Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA SE PYŠNÍ PRVNÍ INTEGRAČNÍ HOUPAČKOU V ČESKU PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ
  • MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ PODPORUJE PROGRAMY OBCÍ NA OBNOVU VENKOVA
  • DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA PRVNÍ V ČR ZAVÁDÍ ELEKTRONICKÉ DOHODY O POKUTÁCH
  • REKONSTRUKCE VENKOVNÍHO BAZÉNU V NOVÉM JIČÍNĚ ZAČÍNÁ, FIRMA MÁ NA PRÁCE ROK
  • ŘSD OPRAVÍ 11 PROPUSTKŮ V OKRESE OPAVA A BRUNTÁL
  • POLICIE A ÚŘADY NADÁLE ŠETŘÍ ÚHYN RYB V RYBNÍKU MÍČOVEC
  • TECHNICKÉ SLUŽBY V HAVÍŘOVĚ POŘÍDILY DEFIBRILÁTORY, ZAMĚSTNANCI PROŠLI ŠKOLENÍM
  • CENY STARŠÍCH BYTŮ V MS KRAJI MEZIROČNĚ VZROSTLY NEJVÍCE ZE VŠECH KRAJŮ
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ OTEVŘELI KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
  • RADNICE V HAVÍŘOVĚ ROZDÁVÁ OPĚT NÁDOBY NA BIOODPAD
  • KARVINÁ CHYSTÁ PROMĚNU AREÁLU LODIČKY V PARKU BOŽENY NĚMCOVÉ
  • FRÝDEK-MÍSTEK PŘIPRAVUJE ARCHITEKTONICKOU SOUTĚŽ NA ČESKÝ DŮM
  • OBVOD SLEZSKÁ OSTRAVA SHÁNÍ VYUŽITÍ PRO BUDOVU NA CHITTUSSIHO ULICI
  • PODLE POVODÍ ODRY BYL BŘEZEN Z HYDROLOGICKÉHO POHLEDU SPÍŠE PODPRŮMĚRNÝ

V rámci jubilea 100 let Velké Ostravy slaví i knihovnictví. První veřejná knihovna vznikla v r.1921

Ostrava-město |  | Ostravské minuty

Ostrava si letos připomíná jubileum sta let od spojení několika obcí do Velké Ostravy a k oslavám se připojila i řada městských institucí. Mezi nimi je například knihovna, jejíž historie je ještě delší. První veřejná knihovna vznikla v Ostravě v roce 1921.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Oslavy 100 let od vzniku velké Ostravy odstartovaly v lednu a až do poloviny června jsou připraveny různé aktivity. Na mnoha akcích se podílí také knihovna, která oficiálně vznikla v roce v roce 1921 v dnes již neexistující budově na Purkyňově ulici. První zmínky o půjčování knih se ale datují už do roku 1864.

      Bohdan Volejníček, knihovník: "„Základem vznikající městské knihovny Moravské Ostravy se stal knižní fond Spolku Beseda, který vznikl v roce 1862 a byl později přejmenován v roce 1877 na Občanskou besedu Moravské Ostravy. Jeho činnost pak definitivně zrušili nacisti v roce 1941. Spolek kromě knihovny a čtení nabízel i koncerty a přednášky a staral se o prosazování české kultury v jinak německé Ostravě. Čtenářských spolků na Ostravsku bylo od konce 19. století vícero, de facto v každé obci – Čtenářský a vzdělávací spolek v Přívoze, Spolek Oráč v Heřmanicích, Čtenářský spolek v Hrabové a Hrabůvce a mnohé další."

      Významným milníkem pro ostravské knihovnictví pak byl rok 1930, kdy byla otevřena knihovna a čítárna v dnešní budově úřadu centrálního obvodu. Půjčovné za jednu knihu bylo 20 haléřů. 

      Bohdan Volejníček, knihovník: „Hospodářská a ekonomická situace v poválečné republice nebyla nejlepší, i přesto se podařilo vybudovat během několika let rozsáhlou síť čítající tisíce knihoven. Byl to jeden z nejpokrokovějších zákonů nově vzniklé republiky, který Československo proslavil po celém světě a dodnes je v očích lidí všeobecně vnímán jako jeden z nejznámějších zákonů tehdejší doby.“


      Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Knihovna města Ostravy připravila také literární komentované vycházky a geolokační hru Sedm klíčů Ostravy, která obsáhla všech pět městských obvodů, zakládajících Velkou Ostravu. A knihovna se podílí také na další hře Po stopách Velké Ostravy, jejíž vítězové se mohou těšit na zajímavé ceny. Soutěžící v této hře sbírají razítka na hrací kartičky, které jim věnuje dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeše. Nejbližší možnost, jak další soutěžní razítko získat, budou mít zájemci 28. dubna v průběhu akce Tančírna u altánu v Ostravě-Vítkovicích. Je potěšující, že zájem soutěžících o tuto část naší historie Ostravy je značný."

      Detaily k historii knihovnictví se mohou zájemci dozvědět na besedě knihovníka Bohdana Volejníčka 14. března od 17 hodin v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu. 

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Knihovna spolupracuje s Moravskou Ostravou a Přívozem na řadě aktivit

      Ústřední pobočka ostravské knihovny prochází velkou rekonstrukcí. Částečně její služby převzala pobočka Přívoz, která poskytuje také řadu akcí. Obvod s knihovnou také intenzivně spolupracuje.

      Slezskoostravské knihovny myslí i na nejmenší, mají pro ně interaktivní knihy i roboty

      Roboti, tematické kufříky nebo interaktivní „tiché knihy“. Knihovny už zdaleka nejsou jen o klasické četbě a svou pozornost věnují dokonce i čerstvě narozeným dětem. Pobočky knihoven ve Slezské Ostravě nabízejí pro nejmenší čtenáře široké a různorodé vyžití.

      Ostravskou knihovnu čeká rekonstrukce a modernizace, čtenáři nepřijdou o knihy ani během prací

      30. května 2024 11:45 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

      Ostravská ústřední knihovna se v letošním roce dočká rozsáhlé rekonstrukce a modernizace. Díky novým technologiím a vybavení se z ní má stát jedna z nejmodernějších knihoven v republice. Práce si vyžádají 36 milionů korun.


      Noční požár na kolejích VŠB-TU Ostrava, autonomní hlásič zřejmě zachránil životy

      Během pátečního večera zasahovali hasiči u požáru v sedmém patře kolejí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Díky autonomnímu hlásiči požáru se podařilo včas spustit evakuaci a zabránit větším škodám i zraněním. Budovu opustilo celkem 300 osob, hasiči zachránili dalších 37.

      Výstavba obchvatu Havířova budí v obcích velké emoce

      Ředitelství silnic a dálnic předalo krajskému úřadu dokumentaci EIA k obchvatu Havířova. Na to nyní reagují okolní obce, kterých se stavba bezprostředně týká. Debata s občany se konala už v Těrlicku i v Horní Suché.

      I lidé v Havířově projevili solidaritu a zapsali se do registru dárců kostní dřeně

      Příběh malé nemocné Madlen spustil mezi veřejnosti velkou solidaritu. Lidé napříč českou republikou se chtějí stát dárci kostní dřeně. Do náborové akce se zapojila i havířovská nemocnice.

      Moravskoslezský kraj podporuje programy obcí na obnovu venkova

      Také v letošním roce dostanou obce v Moravskoslezském kraji finanční podporu svých projektů, kterými chtějí zvelebit veřejná prostranství, školy nebo silnice. Na podporu obnovy venkova kraj vyčlenil 30 milionů korun.

      CirkArena v Třinci se zaměří na energetické zpracování odpadů

      10. dubna 2025 17:48 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

      Unikátní projekt CirkAreny v Třinci se blíží ke své realizaci. V místě bývalé hokejové arény tak vznikne výzkumně vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku, které se zaměří na výzkum odpadů. Hotovo by mělo být v roce 2028.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Ironman má nový cíl, motivovat ke splnění výzev studenty

      Extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky je třicetinásobným Ironmanem. Patří mezi nejlepší vytrvalce světa. Motivovat mladé lidi k dosažení cílů se teď snaží i formou besed ve školách.

      Exploze v rodinném domě na Frýdecko-Místecku, hasiči zasahovali u následného požáru sklepa

      10. dubna 2025 16:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

      Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve čtvrtek ráno u výbuchu propan-butanové lahve ve sklepě rodinného domu v Nýdku na Frýdecko-Místecku. Exploze způsobila požár, který hasiči rychle lokalizovali. Jeden muž byl zraněn, pět osob stihlo dům opustit ještě před příjezdem jednotek.

      Odborníci z celé republiky diskutovali téma transferu technologií

      10. dubna 2025 17:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

      Na VŠB – TU Ostrava se sjeli zástupci veřejných vysokých škol, výzkumných organizací a ministerstev, aby diskutovali problematiku transferu technologií. Tedy přesun výzkumu co nejrychleji a nejefektivněji rovnou do praxe.

      Moravská Ostrava a Přívoz ožije Velikonočním jarmarkem

      Masarykovo náměstí v centru Ostravy ožije velikonočním jarmarkem. Návštěvníci se mohou už od pondělí až do Velkého pátku těšit na tradiční řemesla, regionální speciality, tematickou výzdobu i kulturní program. Akci připravilo Centrum kultury a vzdělávání ve spolupráci s městským obvodem.

      Sousedské trhy už se rozrostly na 30 stánků, lákají i návštěvníky z jiných obvodů

      Slezskoostravský Hladnov přivítal letošní první sousedské trhy. Davy návštěvníků neodradilo ani chladnější aprílové počasí a prodejců byl tentokrát rekordní počet. Stánků s různorodým zbožím od zeleniny po svíčky čekalo na Nejedlého ulici hned třicet.

      Cyklistický závod Porubajk mění start. Začíná se na Alšově náměstí

      Hlavní třída v Porubě se opět stane dějištěm Porubajku. Tentokrát ale cyklistický závod nevyužije prostranství u Floridy, které prochází rekonstrukcí. Součástí Porubajku bude i charitativní běh Srdce pro Porubu.

      Poruba ocenila své nejlepší pedagogy. Akce se koná každoročně u příležitosti Dne učitelů

      10. dubna 2025 15:05 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      Poruba opět ocenila své nejlepší pedagogy. Slavnostní setkání se uskutečnilo u příležitosti Dne učitelů v Komunitním centrum Všichni spolu.

      Trenérka Sokolu Poruba získala ocenění. V Praze jí udělili titul Trenérka roku 2024

      10. dubna 2025 15:04 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      Trenérka Tělocvičné jednoty Sokol Poruba Šárka Budíková získala významné ocenění. Za celoživotní dobrovolnou činnost jí Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru v Praze udělila cenu Trenérka roku 2024.

      Zápisy na Slezské byly plné novinek, Chrustova je po rekonstrukci, na Bohumínskou se hlásilo online

      K dubnu patří ve Slezské Ostravě tradičně zápisy do prvních tříd a nejinak tomu bylo letos. Slezskoostravské základní školy ale tentokrát přinesly inovace. Na Bohumínské se k zápisům hlásilo online a Chrustova přivítala budoucí prvňáčky ve zrekonstruovaných prostorách.

      V rámci jubilea 100 let Velké Ostravy slaví i knihovnictví. První veřejná knihovna vznikla v r.1921
      Vydáno 13. března 2024 10:16, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
      Ostrava si letos připomíná jubileum sta let od spojení několika obcí do Velké Ostravy a k oslavám se připojila i řada městských institucí. Mezi nimi je například knihovna, jejíž historie je ještě delší. První veřejná knihovna vznikla v Ostravě v roce 1921.

      Oslavy 100 let od vzniku velké Ostravy odstartovaly v lednu a až do poloviny června jsou připraveny různé aktivity. Na mnoha akcích se podílí také knihovna, která oficiálně vznikla v roce v roce 1921 v dnes již neexistující budově na Purkyňově ulici. První zmínky o půjčování knih se ale datují už do roku 1864.

      Bohdan Volejníček, knihovník: "„Základem vznikající městské knihovny Moravské Ostravy se stal knižní fond Spolku Beseda, který vznikl v roce 1862 a byl později přejmenován v roce 1877 na Občanskou besedu Moravské Ostravy. Jeho činnost pak definitivně zrušili nacisti v roce 1941. Spolek kromě knihovny a čtení nabízel i koncerty a přednášky a staral se o prosazování české kultury v jinak německé Ostravě. Čtenářských spolků na Ostravsku bylo od konce 19. století vícero, de facto v každé obci – Čtenářský a vzdělávací spolek v Přívoze, Spolek Oráč v Heřmanicích, Čtenářský spolek v Hrabové a Hrabůvce a mnohé další."

      Významným milníkem pro ostravské knihovnictví pak byl rok 1930, kdy byla otevřena knihovna a čítárna v dnešní budově úřadu centrálního obvodu. Půjčovné za jednu knihu bylo 20 haléřů. 

      Bohdan Volejníček, knihovník: „Hospodářská a ekonomická situace v poválečné republice nebyla nejlepší, i přesto se podařilo vybudovat během několika let rozsáhlou síť čítající tisíce knihoven. Byl to jeden z nejpokrokovějších zákonů nově vzniklé republiky, který Československo proslavil po celém světě a dodnes je v očích lidí všeobecně vnímán jako jeden z nejznámějších zákonů tehdejší doby.“


      Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Knihovna města Ostravy připravila také literární komentované vycházky a geolokační hru Sedm klíčů Ostravy, která obsáhla všech pět městských obvodů, zakládajících Velkou Ostravu. A knihovna se podílí také na další hře Po stopách Velké Ostravy, jejíž vítězové se mohou těšit na zajímavé ceny. Soutěžící v této hře sbírají razítka na hrací kartičky, které jim věnuje dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeše. Nejbližší možnost, jak další soutěžní razítko získat, budou mít zájemci 28. dubna v průběhu akce Tančírna u altánu v Ostravě-Vítkovicích. Je potěšující, že zájem soutěžících o tuto část naší historie Ostravy je značný."

      Detaily k historii knihovnictví se mohou zájemci dozvědět na besedě knihovníka Bohdana Volejníčka 14. března od 17 hodin v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu. 

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042017/v-ramci-jubilea-100-let-velke-ostravy-slavi-i-knihovnictvi-prvni-verejna-knihovna-vznikla-v-r1921