. Po rakovině prsu jde o druhý nejčastější nádor u žen.

V Česku ročně zhoubným nádorem děložní sliznice onemocní zhruba 1900 žen. Onemocnění přímo souvisí s obezitou a nezdravým životním stylem a postihuje zejména starší ženy. V ostravské fakultní nemocnici se snaží co nejvíce pacientek operovat pomocí robota a ženy zákrok oceňují.

Miloslava Soukupová, pacientka: “Já jsem tak spokojená, tak šťastná, že jsem přistoupila k tomu druhu operace a hlavně ta rekonvalescence, ta byla velice krátká. Neměla jsem bolesti, neměla jsem ani velké invazivní rána na břiše. No prostě já jsem nadšená.”

Lékaři u robotické operace oceňují celou řadu výhod.

Jaroslav Klát, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky pro VVČ: “Podobně jako všechny zhoubné nádory v časném stádiu nebolí. Onemocnění se ale většinou projeví nepravidelným krvácením u žen, které by krvácet neměly a jsou v přechodu. Je to sice nejčastější nádor, ale z těch gynekologických nejlépe léčitelný. Většinu jsme schopni postihnout v časném stádiu a odoperovat. V kombinaci s radioterapií pak pacientky mají velmi dobrou prognózu. Museli jsme splnit řadu kritérií. Co se třeba týče operační léčby, tak většina pacientek by měla být operována miniinvazivně, tedy bez velkého řezu. Buďto laparoskopicky nebo roboticky. Výhody robotické operace můžeme rozdělit na dvě skupiny, to znamená pro pacienty i pro operatéra. pro pacientku je to především kratší doba operace, preciznější operační technika při výborném stabilním obrazu a určitém zvětšení. Operujeme ve 3D zobrazení. A s tím je spojená menší krevní ztráta, která je zanedbatelná. A tím pádem i minimální tkáňové trauma, to znamená pacientka po dvou dnech může odcházet domů.”

Udělení certifikátu si cení také vedení fakultní nemocnice.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Pro naší nemocnici jako Centrum superspecializované péče v oboru gynekologie a porodnictví to znamená velice hodně, protože to je určitý doklad vyšší kvality a bezpečnosti pro léčbu a pro vůbec práci našich kolegů v nemocnici a naše pacienty.”

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava teď patří mezi několik akreditovaných center v Evropě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000038070/fn-ostrava-ziskala-certifikat-za-lecbu-zhoubneho-nadoru-delozni-sliznice