Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Folklor bez hranic dnes proběhl 26. ročníkem. Podařilo se nám pozvat 29 vystupujících souborů a cimbálových skupin a přes 459 vystupujících, takže byl velmi vydařený. Zúčastnilo se 5 zahraničních souborů z Polska, Slovenska, Slovinska, Řecka a Ukrajiny, ale samozřejmě jsme rádi, že jsme uvítali opět spoustu souborů z Moravskoslezského kraje, z Ostravy a okolí.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Festival přiváží mnoho různých souborů a to nejen evropských. V několika minulých letech jsme tady měli třeba i čínské soubory, soubory z Kostariky a další. Takže to jsou někdy i velmi exotické krajiny. Ten Folklor bez hranic je samozřejmě důležitý a zajímavý tím, že si připomínáme takovou tu naší tradiční klasickou kulturu. Je samozřejmě oblíbený o zralejší věkové skupiny, nicméně i mladší ročníky se najdou cestu na tento festival. Zajímavý je také tím, že je vlastně putovní, protože putuje po pěti velkých městských obvodech. Každý den ho můžeme nalézt v jiném místě. Město Ostrava samozřejmě už dlouhodobě tento projekt podporuje. V letošním roce částkou zhruba kolem jednoho milionu korun.”
Tradice folkloru udržují také ostravské soubory, a to zpravidla podle oblastí, ze kterých se jejich zakládající členové kdysi do města přistěhovali za prací.
Jan Outrata, organizační vedoucí souboru Ševčík: “My jsme Moravský folklorní soubor Ševčík ze Zábřehu, kde sídlíme. Máme dlouholetou tradici. Valašský folklor, respektive z jižního Valašska okolo Valašských Klobouků, který zpracováváme, tak v Ostravě už má kořeny od nějakého roku 1950. Právě příští rok budeme mít 75. výročí. V roce 2021 jsme založili dětskou složku, která byla účastna i letošního roku. Vystupovali jsme spolu v úterý a myslím, že nám to pěkně šlo.