Už od roku 2017 začal v Ostravě fungovat unikátní projekt Šachy do škol. Je to jeden z mnoha způsobů, jakým město rozvíjí talent dětí už od útlého věku na mateřských školách. Koordinátorem projektu je SVČ Korunka.
Jana Secová, koordinátorka projektu: „Od roku 2020 jsme v tomto projektu s partnery – s Českým šachovým svazem, městem Ostrava a s Ostravskou univerzitou. Dnes hrajeme šachy v 16 školkách, kde učí naši pedagogové, na třech základních školách a také u nás v Korunce. Hlavním cílem je rozvoj inteligence, matematických dovedností a všech duševních schopností.“
Šachy rozvíjí u dětí řadu pozitivních vlastností.
Aleš Štefan, trenér šachu: „Šachy jsou fajn v tom, že děti nečučí celý den do počítačů. Šachy rozvíjejí hlavně představivost a logické myšlení. Dětem to pak pomáhá v matematických a technických oborech. Máme úplné začátečníky i pokročilé hráče, kteří pak pokračují v šachových klubech.“
anketa: šachisté
„Šachy nám pomáhají rozvíjet myšlení dopředu.“
„Šachy jsem začal hrát jako malý s tátou a dodnes mě baví.“
Město Ostrava projekt Šachy do škol významně podporuje.
Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: „Rozvoj intelektu dětí díky hře šachů definuje celá řada psychologických studií. Šachy mohou zlepšit matematické, paměťové schopnosti, rozvíjet logické myšlení, učí děti koncentraci, flexibilnímu plánování či umění se rozhodnout v kritické chvíli. Přispějí rozvoji kreativity a intuice. Praxe ukazuje, že pokud dítě začne hrát šachy již v mateřské škole, pokračuje v této smysluplné činnosti i v rámci zájmových aktivit základních škol."
Kateřina Smičková, učitelka MŠ: "Výuka dětí v mateřských školách probíhá hrou, formou pohádky. Šachovnice se pro nejmenší stane královstvím, ve kterém neschází král s královnou, hrad, koníci či střelec."
Pro děti z mateřských škol jsou připravovány šachové turnaje, o prázdninách se pro děti chystá příměstský šachový tábor s názvem „Letní šachová pohádka.“