Petřkovická venuše je z krevele a nalezena byla 14. července 1953 při archeologickém výzkumu, který inicioval Archeologický ústav Akademie věd v Brně a vedl Bohuslav Klíma. V brněnském ústavu je vzácná soška z období paleolitu také trvale umístěna.
V Ostravském Landek Parku ji tak mohou návštěvníci vidět skutečně jen vymezené tři dny, tedy od 8. do 10. září, a to vždy v době od 9:00 do 18:00 hodin.
Historie sošky ze starší doby kamenné je delší než 23 tisíc let. Je unikátní především tím, že je jedinou štíhlou venuší nalezenou v Evropě. Vysoká je 4,6 centimetru a představuje mladou ženu, která byla zřejmě v počátečním stadiu těhotenství. Cena unikátního nálezu je podle odborníků nevyčíslitelná.
Petřkovická venuše bude za přísných bezpečnostních podmínek umístěna v expozici s názvem „Pietní místnost Hlavní báňské záchranné stanice“ Hornického muzea Landek Park. Vystavení vzácného prehistorického artefaktu provází už zmíněné 27. Setkání hornických měst a obcí ČR, které v tomto roce hostí Ostrava. Setkání je realizováno v rámci projektu FAJRONT!!! díky finanční podpoře statutárního města Ostravy.
Provoz muzea v Landek Parku nebude po dobu výstavy a setkání nijak omezen. Soška venuše bude k vidění zdarma; standardní prohlídkové okruhy budou přístupné za obvyklé vstupné.