Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Besedy a koncert na ZŠ Chrjukinova v Ostravě-Jihu mají motivovat žáky k dokončení studií

Ostrava-město |

Podle průzkumů OECD v Česku stoupá počet mladých lidí, kteří nedokončí středoškolské vzdělání. V ostatních průmyslově vyspělých státech tato tendence naopak klesá. V Ostravě se proto konají akce, které mají preventivně předčasné odchody ze škol řešit. Hned dvě takové se uskutečnily na základní škole v Zábřehu.

Bujará atmosféra zahltila v pátek tělocvičnu Základní školy Chrjukinova. Motivovat žáky k větší píli a setrvání ve škole přijel zpěvák Jan Bendig.

Karolína Joannidu, Zástupkyně ředitele ZŠ Chrjukinova: „Dneska máme akci, která je v rámci grantu, který se nazývá Podpora škol. Jedná se vlastně o implementaci reformy v rámci Národního plánu obnovy, kdy školy, které mají vyšší počet sociálně znevýhodněných žáků jsou do tohoto programu vztaženy.“

Koncert byl samotným vyvrcholením programu. Předcházely mu aktivity ve třídě, které měly za úkol právě podporu budoucího vzdělávání. Následovala i beseda se zpěvákem.

Petra Puzia Godulová, organizátorka akce, ZŠ Chrjukinova: „Naše děti pocházejí hlavně ze sociálně znevýhodněného prostředí a naše děti potřebují motivaci. Víme to celou dobu, co tady s nimi nějakým způsobem spolupracujeme a posloucháme. Víme, co mají rádi, že mají ten svůj vzor a potřebujou vidět, že někdo, kdo taky nepocházel z úplně ideálního prostředí dokázal to, co dokázal. Chceme je motivovat, že nejenom škola, ale i velká píle dosáhne potom úspěchu.“
Miriam, žákyně školy:  „Bendiga jsme si užili hodně, i jsme si zatancovali, takže dobrý.“ – „A vzala sis to k srdci?“ – „Jo, že nemáme řešit, co nám říkají ostatní a že máme být sami sebou.“

Stejný cíl, a tedy prevenci předčasných odchodů ze škol, má i projekt města Ostravy. V jeho rámci se opět na Chrjukinově uskutečnila beseda pro žáky i jejich rodiče s názvem Inspirativní setkání - Čeho všeho můžete v životě dosáhnout.

Radim Ivan, místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Předčasné odchody žáků ze školy jsou samozřejmě obrovský problém. Celou naši společnost to nestojí možná na začátku tolik, ale určitě nás to pak stojí v následujících procesech a letech. Ti lidé totiž se hůře zapojují v pracovním trhu, padají často do různých osobních a sociálních problémů a samozřejmě je důležité tomu předcházet už na té škole.“

Důvodem podobných akcí je fakt, že počet mladých lidí, kteří nedokončí ani učiliště v Česku stoupá. V ostatních průmyslově vyspělých státech, kromě Německa, je tato tendence opačná.

Nahlásit chybu


K tématu

Rychvaldští předškoláci se od myslivce dověděli zajímavostí o lesní zvěři

29. ledna 2025 9:07 | Rychvald | Libor Běčák

Se zajímavým povídáním přišel za dětmi z mateřské školy v centru Rychvaldu myslivec z místního spolku.

Astrofotograf Jiří Hlisnikovský lidem přiblížil noční oblohu

10. ledna 2025 9:57 | Palkovice | Libor Běčák

S velkým zájmem se setkala přednáška Jiřího Hlisnikovského, který lidem přiblížil noční oblohu a především její fotografování.

Oblíbený podcast Přepište dějiny míří živě do Frýdku-Místku

20. února 2025 16:11 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Podcast Přepište dějiny zavítá do Frýdku-Místku a naživo odhalí, jak se mění pohled na minulost. Historici Martin Groman a Michal Stehlík se zaměří nejen na místní dějiny, ale i na události, které ovlivnily celou republiku.


Mladá hasička ze Svinova mezi evropskou špičkou

Včera 13:31 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově vyrůstá mladý sportovní talent, který už dnes konkuruje dospělým závodnicím na mezinárodní úrovni. Místní dorostenka přivezla z mistrovství Evropy cenný kov — a my jsme se za jejími úspěchy vypravili.

Boží hod na ledě v centru města byl první takovou akcí v historii Bruntálu

Včera 12:51 | Bruntál | Karel Soukop

Svou zimní premiéru zažilo letos centrum Bruntálu s novou rekreační ledovou plochou na náměstí. Nová kulturní i sportovní akce dostala název Boží hod na ledě a za jejím pořádáním stála místní pobočka evangelické církve i další sportovci a oddíly.

Přežili díky pomoci svědků. V Třinci a Mošnově se podařilo oživit dva muže v jeden den

Dnes 9:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Přestalo jim bít srdce. Svědci nezaváhali a okamžitě pomohli. Během jednoho dne záchranáři vyjížděli ke dvěma případům srdeční zástavy. Díky poskytnutí včasné první pomoci byli zachráněni dva muži.

Polonahý kuřák, plyšák na schodech a figurína v biotopu. Městská policie Ostrava se podělila o kuriozity za uplynulý rok

Dnes 10:30 | Ostrava-město | Anna Břenková

Žena předala muži na ulici psa a odešla. Během tréninku muže zamkli ve fitness centru. Zavolal na linku 156, protože chtěl poradit. Strážníci z Ostravy letos řešili několik úsměvných případů.

Primátor Ostravy bilancuje rok 2025: investice, doprava i velké projekty

Včera 10:23 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rok 2025 byl pro Ostravu rokem obnovy po povodních, rozsáhlých investic i příprav zásadních projektů do budoucna. Město pokračovalo v opravách infrastruktury, rozvoji bydlení, dopravních stavbách i modernizaci kulturních a sportovních areálů. Primátor Jan Dohnal (ODS/SPOLU) hodnotí uplynulý rok a přibližuje, na co se Ostrava ještě zaměří.

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska ve znamení Palackého

28. prosince 2025 7:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska rokem Františka Palackého. Uplyne 150 let od jeho úmrtí. Hned v lednu bude muži přezdívanému Otec národa věnována Muzejní škola.

Heřmanická fara otevřela vinárnu i se samoobslužným kinem

Heřmanická farní zahrada nabízí návštěvníkům další novinku. Třetí adventní neděli tu spustila provoz vinárna se samoobslužným kinem, a to přímo v budově fary. Sklepní místnost bude sloužit komunitnímu setkávání a promítání filmů při nepříznivém počasí.

Centrem Bruntálu proběhl tradiční Běh saunařů 2025

28. prosince 2025 15:57 | Bruntál | Karel Soukop

Zimní počasí přilákalo také milovníky saunování a utužování zdraví. Sauna v bruntálském parku je velmi oblíbená v širokém okolí, zejména pro klasické vytápění dřevem. Letos se jich na již desátém běhu v novodobé historii sauny běhu sešly více než dvě desítky.

Bruntálský krystalek 2025 - setkání otužilců na bruntálském Kobylím rybníku

28. prosince 2025 16:03 | Bruntál | Karel Soukop

Letošní setkání otužilců na rybníku v centru města bylo dokonalou prověrkou odvahy i odolnosti účastníků akce. Teploměr se zastavil na sedmi stupních pod nulou. Voda měla nulu, což je pro otužilce ideální stav, kdy vstupují do vody, teplejší, než vzduch.

Slezská Ostrava má schválený rozpočet na rok 2026, bude vyšší než letošní

Zastupitelstvo Slezské Ostravy v prosinci schválilo rozpočet na rok 2026. Příjmy i výdaje obvodu dosáhnou v příštím roce sedmi set padesáti dvou milionů korun. Investovat bude vedení primárně do bydlení, školství a pokračování rozběhlých investic.

Malí koledníci potěšili heřmanické seniory zpěvem i drobnými dárky

Heřmanické seniory potěšili malí koledníci zpěvem i drobnými dárky. Děti z místní mateřské školy znovu po roce obešly část Slezské Ostravy s přáním veselých Vánoc. Koledování už tu má desetiletou tradici.

Na ZŠ Bohumíra Dvorského v Ostravě se žáci učí bilingvně

Včera 8:43 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Angličtina jako nedílná součást života žáků. Tak k jazyku přistupují na Základní škole Bohumíra Dvorského v Bělském lese, kde už od první třídy probíhá část výuky v jazykových třídách bilingvně – tedy dvojjazyčně.

Ples Moravské Ostravy a Přívozu bude plný hitů

26. prosince 2025 9:20 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

I v roce 2026 se mohou obyvatelé centra Ostravy těšit na reprezentační ples, který zaplní prostory Imperial Hotelu Ostrava.

Hosté ve studiu: Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby

25. prosince 2025 17:32 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba v r. 2025 dokončila řadu projektů a chystá další

Park za mariánskohorskou radnicí čeká proměna. Nabídne i místo pro svatební obřady

25. prosince 2025 13:55 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Park za radnicí v Ostravě-Mariánských Horách by se měl výrazně proměnit. Radnice připravuje jeho revitalizaci a ještě před zahájením prací představila záměr místním obyvatelům. Ti se mohli zapojit do veřejné debaty a říct, co by v parku chtěli změnit.

Před svinovským kostelem stojí unikátní betlém

25. prosince 2025 9:38 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově letos poprvé vznikl obecní betlém. Nejde však jen o vánoční dekoraci, ale o nový symbol setkávání, který má lidem v uspěchané době připomenout klid a pospolitost.

Besedy a koncert na ZŠ Chrjukinova v Ostravě-Jihu mají motivovat žáky k dokončení studií
Vydáno 4. března 2024 13:01, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Podle průzkumů OECD v Česku stoupá počet mladých lidí, kteří nedokončí středoškolské vzdělání. V ostatních průmyslově vyspělých státech tato tendence naopak klesá. V Ostravě se proto konají akce, které mají preventivně předčasné odchody ze škol řešit. Hned dvě takové se uskutečnily na základní škole v Zábřehu.

Bujará atmosféra zahltila v pátek tělocvičnu Základní školy Chrjukinova. Motivovat žáky k větší píli a setrvání ve škole přijel zpěvák Jan Bendig.

Karolína Joannidu, Zástupkyně ředitele ZŠ Chrjukinova: „Dneska máme akci, která je v rámci grantu, který se nazývá Podpora škol. Jedná se vlastně o implementaci reformy v rámci Národního plánu obnovy, kdy školy, které mají vyšší počet sociálně znevýhodněných žáků jsou do tohoto programu vztaženy.“

Koncert byl samotným vyvrcholením programu. Předcházely mu aktivity ve třídě, které měly za úkol právě podporu budoucího vzdělávání. Následovala i beseda se zpěvákem.

Petra Puzia Godulová, organizátorka akce, ZŠ Chrjukinova: „Naše děti pocházejí hlavně ze sociálně znevýhodněného prostředí a naše děti potřebují motivaci. Víme to celou dobu, co tady s nimi nějakým způsobem spolupracujeme a posloucháme. Víme, co mají rádi, že mají ten svůj vzor a potřebujou vidět, že někdo, kdo taky nepocházel z úplně ideálního prostředí dokázal to, co dokázal. Chceme je motivovat, že nejenom škola, ale i velká píle dosáhne potom úspěchu.“
Miriam, žákyně školy:  „Bendiga jsme si užili hodně, i jsme si zatancovali, takže dobrý.“ – „A vzala sis to k srdci?“ – „Jo, že nemáme řešit, co nám říkají ostatní a že máme být sami sebou.“

Stejný cíl, a tedy prevenci předčasných odchodů ze škol, má i projekt města Ostravy. V jeho rámci se opět na Chrjukinově uskutečnila beseda pro žáky i jejich rodiče s názvem Inspirativní setkání - Čeho všeho můžete v životě dosáhnout.

Radim Ivan, místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Předčasné odchody žáků ze školy jsou samozřejmě obrovský problém. Celou naši společnost to nestojí možná na začátku tolik, ale určitě nás to pak stojí v následujících procesech a letech. Ti lidé totiž se hůře zapojují v pracovním trhu, padají často do různých osobních a sociálních problémů a samozřejmě je důležité tomu předcházet už na té škole.“

Důvodem podobných akcí je fakt, že počet mladých lidí, kteří nedokončí ani učiliště v Česku stoupá. V ostatních průmyslově vyspělých státech, kromě Německa, je tato tendence opačná.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041841/besedy-a-koncert-na-zs-chrjukinova-v-ostravejihu-maji-motivovat-zaky-k-dokonceni-studii