Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Participativní rozpočet Naše Poruba jde do finále. Postoupily tři návrhy ze sedmi podaných

Ostrava-Poruba |  | Expres Ostrava-Poruba

Porubský participativní rozpočet, který funguje od roku 2016, letos změnil název ze Zelená Porubě na Naše Poruba. Nápady do letošníhoho ročníku mohli lidé posílat od začátku roku.

Celkem 7 návrhů na proměnu vnitrobloků nebo větších prostranství letos Porubané poslali do participativního rozpočtu Naše Poruba. Odborná porota na základě kritérií vybrala tři, které postoupily do finále.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Ta kritéria jsou komplexnost, komunitnost toho návrhu a využitelnost hlavně v tom prostoru. Ten koncept celého dvora, který nyní máme, vlastně už jsme začali před dvěma lety. Docela se nám osvědčil, proto v něm pokračujeme, to znamená, že v rámci toho participativního rozpočtu nenavrhujeme pouze jednotlivé prvky, ale snažíme se zvelebit větší prostor, celý dvůr nebo větší prostranství.”

Všechny tři návrhy už byly představeny veřejnosti, a to přímo v místech, pro které byly navrženy. Jako první byl představen projekt s názvem Šampion v prostoru mezi ulicemi Šoupala a Svojsíkova.

Laura Doležalová, architektka: “S paní navrhovatelkou, paní Hlavatou jsme se soustředili především na to, jak pozvednout tady to prostředí a pozvednout to, co už tady je. Takže naším záměrem nebylo úplně v zásadě měnit to prostředí, jenom ho doplnit o jednotlivé prvky, přírodně působící. A chtěli jsme, aby to mělo i nějakou naučnou vrstvu. Takže jsme navrhovali i hmyzí domečky, ptačí budky, pítka a i součástí výsadby by měly být i rostliny, které podpoří i místní hmyz.”
Táňa Hlavatá, navrhovatelka: “Dali jsme tomu název Šampion, ale že i šampion by měl tady relaxovat, takže ten náš projekt směřuje na to, aby tady bylo takové sportovně relaxační prostředí, aby v podstatě děti od nás ze školy mohly, když mají třeba volnou hodinu, se jít tady vydovádět. Nebo maminky s dětmi tady taky najdou zázemí. Navrhovala jsem, aby tady byla i knihobudka, aby vzadu byla relaxační zóna s lehátkami, kde se lidé mohou setkávat. A hlavně toto hřiště chceme využít k tomu, aby bylo hezké. S tím, že tady chceme mít i basketbalové koše, bude tady hlediště z kůlů dřevěných.”

Chybět nebudou ani odpočinkové lavičky pro starší obyvatele. Do finále odborná porota poslala i projekt s názvem Prostor pro společně strávený čas ve dvoře mezi ulicemi Maďarská a Mongolská na 5. stavebním obvodě.

Matěj Bálek, architekt: “Celková varianta vychází z hlavního multifunkčního hřiště, kde lze hrát volejbal, basketbal i fotbal a součástí sportoviště je unikátní zelená stěna, která je jedinečná svého druhu, která má vytvořit zelenou bariéru okolo celého prostoru a má nejenom funkci tlumeni hluku z toho sportoviště, ale taky estetickou funkci, která doplňuje celkový pack.”

Parkem povede i zpevněná plocha, která tady chyběla. Podél ní je pak navrženo i posezení.

Matěj Bálek, architekt: “Ta zpevněná plocha je zde velice důležitá, protože momentálně se skrz ten park nenachází žádná zpevněná plocha, která by sloužila pro průchod parku a v deštivých dnech je rozbahněná ta tráva a nelze se přes ten park dostat než naokolo. Proto zde byla vybudovaná zpevněná plocha, aby se člověk dostal čistou nohou z jedné strany na druhou. Podél zpevněné plochy se nachází posezení a koš, které slouží pro to multifunkční sportoviště a pro celý areál.”
Lucie Božčojková, navrhovatelka: “Proč nás to napadlo? Protože když se rozhlédnete, tak to hřiště je ošklivé a už nás to napadlo mnohem dříve, ale tehdy nebyla vůle na obci něco dělat a teď je, takže super. To bylo velké překvapení, že to postoupilo, velká radost všech maminek a bude tady nové hřiště, měly by tady být koše, mělo by tady být workoutové hřiště, které si tatínci zase vydobyli a důchodci chtěli posezení, takže bude posezení, takže na to se těšíme.”

Obě asfaltová hřiště navíc propojí i lanová klouzačka. Posledním postupujícím návrhem je projekt Dostaňme děti od mobilů na prostranství nad parkem Oáza klidu na ulici Opavská.

Ivana Flídrová, navrhovatelka: “Mám 4 děti celkem různého věku a když třeba jdu s těma nejmladšíma na pískoviště, je těžší zabavit ty starší děti a z toho vlastně vznikl i ten nápad, takže jsme to chtěli při jednom spolu s kamarádkami tady nějak sjednotit pro malé i pro velké. Pan architekt pěkně vymyslel takovou upoutávku, že to musí být cool, to se mi hrozně líbilo a celkově si myslím, že to pojal moc hezky, i tu opičí dráhu, kterou tam vymyslel, lanovku. Sice chtěl jenom jednu, že to stačí, ale bavili jsme se o tom, že bude lepší dát dvě, protože tady jsou často fronty ať už na houpačku, na klouzačku, tak si myslím, že i na to bude taky velký nával.”
Ondřej Turoň, architekt: “Chtěl jsem tady vytvořit prostor, kde by se mohly bavit děti od jednoho roku až po 99 let. Takže jsem rozdělil ten projekt na tři okruhy, dejme tomu. Tady kde stojíme a kde je tady ta betonová stěna, za kterou je pískoviště, tak to by měl být prostor pro ty nejmenší, který by měl být doplněný o nové houpačky a skluzavky. Ten druhý prostor, kde je travnatá plocha na kterou jsem umístil opičí dráhu. Je to vlastně Je to 10 prvků, na kterých se děti můžou prolézat nebo se zdokonalovat ve fyzické kondici.”

Třetím prostorem je velká asfaltová plocha, na které po její opravě vznikne multifunkční hřiště s mantinely a kolem ní okruh pro děti, které se učí jezdit na kole, koloběžce nebo inlinech.

Ondřej Turoň, architekt: “Tenhle prostor, který je určen pro nejmenší tak by měl být i místem pro setkávání komunity, takže tady by kolem té lampy mělo být zakryté pískoviště, měla by být zakrytá i ta asfaltová plocha, kde bude posezení, bude tam lavice se stolem pro děti i pro dospělé, kde si můžou hrát deskové hry nebo jen tak sedět.”

Stávající klouzačka s houpačka by se měla přemístit k jinému obytnému domu, kde zatím nic jiného není. O tom, který z těchto tří návrhů se bude realizovat, rozhodnou obyvatelé.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “V listopadu pak proběhne hlasování o nejlepší návrh, vítězný návrh, který se bude realizovat v příštím roce. Hlasování proběhne přes aplikaci munipolis stejně jako v roce předchozím, což se nám osvědčilo.”

Hlasování bude spuštěno 4. listopadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Studeňáci se o město zajímají, odevzdali sedm projektů

23. ledna 2024 10:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Do participativního rozpočtu letos Studénka obdržel rekordní počet navržených záměrů. Své nápady na vylepšení života ve městě odevzdalo sedm lidí. Vítěze vybere veřejná anketa.

Radnice letos vybírá z rekordního počtu nápadů

26. ledna 2024 15:05 | Studénka | Petra Dorazilová

Do letošního participativního rozpočtu Studénka obdržela rekordní počet navržených záměrů. Své nápady na vylepšení života ve městě odevzdalo sedm lidí. Vítěze vybere veřejná anketa.

Porubský participativní rozpočet odstartuje s novým názvem Naše Poruba

8. února 2024 10:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice spustí další ročník participativního rozpočtu s novinkami. Tou první je změna názvu, druhou pak částka na vítězný projekt, která bude oproti minulým ročníkům vyšší.


Řidiči už jezdí po provizorním mostě na Ratibořské ulici v Opavě. Ulevil dopravě ve městě

Dnes 17:04 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě už se podařilo zprovoznit mostní provizorium na ulici Ratibořské. Stávající most poničila zářijová povodeň a byl tak zcela neprůjezdný, což značně komplikovalo dopravu ve městě.

Restaurátoři obnovují v Karviné dvě umělecká díla

Každý rok se z rozpočtu města Karviná vynakládá zhruba 300 tisíc korun na údržbu a správu památníků na území města. V letošním roce se mimo jiné dostala na řadu i dvě umělecká díla v Karviné-Hranicích. Jejich restaurování probíhá teď na podzim.

Chráněné dílny opavské charity vyrábí batůžky z bannerů a další věci pro festival Slunovrat Winter

Dnes 17:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už 7. listopadu vypukne oblíbený festival Slunovrat Winter. Nabídne hudbu všech žánrů, vernisáže výstav, besedy i komentované prohlídky. To vše v historických budovách Opavy,

Gruzínci vykradli dům na Novojičínsku. Z tučného lupu se radovali pouze dvě hodiny

Dnes musíme pochválit policisty za dobrou práci. Podařili se jim totiž dopadnout tři zloděje, kteří vykradli rodinný dům na Novojičínsku a s lupem zřejmě prchali za hranice. Do dvou hodin od nahlášení tak skončili s pouty na rukou.

Ostrava dá zatopeným domácnostem 40 tisíc korun. Zastupitelé už pomoc schválili

Zářijové povodně napáchaly v Ostravě obrovské škody. Největší investice do oprav čekají sice města a obce, ale i občané a hlavně majitelé domků mají značné škody. Zastupitelstvo Ostravy pro ně schválilo okamžitou pomoc 40 tisíc korun.

VIDEO: Poslední úkryt za komínem zloději nepomohl, skončil v rukou policie

Dnes 11:55 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Na konci října zasáhli policisté z Ostravy-Zábřehu proti muži, který se opakovaně vloupával do různých objektů a schovával svůj lup v bytovém domě. Jeho poslední pokus o úkryt za komínem a následně na půdě byl neúspěšný a skončil zadržením.

Povodní zničený most přes Střední Opavu ve Vrbně musí nahradit nový

Na Jesenicku pokračují práce na odstraňování škod po ničivých povodních, které region zasáhly letos v září. Nejvyšší prioritu na opravy cest a mostů dostala místa, kde byli lidé zcela odříznutí. Méně prioritní opravy budou trvat několik dalších měsíců nebo i roků.

Kriminalisté vyšetřují tragickou nehodu u Lichnova, hledají řidiče, který předtím 62leté ženě poskytl pomoc

Dnes 12:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krnovští kriminalisté se zabývají vyšetřováním okolností tragické dopravní nehody, která se odehrála ve středu 9. října 2024 okolo 13:30 hodin na silnici II. třídy číslo 459 poblíž obce Lichnov na Bruntálsku. Podle dosavadních informací sjela 62letá řidička osobního automobilu Škoda Fabia ze silnice a narazila do stromu. Přes veškerou pomoc ze strany svědků a rychlý zásah složek integrovaného záchranného systému žena bohužel na místě podlehla svým zraněním.

Havířov postavil u školy a hřbitova v Bludovicích nové parkoviště

Celkem 34 nových parkovacích míst nechala postavit radnice v Havířově v městské části Bludovice. Lidé na parkoviště čekali mnoho let. Město muselo nejdříve vyřešit odkup části soukromého pozemku.

Klasické vývěsky nahrazují ve Slezské Ostravě nové elektronické informační panely

Slezská Ostrava postupně nahradí zastaralé informační vývěsky moderními elektronickými informačními panely. Ty umožní prakticky okamžité předávání informací občanům i návštěvníkům obvodu. První panel byl nainstalovaný už na konci října a další budou následovat.

Ostrava dělá (R)Evoluci pohybu na základních školách. Budoucí učitelé pomáhají s tělesnou výchovou

Ostrava se snaží zvrátit trend, kdy stále méně dětí sportuje a tělesnou výchovu na školách berou jako povinné zlo. Byl proto spuštěn projekt (R)Evoluce pohybu, kdy budoucí pedagogové připravují školákům zajímavé hodiny tělocviku a novinkami se snaží inspirovat i jejich učitele.

ZŠ Dvorského získala ocenění Hrdá škola. Umístila se na 1. místě z 1500 zúčastněných

Hrdá škola. Tak si mohou nově říkat v ZŠ Dvorského, jelikož vyhrála první místo ve stejnojmenné soutěži z patnácti set zapojených v Česku i na Slovensku. Převzetí výhry se uskutečnilo v rámci Dne profesí, což je další akce tohoto mezinárodního projektu.

ZŠ B. Dvorského z Ostravy-Jihu získala první místo v soutěži Hrdá škola

4. listopadu 2024 10:20 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Hrdá škola. Tak si mohou nově říkat v ZŠ Dvorského, jelikož vyhrála první místo ve stejnojmenné soutěži z patnácti set zapojených v Česku i na Slovensku. Převzetí výhry se uskutečnilo v rámci Dne profesí, což je další akce tohoto mezinárodního projektu.

Mapa pro handicapované je stále vylepšována. Využít ji mohou i rodiče s kočárky

1. listopadu 2024 12:35 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Handicapovaní se mohou v Ostravě snáze orientovat díky interaktivní mapové aplikaci, která je neustále vylepšována a aktualizována. Mapu ale samozřejmě využijí i rodiče s kočárky, kteří si dopředu mohou snadno zjistit, zda je jejich cíl bezbariérový.

Participativní rozpočet Naše Poruba jde do finále. Postoupily tři návrhy ze sedmi podaných
Vydáno 17. října 2024 18:47, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Porubský participativní rozpočet, který funguje od roku 2016, letos změnil název ze Zelená Porubě na Naše Poruba. Nápady do letošníhoho ročníku mohli lidé posílat od začátku roku.

Celkem 7 návrhů na proměnu vnitrobloků nebo větších prostranství letos Porubané poslali do participativního rozpočtu Naše Poruba. Odborná porota na základě kritérií vybrala tři, které postoupily do finále.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Ta kritéria jsou komplexnost, komunitnost toho návrhu a využitelnost hlavně v tom prostoru. Ten koncept celého dvora, který nyní máme, vlastně už jsme začali před dvěma lety. Docela se nám osvědčil, proto v něm pokračujeme, to znamená, že v rámci toho participativního rozpočtu nenavrhujeme pouze jednotlivé prvky, ale snažíme se zvelebit větší prostor, celý dvůr nebo větší prostranství.”

Všechny tři návrhy už byly představeny veřejnosti, a to přímo v místech, pro které byly navrženy. Jako první byl představen projekt s názvem Šampion v prostoru mezi ulicemi Šoupala a Svojsíkova.

Laura Doležalová, architektka: “S paní navrhovatelkou, paní Hlavatou jsme se soustředili především na to, jak pozvednout tady to prostředí a pozvednout to, co už tady je. Takže naším záměrem nebylo úplně v zásadě měnit to prostředí, jenom ho doplnit o jednotlivé prvky, přírodně působící. A chtěli jsme, aby to mělo i nějakou naučnou vrstvu. Takže jsme navrhovali i hmyzí domečky, ptačí budky, pítka a i součástí výsadby by měly být i rostliny, které podpoří i místní hmyz.”
Táňa Hlavatá, navrhovatelka: “Dali jsme tomu název Šampion, ale že i šampion by měl tady relaxovat, takže ten náš projekt směřuje na to, aby tady bylo takové sportovně relaxační prostředí, aby v podstatě děti od nás ze školy mohly, když mají třeba volnou hodinu, se jít tady vydovádět. Nebo maminky s dětmi tady taky najdou zázemí. Navrhovala jsem, aby tady byla i knihobudka, aby vzadu byla relaxační zóna s lehátkami, kde se lidé mohou setkávat. A hlavně toto hřiště chceme využít k tomu, aby bylo hezké. S tím, že tady chceme mít i basketbalové koše, bude tady hlediště z kůlů dřevěných.”

Chybět nebudou ani odpočinkové lavičky pro starší obyvatele. Do finále odborná porota poslala i projekt s názvem Prostor pro společně strávený čas ve dvoře mezi ulicemi Maďarská a Mongolská na 5. stavebním obvodě.

Matěj Bálek, architekt: “Celková varianta vychází z hlavního multifunkčního hřiště, kde lze hrát volejbal, basketbal i fotbal a součástí sportoviště je unikátní zelená stěna, která je jedinečná svého druhu, která má vytvořit zelenou bariéru okolo celého prostoru a má nejenom funkci tlumeni hluku z toho sportoviště, ale taky estetickou funkci, která doplňuje celkový pack.”

Parkem povede i zpevněná plocha, která tady chyběla. Podél ní je pak navrženo i posezení.

Matěj Bálek, architekt: “Ta zpevněná plocha je zde velice důležitá, protože momentálně se skrz ten park nenachází žádná zpevněná plocha, která by sloužila pro průchod parku a v deštivých dnech je rozbahněná ta tráva a nelze se přes ten park dostat než naokolo. Proto zde byla vybudovaná zpevněná plocha, aby se člověk dostal čistou nohou z jedné strany na druhou. Podél zpevněné plochy se nachází posezení a koš, které slouží pro to multifunkční sportoviště a pro celý areál.”
Lucie Božčojková, navrhovatelka: “Proč nás to napadlo? Protože když se rozhlédnete, tak to hřiště je ošklivé a už nás to napadlo mnohem dříve, ale tehdy nebyla vůle na obci něco dělat a teď je, takže super. To bylo velké překvapení, že to postoupilo, velká radost všech maminek a bude tady nové hřiště, měly by tady být koše, mělo by tady být workoutové hřiště, které si tatínci zase vydobyli a důchodci chtěli posezení, takže bude posezení, takže na to se těšíme.”

Obě asfaltová hřiště navíc propojí i lanová klouzačka. Posledním postupujícím návrhem je projekt Dostaňme děti od mobilů na prostranství nad parkem Oáza klidu na ulici Opavská.

Ivana Flídrová, navrhovatelka: “Mám 4 děti celkem různého věku a když třeba jdu s těma nejmladšíma na pískoviště, je těžší zabavit ty starší děti a z toho vlastně vznikl i ten nápad, takže jsme to chtěli při jednom spolu s kamarádkami tady nějak sjednotit pro malé i pro velké. Pan architekt pěkně vymyslel takovou upoutávku, že to musí být cool, to se mi hrozně líbilo a celkově si myslím, že to pojal moc hezky, i tu opičí dráhu, kterou tam vymyslel, lanovku. Sice chtěl jenom jednu, že to stačí, ale bavili jsme se o tom, že bude lepší dát dvě, protože tady jsou často fronty ať už na houpačku, na klouzačku, tak si myslím, že i na to bude taky velký nával.”
Ondřej Turoň, architekt: “Chtěl jsem tady vytvořit prostor, kde by se mohly bavit děti od jednoho roku až po 99 let. Takže jsem rozdělil ten projekt na tři okruhy, dejme tomu. Tady kde stojíme a kde je tady ta betonová stěna, za kterou je pískoviště, tak to by měl být prostor pro ty nejmenší, který by měl být doplněný o nové houpačky a skluzavky. Ten druhý prostor, kde je travnatá plocha na kterou jsem umístil opičí dráhu. Je to vlastně Je to 10 prvků, na kterých se děti můžou prolézat nebo se zdokonalovat ve fyzické kondici.”

Třetím prostorem je velká asfaltová plocha, na které po její opravě vznikne multifunkční hřiště s mantinely a kolem ní okruh pro děti, které se učí jezdit na kole, koloběžce nebo inlinech.

Ondřej Turoň, architekt: “Tenhle prostor, který je určen pro nejmenší tak by měl být i místem pro setkávání komunity, takže tady by kolem té lampy mělo být zakryté pískoviště, měla by být zakrytá i ta asfaltová plocha, kde bude posezení, bude tam lavice se stolem pro děti i pro dospělé, kde si můžou hrát deskové hry nebo jen tak sedět.”

Stávající klouzačka s houpačka by se měla přemístit k jinému obytnému domu, kde zatím nic jiného není. O tom, který z těchto tří návrhů se bude realizovat, rozhodnou obyvatelé.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “V listopadu pak proběhne hlasování o nejlepší návrh, vítězný návrh, který se bude realizovat v příštím roce. Hlasování proběhne přes aplikaci munipolis stejně jako v roce předchozím, což se nám osvědčilo.”

Hlasování bude spuštěno 4. listopadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000045523/participativni-rozpocet-nase-poruba-jde-do-finale-postoupily-tri-navrhy-ze-sedmi-podanych