102 letý Jan Ihnátik z Havířova byl nejstarším vojákem, který se v Parku Čs. letců v Ostravě zúčastnil setkání ke Dni válečných veteránů. Jeho válečnické začátky nebyly jednoduché. Kvůli dohodě Sovětského svazu a Německa ho Rusi nejprve zavřeli na 3 roky do gulagu, když chtěl do Rudé armády. Vojákem se stal až v roce 1943. Bojoval o Kyjev i na Dukle.
Jan Ihnátik, válečný veterán, účastník 2. sv války: "Sloužil jsem vlasti přes 50 roků. 3 roky jsem byl na Sibiři za polárním kruhem."
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy, válečný veterán: "Já jsem byl na Balkáně v Bosně a pět let poté jsem byl v Kosovu. Měl jsme to štěstí, že to bylo období, kdy tam byl klid, ale třeba rok před námi proběhly březnové události v roce 2004 a viděl jsem ty analytické materiály a obrazovou dokumentaci, co se tam stalo a opravdu je to o tom, že ta situace se může kdykoliv zvrtnout. Je proto důležité si to připomínat. "
11. listopad se v posledních letech stává jedním z nejvýznamnějších svátků. Druhoválečných veteránů už je v celé zemi jen osm desítek. Novodobých účastníků zahraničních misí je ale přes 16 tisíc a každý rok jich přibývá.
Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Pro mně je to velmi důležitý svátek, protože si musíme připomínat jednak oběti válek a vzdát jim čest, ale co je nejdůležitější, připomínat to hlavně našim dětem, protože to je naše budoucnost."
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Připomínáme si osudy všech těch válečných veteránů nejen z 1. světové války, ale ze všech konfliktů, které probíhaly a probíhají po celé planetě. Je třeba vážit si obětí a lidí, kteří do těch konfliktů byli zatažení."
Součástí slavnostního setkání bylo také předávání vyznamenání a ocenění. Důležitá zpráva přišla z Ministerstva obrany, které od ledna zásadně vylepší péči o válečné veterány.