Manželé Brnovi dělají pěstouny 10 let. Za tu dobu pečovali už o 20 dětí. Nyní se zúčastnili vzdělávacího pobytu pro náhradní rodiny v Horní Bečvě, který byl zaměřen na pěstounství na přechodnou dobu. Jde o situaci, kdy se rodiče starají o dítě v krizi do chvíle, než se pro něj najde trvalý pěstoun a nebo se stabilizuje jeho vlastní rodina.
Monika a Petr Brnovi, přechodní pěstouni: „U dlouhodobých je to důležité samozřejmě, protože ty děti nemají kam jít, ale určitě nemůžou pomoci tolika dětem. Proto děláme přechodné pěstounství.“ – „Hodně je pěkné u toho, že potom vidíte ten příběh dál, jak pokračuje, že ty děti přišly do dobré rodiny a mají se dobře.“
Součástí pobytu je vzdělávací část pro rodiče a program pro děti. Pěstouni se musí vzdělávat 24 hodin ročně – tato povinnost je v rámci jednoho pobytu splněna.
Zdeňka Štefanidesová, terapeutka: „Vy jako dospělí se musíte velmi rychle na to dítě naladit. Poznat, jak to dítě podpořit, aby se adaptovalo, aby zvládlo situaci a aby věřilo světu, že to dopadne dobře.“
Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí: „Ty víkendy nejsou jen o vzdělávání ale i o potkávání s lidmi, kteří dělají tu stejnou práci, mají ty stejné starosti a předají si ty zkušenosti, které jim žádný sociální pracovník nezprostředkuje tím, že jim podává nějaké poradenství.“
Město Ostrava pořádá pobyty pro pěstouny už přes 20 let. Celkem ročně organizují 6 akcí zaměřené na různé typy náhradní rodinné péče.