Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

FNO oslavila Mezinárodní den úsměvu. Dobrovolníci rozdali pacientům občerstvení i dárky

Ostrava-město |

Ve Fakultní nemocnici Ostrava pacienti zažili překvapení – nemocniční pokoje a chodby zaplnili dobrovolníci, maskoti i čtyřnozí mazlíčci. Nemocnice se totiž připojila k oslavám Mezinárodního dne úsměvu.

Myšlenka uspořádat akci, která má pacientům i zdravotníkům přinést trochu radosti, se rodila asi tři roky. A letos se podařilo Den úsměvu poprvé uskutečnit. Oddělení nemocnice oživily hudba, dobrá nálada a samozřejmě úsměvy.

Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti, FNO: ,,Říkáme si, že naši zdravotníci i naši pacienti mnohdy nemají vždy náladu na ten úsměv, ale chceme dnes zdůraznit, že ten úsměv je velmi důležitý, umí pohladit a někdy i v těžkých chvílích je opravdu k nezaplacení.”

Do akce se zapojili dobrovolníci, studentky zdravotnické školy a také dva canisterapeuté.

Vendula Krivá, canisterapeut FNO: ,,Canisterapie přináší hlavně radost pacientům, kteří jsou dlouho v nemocnicích. Ti pejsci, jim přináší ten úsměv a trošku klidu a to je asi to, co nám dělá taky největší radost. Dejzinka, to je moje fenečka, tak s Dejzinkou chodíme jednou za 14 dní, protože jsme teď začaly. Její kolega Dexíček je nejzkušenější, ten je ve FNO zhruba dvakrát až třikrát do týdne. Dneska jsme tady na Dni úsměvu, který pořádá Fakultní nemocnice Ostrava. Canisterapie je od pacientů velice žádaná a my jsme za to strašně rádi.” 
Hana Jiroutová, studentka SZŠ a VOŠZ Ostrava: ,,Chodíme pravidelně do této nemocnice a zapojila nás naše škola. Všichni se na nás usmívají, zlepšíme jim náladu. Tato akce nám předává tu pozitivní energii a předává nám také tu radost. A je to určitě také super praxe pro náš obor Diplomované dětské sestry.” 
Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti, FNO: ,,Dobrovolníci i canisterapeuté mají v nemocnici nezastupitelnou roli. Jsou tady vlastně jako takový most mezi tím světem venku a vevnitř, protože pacienti jsou tady často v izolaci, chybí jim sociální kontakt a canisterapeuté a dobrovolníci jsou úžasní v tom, že s nimi tráví ten čas. Samozřejmě za každého dobrovolníka jsme velmi rádi.” 

Dobrovolníci nerozdávali jen úsměvy, připraveno měli také drobné občerstvení a nechyběly ani dárky v podobě antistresových míčků, odznaků, balonků a malovaných kamínků.

pacienti FNO: ,,Balónek, nějaký obarvený kamínek. Udělalo mi to velkou radost.”
 ,,Je to fakt super, je to hned lepší i pro ty menší, že je takto rozveselí, i když to mají zrovna těžké.” 
,,Jsem tady od července. Bylo to krásné, příjemné zpestření dne. Kdyby takto někdo chodil častěji, bylo by to příjemné.” 

V nemocnici nechyběli ani zdravotní klauni, kteří se snaží pacientům rozdávat úsměvy na odděleních pravidelně.

Gabriela Giganti, zdravotní klaun: ,,V rámci organizace Zdravotní klaun chodíme navštěvovat děti a dáváme jim úsměvy. Ať je Mezinárodní den nebo není, pořád dáváme. Dneska je to o to výjimečné. Jsem ráda, že jsem tady a že mohu rozdávat úsměvy nejen dětem, ale i maminkám, protože ty to také potřebují.” 

Fakultní nemocnice Ostrava ráda přivítá další dobrovolníky, kteří by chtěli rozdávat úsměv pacientům. Zájemci najdou informace na internetových stránkách nemocnice.

Nahlásit chybu


K tématu

FNO oslavila Mezinárodní den úsměvu. Dobrovolníci rozdávali také dárky a občerstvení

6. října 2025 11:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ve Fakultní nemocnici Ostrava pacienti zažili překvapení – nemocniční pokoje a chodby zaplnili dobrovolníci, maskoti i čtyřnozí mazlíčci. Nemocnice se totiž připojila k oslavám Mezinárodního dne úsměvu.

FNO otevřela Oddělení zubního lékařství. Přijme až 1000 pacientů

10. září 2025 14:21 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fakultní nemocnice Ostrava má nové Oddělení zubního lékařství. Zázemí vzniklo ve spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity. Její studenti budou na oddělení plnit praktickou část výuky.


V Palkovicích se konala Exotika 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

Dnes 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Vesnicí roku 2026 se v Moravskoslezském kraji staly Dolní Životice

Včera 11:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vesnicí roku 2026 v Moravskoslezském kraji se staly Dolní Životice. Obec při své prezentaci vsadila na lidi a jejich spolkovou činnost.

V Razové u Slezské Harty otevřeli nově vybudovanou čistírnu odpadních vod

Včera 9:08 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Město prodalo přístavbu Hotelu Praha. Nebude z ní kulturní dům, ale byty

Včera 14:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Veletrh Rail Business Days ukázal budoucnost železnic. Kraj vsadí na ekologičtější bateriové vlaky

11. června 2026 15:57 | Ostrava-město | Anna Břenková

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days v Ostravě přilákal tisíce návštěvníků. Největší hvězdou celé akce se stal moderní vlak na baterie. Právě tyto soupravy nové generace mají už příští rok vyjet na tratě v Moravskoslezském kraji.

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Včera 12:17 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Policejní “Majáček” varoval před nástrahami žáky odborné školy

Včera 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci odborného učiliště a praktické školy.

Prostranství u Floridy v Porubě má nově venkovní galerii

11. června 2026 17:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zrekonstruované prostranství na Hlavní třídě u kruhového objezdu zvané Florida nabízí nově také venkovní galerii. Na ochozu je nyní možné shlédnout fotografie, které mapují kulturní dění v Porubě.

Radvanický rybník a jeho okolí je revitalizováno. Území bude snadněji přístupné pro rekreaci

11. června 2026 15:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravské Radvanice a Bartovice se mění každým dnem a všechny přírodní projekty jsou v souladu s modrozelenou infrastrukturou. Dalšími atraktivními místy se tak stává parčík u Těšínské, okolí rybníka Volný a zakládány jsou i květinové louky.

Policie pátrá v Beskydech po 62letém muži z Ostravy, jeho auto se našlo u Starých Hamrů

Včera 17:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté pátrají po 62letém Liboru Jarolímovi z Ostravy-Nové Bělé. Naposledy byl spatřen ve čtvrtek ráno při odjezdu do práce a od té doby je nekontaktní. Dnes kolem poledne bylo jeho vozidlo nalezeno u silnice I/56 ve Starých Hamrech směrem na hraniční přechod Bílá Konečná, policisté proto propátrávají rozsáhlou oblast v Beskydech.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Včera 12:17 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Porubský Poklad na tři dny ovládl AntraCity fest. Nabídl celkem 8 představení

11. června 2026 17:56 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská waldorfská škola letos opět uspořádala Antracity fest. Přehlídky waldorfských škol, zaměřené na umění, se v DK Poklad zúčastnili také Poláci. Představení si užili žáci i veřejnost.

Prostranství u Floridy v Porubě má nově venkovní galerii

11. června 2026 17:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zrekonstruované prostranství na Hlavní třídě u kruhového objezdu zvané Florida nabízí nově také venkovní galerii. Na ochozu je nyní možné shlédnout fotografie, které mapují kulturní dění v Porubě.

Oprava horkovodu na ul. Budovatelská a Čs. exilu

11. června 2026 17:23 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Obyvatele Poruby čeká na ulicích Budovatelská a Čs. exilu dopravní omezení. Kvůli výměně horkovodu se sníží počty parkovacích stání.

ZŠ Komenského slaví 70 let. Výročí připomněla Zahradní slavnost

11. června 2026 16:28 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Základní škola Komenského si připomněla 70 let od svého založení. Kulaté jubileum oslavila tradiční Zahradní slavností, která nabídla program pro současné žáky, rodiče i bývalé absolventy školy.

Radvanický rybník a jeho okolí je revitalizováno. Území bude snadněji přístupné pro rekreaci

11. června 2026 15:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravské Radvanice a Bartovice se mění každým dnem a všechny přírodní projekty jsou v souladu s modrozelenou infrastrukturou. Dalšími atraktivními místy se tak stává parčík u Těšínské, okolí rybníka Volný a zakládány jsou i květinové louky.

FNO oslavila Mezinárodní den úsměvu. Dobrovolníci rozdali pacientům občerstvení i dárky
Vydáno 9. října 2025 14:22, Ostrava-město, Jana Lipowská
Ve Fakultní nemocnici Ostrava pacienti zažili překvapení – nemocniční pokoje a chodby zaplnili dobrovolníci, maskoti i čtyřnozí mazlíčci. Nemocnice se totiž připojila k oslavám Mezinárodního dne úsměvu.

Myšlenka uspořádat akci, která má pacientům i zdravotníkům přinést trochu radosti, se rodila asi tři roky. A letos se podařilo Den úsměvu poprvé uskutečnit. Oddělení nemocnice oživily hudba, dobrá nálada a samozřejmě úsměvy.

Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti, FNO: ,,Říkáme si, že naši zdravotníci i naši pacienti mnohdy nemají vždy náladu na ten úsměv, ale chceme dnes zdůraznit, že ten úsměv je velmi důležitý, umí pohladit a někdy i v těžkých chvílích je opravdu k nezaplacení.”

Do akce se zapojili dobrovolníci, studentky zdravotnické školy a také dva canisterapeuté.

Vendula Krivá, canisterapeut FNO: ,,Canisterapie přináší hlavně radost pacientům, kteří jsou dlouho v nemocnicích. Ti pejsci, jim přináší ten úsměv a trošku klidu a to je asi to, co nám dělá taky největší radost. Dejzinka, to je moje fenečka, tak s Dejzinkou chodíme jednou za 14 dní, protože jsme teď začaly. Její kolega Dexíček je nejzkušenější, ten je ve FNO zhruba dvakrát až třikrát do týdne. Dneska jsme tady na Dni úsměvu, který pořádá Fakultní nemocnice Ostrava. Canisterapie je od pacientů velice žádaná a my jsme za to strašně rádi.” 
Hana Jiroutová, studentka SZŠ a VOŠZ Ostrava: ,,Chodíme pravidelně do této nemocnice a zapojila nás naše škola. Všichni se na nás usmívají, zlepšíme jim náladu. Tato akce nám předává tu pozitivní energii a předává nám také tu radost. A je to určitě také super praxe pro náš obor Diplomované dětské sestry.” 
Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti, FNO: ,,Dobrovolníci i canisterapeuté mají v nemocnici nezastupitelnou roli. Jsou tady vlastně jako takový most mezi tím světem venku a vevnitř, protože pacienti jsou tady často v izolaci, chybí jim sociální kontakt a canisterapeuté a dobrovolníci jsou úžasní v tom, že s nimi tráví ten čas. Samozřejmě za každého dobrovolníka jsme velmi rádi.” 

Dobrovolníci nerozdávali jen úsměvy, připraveno měli také drobné občerstvení a nechyběly ani dárky v podobě antistresových míčků, odznaků, balonků a malovaných kamínků.

pacienti FNO: ,,Balónek, nějaký obarvený kamínek. Udělalo mi to velkou radost.”
 ,,Je to fakt super, je to hned lepší i pro ty menší, že je takto rozveselí, i když to mají zrovna těžké.” 
,,Jsem tady od července. Bylo to krásné, příjemné zpestření dne. Kdyby takto někdo chodil častěji, bylo by to příjemné.” 

V nemocnici nechyběli ani zdravotní klauni, kteří se snaží pacientům rozdávat úsměvy na odděleních pravidelně.

Gabriela Giganti, zdravotní klaun: ,,V rámci organizace Zdravotní klaun chodíme navštěvovat děti a dáváme jim úsměvy. Ať je Mezinárodní den nebo není, pořád dáváme. Dneska je to o to výjimečné. Jsem ráda, že jsem tady a že mohu rozdávat úsměvy nejen dětem, ale i maminkám, protože ty to také potřebují.” 

Fakultní nemocnice Ostrava ráda přivítá další dobrovolníky, kteří by chtěli rozdávat úsměv pacientům. Zájemci najdou informace na internetových stránkách nemocnice.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000051017/fno-oslavila-mezinarodni-den-usmevu-dobrovolnici-rozdali-pacientum-obcerstveni-i-darky