Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská Galerie výtvarného umění se novou výstavou všestranné výtvarnice Toyen stává světovým unikátem

Ostrava-město |  | Kulturní okénko

Opravdovou lahůdkou pro milovníky umění je nejnovější výstava knižní a grafické tvorby malířky, grafičky a ilustrátorky Toyen s názvem Knihy bez hranic. Galerii výtvarného umění se podařilo získat unikátní knižní a grafické dílo z francouzského období slavné výtvarnice.

Ta se narodila jako Marie Čermínová v roce 1902 ještě v Rakousko-Uhersku. Do Francie, kde pak již zůstala, odešla ve svých 45 letech už z Československa.

Karel Srp, kurátor výstavy: „Tato výstava je naprosto jedinečná, protože vůbec poprvé na světě dala dohromady její knižní dílo z pařížského období, to znamená diváci uvidí 30 let její soustavné intenzivní, do sebe zahleděné práce.“
Jiří Jůza, ředitel GVU Ostrava: „GVU se akvizicí knižní tvorby Toyen stává opravdu jedničkou v tomhle segmentu této opravdu světové umělkyně, která se významným způsobem prosadila a byla ctěna v Paříži ve druhé polovině 20. století, od roku1947.“

Díky více než dvoumilionové investici MS kraje jako zřizovatele, získala ostravská galerie opravdu jedinečná díla.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Tato sbírka je ucelenou sbírkou a je největší asi nejen v našem státě, ale asi i na větě, kdy jsme zakoupili asi 33 děl mistryně Toyen. Tento konvolut je unikátní právě svojí uceleností, zajímavostí a má několika milionovou hodnotu, my jsme to zakoupili částkou 2,2 mil korun, což ani neodpovídá tržní hodnotě právě daných děl a myslím si, že tím se stala galerie unikátní nejen v rámci celé ČR, ale i v rámci celého světa.“

Kolekce publikací, maleb, grafik, grafických listů, knižních obálek a litografií Toyen, řadí ostravskou galerii na první místo nejen u nás, ale na celém světě.

Karel Srp, kurátor výstavy: „Je to skutečně přední dáma evropského surrealismu, autorka mnoha obrazů, mnoha knižních úprav, mnoha grafik a kreseb, která významně ovlivnila surrealistické hnutí a během svého prvního pobytu v Paříži rovněž rozvíjela několik autentických osobních stylů, až to byl neo primitvismus nebo artificialismus.“
Jiří Jůza, ředitel GVU Ostrava: „Je to dílo velké ženy a to možná nejdůležitější je, že se umístěním do veřejné sbírky stává nesmrtelným a zachovaným opravdu v té integrální hodnotě, že nebude dále děleno a že nebude vystavené jakýmkoli zkázným elementům.“

Výstava Toyen znamená pro ostravskou galerii skutečně výsadní postavení v celé oblasti výtvarného výstavnictví.

Nahlásit chybu


K tématu

Malíř Pavel Forman vystavuje v ostravské Galerii výtvarného umění průřez tvorbou a témata za posledních 5 let

18. prosince 2023 13:22 | Celý MS kraj | Karel Soukop

První reportáž nás zavede na výstavu vynikajícího malíře Pavla Formana. Jeho obrazy zaujmou především svými rozměry, barevností i tématy. Představují průřez Formanovou tvorbou i jeho vývoj za poslední roky.

Bývalá záložna ve F-M ožila akcí Art of život, město z ní chce časem udělat galerii

4. května 2023 14:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Bývalou záložnu ve Frýdku-Míli zaplnili prodejci a umělci. Město propůjčilo historickou budovu prezentaci moderního umění a specifickému marketu. Třídenní akce Art of Život byla pro budoucí městskou galerii jednou z největších dosavadních akcí. Mezi návštěvníky sklidila velký úspěch.

Žáci ZUŠ Frýdek-Místek vystavují své práce v bývalé záložně

18. května 2023 12:38 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek si připravil tradiční výstavu žákovských prací. Letos zaplnila jedinečný výstavní prostor, budoucí městskou galerii Záložna. Výstava má název Nejprve najdi, potom hledej. Zastoupena je na ní malba, keramika i zajímavé modely.


Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Blíží se zápisy do mateřských škol. Registrace žádostí začala 19. dubna

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Vedení Ostravy-Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Ostrava považuje rozvoj cyklodopravy za jednu z priorit. Zásadní je ale bezpečnost

22. dubna 2024 11:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Rozvoj cyklodopravy je jednou z priorit vedení města. S tím samozřejmě souvisí bezpečnost, protože cyklisté považují za nejdůležitější, aby je při jízdě neohrožovala auta. Město proto klade důraz na kvalitní cyklostezky a pomáhají také strážníci, kteří se v rámci různých projektů a akcí na cykodopravu zaměřují.

Ostrava podpoří začínající podnikatele. Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor

22. dubna 2024 10:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté

22. dubna 2024 10:37 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Bikesharing je v Ostravě oblíbenou formou dopravy

22. dubna 2024 9:57 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Bikesharing v Ostravě funguje už šestým rokem a získal si obrovskou oblibu. Jen za loňský byla kola společnosti Nextbike vypůjčena uživateli téměř v půl milionech případů a většinou svou trasu zvládli do 15 minut.

Ostravská Galerie výtvarného umění se novou výstavou všestranné výtvarnice Toyen stává světovým unikátem
Vydáno 31. března 2024 0:12, Ostrava-město, Karel Soukop
Opravdovou lahůdkou pro milovníky umění je nejnovější výstava knižní a grafické tvorby malířky, grafičky a ilustrátorky Toyen s názvem Knihy bez hranic. Galerii výtvarného umění se podařilo získat unikátní knižní a grafické dílo z francouzského období slavné výtvarnice.

Ta se narodila jako Marie Čermínová v roce 1902 ještě v Rakousko-Uhersku. Do Francie, kde pak již zůstala, odešla ve svých 45 letech už z Československa.

Karel Srp, kurátor výstavy: „Tato výstava je naprosto jedinečná, protože vůbec poprvé na světě dala dohromady její knižní dílo z pařížského období, to znamená diváci uvidí 30 let její soustavné intenzivní, do sebe zahleděné práce.“
Jiří Jůza, ředitel GVU Ostrava: „GVU se akvizicí knižní tvorby Toyen stává opravdu jedničkou v tomhle segmentu této opravdu světové umělkyně, která se významným způsobem prosadila a byla ctěna v Paříži ve druhé polovině 20. století, od roku1947.“

Díky více než dvoumilionové investici MS kraje jako zřizovatele, získala ostravská galerie opravdu jedinečná díla.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Tato sbírka je ucelenou sbírkou a je největší asi nejen v našem státě, ale asi i na větě, kdy jsme zakoupili asi 33 děl mistryně Toyen. Tento konvolut je unikátní právě svojí uceleností, zajímavostí a má několika milionovou hodnotu, my jsme to zakoupili částkou 2,2 mil korun, což ani neodpovídá tržní hodnotě právě daných děl a myslím si, že tím se stala galerie unikátní nejen v rámci celé ČR, ale i v rámci celého světa.“

Kolekce publikací, maleb, grafik, grafických listů, knižních obálek a litografií Toyen, řadí ostravskou galerii na první místo nejen u nás, ale na celém světě.

Karel Srp, kurátor výstavy: „Je to skutečně přední dáma evropského surrealismu, autorka mnoha obrazů, mnoha knižních úprav, mnoha grafik a kreseb, která významně ovlivnila surrealistické hnutí a během svého prvního pobytu v Paříži rovněž rozvíjela několik autentických osobních stylů, až to byl neo primitvismus nebo artificialismus.“
Jiří Jůza, ředitel GVU Ostrava: „Je to dílo velké ženy a to možná nejdůležitější je, že se umístěním do veřejné sbírky stává nesmrtelným a zachovaným opravdu v té integrální hodnotě, že nebude dále děleno a že nebude vystavené jakýmkoli zkázným elementům.“

Výstava Toyen znamená pro ostravskou galerii skutečně výsadní postavení v celé oblasti výtvarného výstavnictví.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042338/ostravska-galerie-vytvarneho-umeni-se-novou-vystavou-vsestranne-vytvarnice-toyen-stava-svetovym-unikatem