Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Divadelní přehlídka waldorfských škol AntraCity fest má nově mezinárodní rozměr

Ostrava-Poruba |  | Expres Ostrava-Poruba

Porubská Waldorfská základní škola a střední škola uspořádala tradiční divadelní přehlídku AntraCity fest. Letos poprvé se na ní představily nejen waldorfské školy z Česka, ale také z Polska. Povýšila tak na mezinárodní festival.

V kulturním domě Poklad a v Domě farnosti proběhl už 6. ročník AntraCity festu. Jde o divadelní festival waldorfských škol, který je zábavnou, ale zároveň extrémně náročnou zkouškou pro žáky, studenty, třídní kolektivy a také pedagogy.

Beata Krejzová, ředitelka festivalu: “Cesta je to velmi dlouhá a trnitá, protože účelem je, aby se proto rozhodl ten třídní učitel, aby si našel vhodný scénář, aby o tom, že je to skvělý scénář, přesvědčil všechny děti, všechny žáky, studenty, pakliž je potřeba, vyřídit autorská práva, ušít kostýmy, vytvořit rekvizity a logisticky zařídit všechno, aby to klaplo.”

Žáci pořádající Waldorfské základní a střední školy Ostrava-Poruba vystoupili s muzikálem Krysař.

Jana Kubzová, učitelka a autorka muzikálu Krysař: “My jsme představení Krysař začali natáčet až po přijímacích zkouškách, protože je to 9. třída, takže až někdy v dubnu jsme začali zkoušet Krysaře a snažila jsem se zapojit úplně všechny děti do toho, aby každý něco řekl, každý něco vyrobil, takže holky třeba šily oblečení, kluci dělali kulisy, řezali vozík v řezbářské dílně a jiné věci, takže zapojovali se úplně všichni.”
Ellie Lenka Dvořáková, žákyně 9. třídy, Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba: “Já hraju Agnes, což je dívka, do které se krysař zamiluje a ona potom následně, protože ji svede její milenec, kterého ona nechce, tak ona je s ním těhotná, tak se zabije, protože nechce mít s ním dítě. Takže vlastně umřu. Je to radost, divadlo mě strašně moc baví, i zpívat, takže mi to dalo určitě zkušenost.”
Elisabet Biolková, žákyně 9. třídy, Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba: “Mě to bavilo, ale zároveň to bylo velmi náročné, jelikož jsem Krysař, což je hlavní postava a toho textu tam je fůra, takže to byl i stres, ale nakonec by to mohlo dopadnout dobře.”

Účelem AntraCity festu je pobavit se, předat si zkušenosti, okouzlit se navzájem a seznámit se s tím, jak to dělají jinde.

Nahlásit chybu


K tématu

Divadelníci z Krakova vyhráli hlavní cenu na mezinárodním festivalu v Těšíně

10. října 2023 8:55 | Český Těšín | Jiří Cileček

Hlavní cena „Zlomená závora“ z 32. Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez Granic, který vyvrcholil v neděli 8. října v Českém Těšíně a Cieszyně, putuje do Polska. Odborná porota jednomyslně zvolila nejlepší inscenací letošní přehlídky hru „Jak jsem nezabil svého otce a jak moc toho lituji“, kterou společně nastudovala divadla Teatr Łaźnia Nowa Krakow a Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach režiséra Mateusze Pakuły. Diváci pak ve svém hlasování dali jasně najevo, že se jim nejvíce líbilo představení Máj divadla Ludus z Bratislavy.

Frýdek-Místek ovládne divadelní festival Odpoutaná scéna

21. srpna 2023 16:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Divadlo bratří Formanů, slovenské divadlo Kontra nebo Bezruči i ostravské Studio G. To je jen malý výčet významných hostů na dalším ročníku divadelního festivalu Odpoutaná scéna, který se chystá už tento týden.

Divadelní Kopřiva otevřela jednu ze scén i v muzeu Tatra

Už po osmatřicáté ovládla Kopřivnici přehlídka netradičních divadel s názvem Kopřiva. Velký divadelní svátek nabídl osm představení, jedno z nich se odehrálo i nevšedních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. července 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Moravská Ostrava a Přívoz postupně revitalizuje i Husův sad

Centrální ostravský obvod revitalizuje také Husův sad. Aktuálně tam byly vysazeny nové trvalkové záhony a chystá se také realizace nového hřiště.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Včera 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

20. června 2024 21:10 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

20. června 2024 21:00 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Divadelní přehlídka waldorfských škol AntraCity fest má nově mezinárodní rozměr
Vydáno 6. června 2024 15:50, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Porubská Waldorfská základní škola a střední škola uspořádala tradiční divadelní přehlídku AntraCity fest. Letos poprvé se na ní představily nejen waldorfské školy z Česka, ale také z Polska. Povýšila tak na mezinárodní festival.

V kulturním domě Poklad a v Domě farnosti proběhl už 6. ročník AntraCity festu. Jde o divadelní festival waldorfských škol, který je zábavnou, ale zároveň extrémně náročnou zkouškou pro žáky, studenty, třídní kolektivy a také pedagogy.

Beata Krejzová, ředitelka festivalu: “Cesta je to velmi dlouhá a trnitá, protože účelem je, aby se proto rozhodl ten třídní učitel, aby si našel vhodný scénář, aby o tom, že je to skvělý scénář, přesvědčil všechny děti, všechny žáky, studenty, pakliž je potřeba, vyřídit autorská práva, ušít kostýmy, vytvořit rekvizity a logisticky zařídit všechno, aby to klaplo.”

Žáci pořádající Waldorfské základní a střední školy Ostrava-Poruba vystoupili s muzikálem Krysař.

Jana Kubzová, učitelka a autorka muzikálu Krysař: “My jsme představení Krysař začali natáčet až po přijímacích zkouškách, protože je to 9. třída, takže až někdy v dubnu jsme začali zkoušet Krysaře a snažila jsem se zapojit úplně všechny děti do toho, aby každý něco řekl, každý něco vyrobil, takže holky třeba šily oblečení, kluci dělali kulisy, řezali vozík v řezbářské dílně a jiné věci, takže zapojovali se úplně všichni.”
Ellie Lenka Dvořáková, žákyně 9. třídy, Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba: “Já hraju Agnes, což je dívka, do které se krysař zamiluje a ona potom následně, protože ji svede její milenec, kterého ona nechce, tak ona je s ním těhotná, tak se zabije, protože nechce mít s ním dítě. Takže vlastně umřu. Je to radost, divadlo mě strašně moc baví, i zpívat, takže mi to dalo určitě zkušenost.”
Elisabet Biolková, žákyně 9. třídy, Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba: “Mě to bavilo, ale zároveň to bylo velmi náročné, jelikož jsem Krysař, což je hlavní postava a toho textu tam je fůra, takže to byl i stres, ale nakonec by to mohlo dopadnout dobře.”

Účelem AntraCity festu je pobavit se, předat si zkušenosti, okouzlit se navzájem a seznámit se s tím, jak to dělají jinde.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000043432/divadelni-prehlidka-waldorfskych-skol-antracity-fest-ma-nove-mezinarodni-rozmer