Ostrava patří mezi města s největší ekologickou zátěží způsobenou těžkým průmyslem v České republice. Finanční prostředky získané vyšším zdaněním průmyslových podniků pomohou zmírnit dopady jejich činnosti v rámci celého města. Měly by směřovat do nové výsadby zeleně, čištění ulic, revitalizace parků a dalších ekologických projektů.
Přestože město přistupuje k dani z nemovitých věcí velice konzervativně, dá se s velkou pravděpodobností očekávat, že se všem majitelům nemovitostí zvednou platby o 80 procent, a to v souvislosti s tzv. konsolidačním balíčkem veřejných financí, který je aktuálně v legislativním procesu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Ten se Ostravy dotkne i prostřednictvím snížení podílů na celostátním výběru sdílených daní, kdy bude od příštího roku snížen podíl města o částku zhruba 400 milionů korun. Jedná se o rozpočtový zásah, který je nutné řešit.
Schválené navýšení daně určené pro provoz těžkého průmyslu kritizovali opoziční zastupitelé, protože některých významných znečišťovatelů se podle nich vůbec nedotkne. Výnos daně z nemovitých věcí na území města je od roku 2013 do současnosti pořád zhruba na stejné úrovni a činní cca 241 milionů korun. Po zavedení podnikatelského koeficientu ve výši 1,7, spolu se státní 1,8krát navýšenou sazbou daní, pak bude celkový výnos představovat asi 533 milionů korun. Participací nově zůstane v městské pokladně zhruba 97 milionů korun a městským obvodům bude náležet cca 436 milionů korun.