Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava už zase čistí odpadní vody. Podařilo se obnovit mechanické čištění

Ostrava-město |

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze po ničivých povodních znovu ožívá. Díky obrovskému úsilí stovek lidí se rozběhl první stupeň čištění, který výrazně sníží znečištění řeky Odry. Druhý stupeň, tedy biologické čištění, by mohl být spuštěn už na jaře.

Povodně napáchaly v Ostravě obrovské škody na vodohospodářské infrastruktuře. Ústřední čistírna odpadních vod byla místy zaplavena až do výšky šesti metrů a musela být odstavena z provozu. Veškeré splašky tak odtékaly přímo do Odry. Na začátku roku přišla dobrá práva. Čistírna znovu spustila první stupeň mechanického čištění.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na té obnově podíleli, ať už to byli zaměstnanci od nás z magistrátu, zaměstnanci OVAKu nebo externích firem. Jedná se o velice technologicky složitý celek." 

Jan Kotala, vedoucí odboru vodohospodářských staveb MMO: "Mechanické čištění odstraňuje z té vody veškeré nerozpustné látky, tzn. veškeré pevné mechanické látky a biologické čištění naopak odstraňuje všechny rozpustné látky."
Druhý stupeň, tzv. biologické čištění, který odstraňuje i rozpuštěné znečištění, bude následně nabíhat od března 2025. Jeho aktivace a účinnost je do značné míry závislá na teplotě. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Rychlost bude závislá i na počasí. Biologická složka se rozvíjí podle tepoty vody, takže laicky řečeno, čím bude tepleji, tím to bude dříve." 

Pro provoz vyhnívacích nádrží byly zajištěny cisterny se zkapalněným LNG jako záložní zdroj energie. Tato opatření umožňují částečný provoz, zatímco probíhají další opravy zařízení. Pořád také trvá apel, aby lidé dodržovali kanalizační řád a neházeli do odpadu co tam nepatří. 

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravské teplárenství se proměňuje. Na Jihu začala fungovat kogenerační jednotka

20. dubna 2026 12:35 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hlavní výrobce elektřiny a tepla v Ostravě udělal další krok na cestě k odklonu od uhlí. V městské části JIH zprovoznil kogenerační jednotku, která dokáže z plynu vyrobit elektřinu i teplo a nahradí tak část výroby z uhelné Elektrárny Třebovice.

Nová střelnice v Ostravě bude brzy hotová. Bude mít světové parametry

25. května 2026 14:46 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě velmi rychle vyrůstá nové unikátní sportoviště. Jde o krytou střelnici, která bude mít světové parametry, které ji umožní pořádání vrcholných sportovních akcí, ale bude ji moci využívat i veřejnost. Architektonicky zajímavá stavba je navíc citlivě zasazena do okolní přírody.

Ostravské teplárenství se proměňuje. Na Jihu začala fungovat kogenerační jednotka

16. dubna 2026 13:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hlavní výrobce elektřiny a tepla v Ostravě udělal další krok na cestě k odklonu od uhlí. V městské části JIH zprovoznil kogenerační jednotku, která dokáže z plynu vyrobit elektřinu i teplo a nahradí tak část výroby z uhelné Elektrárny Třebovice.


Hasiči zasahovali u požáru bytu v Karviné-Ráji, zachránili dvě kočky, jedné podali kyslík

Dnes 19:53 | Karviná | Lukáš Zavadil

Hasiči zasahovali v sobotu 13. června odpoledne u požáru bytu v Karviné-Ráji. Oheň zasáhl byt v prvním patře panelového domu, z něhož se část obyvatel evakuovala sama, hasiči poté vyvedli další lidi.

V Palkovicích se konala Exotika 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

Dnes 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Vesnicí roku 2026 se v Moravskoslezském kraji staly Dolní Životice

Včera 11:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vesnicí roku 2026 v Moravskoslezském kraji se staly Dolní Životice. Obec při své prezentaci vsadila na lidi a jejich spolkovou činnost.

V Razové u Slezské Harty otevřeli nově vybudovanou čistírnu odpadních vod

Včera 9:08 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Město prodalo přístavbu Hotelu Praha. Nebude z ní kulturní dům, ale byty

Včera 14:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Veletrh Rail Business Days ukázal budoucnost železnic. Kraj vsadí na ekologičtější bateriové vlaky

11. června 2026 15:57 | Ostrava-město | Anna Břenková

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days v Ostravě přilákal tisíce návštěvníků. Největší hvězdou celé akce se stal moderní vlak na baterie. Právě tyto soupravy nové generace mají už příští rok vyjet na tratě v Moravskoslezském kraji.

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Včera 12:17 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Policejní “Majáček” varoval před nástrahami žáky odborné školy

Včera 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci odborného učiliště a praktické školy.

Prostranství u Floridy v Porubě má nově venkovní galerii

11. června 2026 17:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zrekonstruované prostranství na Hlavní třídě u kruhového objezdu zvané Florida nabízí nově také venkovní galerii. Na ochozu je nyní možné shlédnout fotografie, které mapují kulturní dění v Porubě.

Radvanický rybník a jeho okolí je revitalizováno. Území bude snadněji přístupné pro rekreaci

11. června 2026 15:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravské Radvanice a Bartovice se mění každým dnem a všechny přírodní projekty jsou v souladu s modrozelenou infrastrukturou. Dalšími atraktivními místy se tak stává parčík u Těšínské, okolí rybníka Volný a zakládány jsou i květinové louky.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Bytový dům na Rtm. Gucmana v Ostravě-Mariánských Horách čeká rekonstrukce

11. června 2026 19:32 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky v těchto dnech zahajuje rekonstrukci bytového domu na ulici Rotmistra Gucmana 3. Impulzem byly připomínky samotných nájemníků, kteří dlouhodobě upozorňovali na jeho nevyhovující stav.

Porubský Poklad na tři dny ovládl AntraCity fest. Nabídl celkem 8 představení

11. června 2026 17:56 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská waldorfská škola letos opět uspořádala Antracity fest. Přehlídky waldorfských škol, zaměřené na umění, se v DK Poklad zúčastnili také Poláci. Představení si užili žáci i veřejnost.

Oprava horkovodu na ul. Budovatelská a Čs. exilu

11. června 2026 17:23 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Obyvatele Poruby čeká na ulicích Budovatelská a Čs. exilu dopravní omezení. Kvůli výměně horkovodu se sníží počty parkovacích stání.

ZŠ Komenského slaví 70 let. Výročí připomněla Zahradní slavnost

11. června 2026 16:28 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Základní škola Komenského si připomněla 70 let od svého založení. Kulaté jubileum oslavila tradiční Zahradní slavností, která nabídla program pro současné žáky, rodiče i bývalé absolventy školy.

Poklad v Porubě hostil 8. ročník AntraCity festu. Během tří dnů nabídl osm představení

11. června 2026 14:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba letos opět uspořádala AntraCity fest. Přehlídky waldorfských škol, zaměřené na umění, se v DK Poklad zúčastnili také Poláci. Představení si užili žáci i veřejnost.

Naftu měl i na obličeji. Zloděj v Ostravě-Přívoze odsál 50 litrů nafty z pracovních strojů

11. června 2026 12:23 | Ostrava-město | Anna Břenková

S padesáti litry ukradené nafty chtěl ujet na kole, ale jeho plán nevyšel. Strážníci v Ostravě-Přívoze zadrželi 55letého muže, který měl naftu nejen na oblečení, ale taky na obličeji.

Ostrava už zase čistí odpadní vody. Podařilo se obnovit mechanické čištění
Vydáno 3. ledna 2025 9:36, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze po ničivých povodních znovu ožívá. Díky obrovskému úsilí stovek lidí se rozběhl první stupeň čištění, který výrazně sníží znečištění řeky Odry. Druhý stupeň, tedy biologické čištění, by mohl být spuštěn už na jaře.

Povodně napáchaly v Ostravě obrovské škody na vodohospodářské infrastruktuře. Ústřední čistírna odpadních vod byla místy zaplavena až do výšky šesti metrů a musela být odstavena z provozu. Veškeré splašky tak odtékaly přímo do Odry. Na začátku roku přišla dobrá práva. Čistírna znovu spustila první stupeň mechanického čištění.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na té obnově podíleli, ať už to byli zaměstnanci od nás z magistrátu, zaměstnanci OVAKu nebo externích firem. Jedná se o velice technologicky složitý celek." 

Jan Kotala, vedoucí odboru vodohospodářských staveb MMO: "Mechanické čištění odstraňuje z té vody veškeré nerozpustné látky, tzn. veškeré pevné mechanické látky a biologické čištění naopak odstraňuje všechny rozpustné látky."
Druhý stupeň, tzv. biologické čištění, který odstraňuje i rozpuštěné znečištění, bude následně nabíhat od března 2025. Jeho aktivace a účinnost je do značné míry závislá na teplotě. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Rychlost bude závislá i na počasí. Biologická složka se rozvíjí podle tepoty vody, takže laicky řečeno, čím bude tepleji, tím to bude dříve." 

Pro provoz vyhnívacích nádrží byly zajištěny cisterny se zkapalněným LNG jako záložní zdroj energie. Tato opatření umožňují částečný provoz, zatímco probíhají další opravy zařízení. Pořád také trvá apel, aby lidé dodržovali kanalizační řád a neházeli do odpadu co tam nepatří. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000046656/ostrava-uz-zase-cisti-odpadni-vody-podarilo-se-obnovit-mechanicke-cisteni