Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezskoostravský hrad uvítal poutavý workshop o středověkém válečnictví a rytířích

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Nejen to, jak se oblékali, ale i jak žili středověcí válečníci ukázal návštěvníkům Slezskoostravského hradu workshop s názvem Druhá kůže rytířova. Došlo i na názorné ukázky a návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet i středověkou zbroj.

V neděli se na Slezskoostravském hradě sešli všichni milovníci středověku a válečnictví. Studenti a absolventi Ostravské univerzity jim poutavou formou předvedli, jak vypadal život rytíře, a kdo to vlastně rytíř byl.

Tomáš Kocourek, historik: „Ukázali jsme prezentaci toho, jak probíhal vývoj historického odění od 11. až po 16. století. Ukázali jsme, jak se jednotlivá období lišila, jaký byl život, materiály, jak se všechno postupně vyvíjelo. Dostali jsme se taky k tomu, co je to vlastně být rytířem, kdo to je rytíř, jaký je ideál rytíře. A taky jsme se snažili bořit zažité mýty, jak středověk vypadal, nevypadal, jak byl barevný, jak to bylo třeba ve filmech špatně ukázáno.“
Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Tento historický program má tady premiéru. Vrátilo se to tady po delší pauze, po covidové pauze, a byla to taková zkouška, jestli je o to zájem. Plný sál nás přesvědčil o tom, že o takové akce zájem je.“
anketa: „Mě určitě zaujalo celé to povídání. Kluci to měli moc hezky připravené, velmi hezky udělané, moc zajímavé povídání. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Myslím, že skvělé povídání na léto.“

Návštěvníci se mohli dozvědět, jaký je rozdíl mezi brněním a zbrojí, a mohli si je taky vyzkoušet.

Marek Vidlička, student Ostravské univerzity: „Já mám na sobě plátovou zbroj nošenou rytíři z 15. století, konkrétně druhé poloviny, řekněme rok 1460. Je převážně v italském stylu, ale má určité prvky, které nesou německé zbroje. To jsou právě ty kanely – tyhle vrypy. Byla by to zbroj, kterou by si objednal někdo na zakázku mimo Itálii.“

Přednášející představili hlavně to, jak se brnění a zbroj v průběhu šesti století vyvíjely, a vysvětlili, kdy a proč skončila éra rytířů, jak ji známe. Díky velkému zájmu se workshop na hrad pravděpodobně vrátí.

Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Máme takovou představu, že bychom chtěli tuto akci zopakovat přes léto ještě jednou v srpnu, a pak uvidíme, jak budou zástupci katedry k dispozici. Chtěli bychom to do konce roku ještě určitě alespoň jednou, nejlépe dvakrát zopakovat.“

Slezskoostravský hrad ale pořádá i další tematické akce a taky pravidelné prohlídky, na kterých se návštěvníci dozví více o jeho pohnuté historii.

Nahlásit chybu


K tématu

V Karviné se poprvé konal minifestival Ženy ženám

12. března 2024 17:55 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné se o víkendu v rámci Mezinárodního dne žen konal minifestival nazvaný Ženy ženám. Uskutečnil se ve Šťastném domečku v Karviné-Fryštátě a nabídl pro ženy různého věku pestrou paletu aktivit.

Učitelé učili učitele. V Ostravě se uskutečnil projekt Učiteling

1. března 2024 13:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Učitelé si v Ostravě mohli vyzkoušet roli žáků. Jde o unikátní projekt Učiteling, kdy se mohou pedagogové seznámit s různými přístupy k učivu prostřednictvím vlastního zážitku. Workshopy se konaly v City Campusu Ostravské univerzity.

Ostrava rozjela nový projekt zaměřený na děti - "Probuď v sobě kreativce"

20. prosince 2023 13:03 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě byl zahájen nový projet, který cílí na kreativitu dětí a zároveň jejich pedagogů. Je určen pro mateřské a základní školy, které postupně navštíví umělci, aby jim přímo při práci s dětmi ukázali, jak lze obohatit jejich výuku.


Nemocnice ve Frýdku-Místku zvětšuje Centrální urgentní příjem

Nemocnice ve Frýdku-Místku buduje přístavbu Centrálního urgentního příjmu. Prostory se zvětší a umožní propojení více odborných zdravotnických týmů. Budova navíc dostane nové CT zařízení. Celkově investice vyjde i s vybavením vyjde na zhruba 73 milionů korun a hotovo bude příští rok na jaře.

Blíží se dušičky. Na hřbitovech si hlídejte své věci

Blíží se památka zesnulých, kdy většina z nás směřuje na hřbitovy, abychom vzpomenuli na své předky. Na toto období se připravují také strážníci, kteří v okolí hřbitovů zesilují hlídky, aby dohlédli na bezpečnost návštěvníků, ale i na dopravu. Lidem pak vzkazují, aby byli opatrní na sebe i své věci.

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu. Zprovozněno bude začátkem listopadu

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Rastislav Maďar je podruhé děkanem Lékařské fakulty OU

Děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity je po slavnostní inauguraci Rastislav Maďar. Navazuje na předchozí čtyřleté období. Za jeho působení se fakulta stabilizovala, podařilo se získat akreditaci oboru všeobecné lékařství a také otevřít obor stomatologie. Akademický senát ho v květnu jednomyslně doporučil rektorovi Ostravské univerzity.

Dramatická záchrana v Beskydech: záchranáři transportovali turistku s dechovou tísní vrtulníkem

Včera 8:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve středu 16. října zasahovaly složky záchranné služby u 64leté ženy, kterou v horském terénu Beskyd postihly vážné zdravotní obtíže. Kvůli komplikovanému přístupu byl na místo vysazen lékař z paluby vrtulníku, který pacientce poskytl nezbytnou péči před transportem do nemocnice ve Frýdku-Místku.

V Karviné ukradli elektrický skútr pro invalidy, policie pátrá po pachateli a hledá možné svědky

Včera 13:03 | Karviná | Lukáš Zavadil

V úterý 1. října zatím neznámý pachatel v Karviné na ulici Fibichova odcizil elektrický skútr pro invalidy. Policisté vyšetřují okolnosti krádeže a žádají veřejnost o pomoc. Pokud máte jakékoli informace, kontaktujte linku 158.

Studénka má třicetinásobného Ironmana, fenomenální Jurij Tarča překonal další metu

Neuvěřitelný výkon má za sebou extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky. Úspěšně absolvoval další ultratriatlon a stal se dokonce už třicetinásobným Ironmanem. Zařadil se tak mezi nejlepší vytrvalce světa.

Dům s byty pro seniory v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošel opravou

Historická budova v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošla opravou. Jde o dům s byty pro seniory, který získal novou fasádu, část oken se renovovala a další vyměnila. Do budoucna se chystají i další úpravy zahrady i opěrné zdi za budovou. Aktuální práce vyšly na zhruba 7 milionů korun.

Videomapping na novou fasádu Bredy připomněl historii Opavy, která letos slaví 800 let

16. října 2024 17:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Veškeré akce spojené s Bredou mají u Opavanů velký ohlas. Ukázaly to nejen komentované prohlídky, ale i promítání na fasádu bývalého obchodního domu. Poslední videomapping proběhl v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Participativní rozpočet Naše Poruba jde do finále. Postoupily tři návrhy ze sedmi podaných

Porubský participativní rozpočet, který funguje od roku 2016, letos změnil název ze Zelená Porubě na Naše Poruba. Nápady do letošníhoho ročníku mohli lidé posílat od začátku roku.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka prochází kompletní rekonstrukcí

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Ta začala před dvěma lety výměnou střech na všech pavilonech a pokračovala rekonstrukcí tělocvičny, šaten a rozvodů horké vody.

Knížka pro ostravské prvňáčky se velmi osvědčila. Učitelé ji rádi používají

16. října 2024 12:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má dlouhodobě snahu o co největší čtenářskou gramotnost dětí a v rámci nejrůznějších projektů cílí už na ty nejmladší čtenáře. Prvňáčci proto letos poprvé dostali knihu "Anežka s Filipem objevují Ostravu!!!" a po pár týdnech se dá říct, že je ve školách mimořádně oblíbená.

Ostrava ocenila strážníky za povodně. Někteří pamatují i záplavy v roce 1997

16. října 2024 11:13 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vedení Ostravy a městské policie ocenilo strážníky za perfektní službu v průběhu povodní, kdy se podíleli na mnoha nejrůznějších činnostech od evakuací, až po řízení dopravy. Někteří už v uniformě městského policisty zažili i záplavy v roce 97. Oceňována byla také služební věrnost.

Mobilní hospic Ondrášek v Ostravě-Zábřehu se o klienty stará už 20 let

15. října 2024 14:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Domácí paliativní péče. Nevyléčitelně nemocným umožňuje důstojné dožití doma, ve známém prostředí a mezi blízkými. Právě tuto formu péče už 20 let poskytuje také mobilní hospic Ondrášek.

Ostravští policisté pátrají po svědcích nehody cyklisty a motocyklisty na ulici Francouzská

15. října 2024 14:45 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští dopravní policisté vyšetřují nehodu z 12. srpna 2024, při které došlo ke kolizi mezi cyklistou a motocyklistou na ulici Francouzská. Policie žádá svědky, kteří by mohli přispět k objasnění události, aby se přihlásili na tísňové lince 158.

Slezskoostravský hrad uvítal poutavý workshop o středověkém válečnictví a rytířích
Vydáno 25. července 2024 20:00, Ostrava-město, Michal Slonina
Nejen to, jak se oblékali, ale i jak žili středověcí válečníci ukázal návštěvníkům Slezskoostravského hradu workshop s názvem Druhá kůže rytířova. Došlo i na názorné ukázky a návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet i středověkou zbroj.

V neděli se na Slezskoostravském hradě sešli všichni milovníci středověku a válečnictví. Studenti a absolventi Ostravské univerzity jim poutavou formou předvedli, jak vypadal život rytíře, a kdo to vlastně rytíř byl.

Tomáš Kocourek, historik: „Ukázali jsme prezentaci toho, jak probíhal vývoj historického odění od 11. až po 16. století. Ukázali jsme, jak se jednotlivá období lišila, jaký byl život, materiály, jak se všechno postupně vyvíjelo. Dostali jsme se taky k tomu, co je to vlastně být rytířem, kdo to je rytíř, jaký je ideál rytíře. A taky jsme se snažili bořit zažité mýty, jak středověk vypadal, nevypadal, jak byl barevný, jak to bylo třeba ve filmech špatně ukázáno.“
Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Tento historický program má tady premiéru. Vrátilo se to tady po delší pauze, po covidové pauze, a byla to taková zkouška, jestli je o to zájem. Plný sál nás přesvědčil o tom, že o takové akce zájem je.“
anketa: „Mě určitě zaujalo celé to povídání. Kluci to měli moc hezky připravené, velmi hezky udělané, moc zajímavé povídání. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Myslím, že skvělé povídání na léto.“

Návštěvníci se mohli dozvědět, jaký je rozdíl mezi brněním a zbrojí, a mohli si je taky vyzkoušet.

Marek Vidlička, student Ostravské univerzity: „Já mám na sobě plátovou zbroj nošenou rytíři z 15. století, konkrétně druhé poloviny, řekněme rok 1460. Je převážně v italském stylu, ale má určité prvky, které nesou německé zbroje. To jsou právě ty kanely – tyhle vrypy. Byla by to zbroj, kterou by si objednal někdo na zakázku mimo Itálii.“

Přednášející představili hlavně to, jak se brnění a zbroj v průběhu šesti století vyvíjely, a vysvětlili, kdy a proč skončila éra rytířů, jak ji známe. Díky velkému zájmu se workshop na hrad pravděpodobně vrátí.

Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Máme takovou představu, že bychom chtěli tuto akci zopakovat přes léto ještě jednou v srpnu, a pak uvidíme, jak budou zástupci katedry k dispozici. Chtěli bychom to do konce roku ještě určitě alespoň jednou, nejlépe dvakrát zopakovat.“

Slezskoostravský hrad ale pořádá i další tematické akce a taky pravidelné prohlídky, na kterých se návštěvníci dozví více o jeho pohnuté historii.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000044178/slezskoostravsky-hrad-uvital-poutavy-workshop-o-stredovekem-valecnictvi-a-rytirich