Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubská radnice reguluje počet holubů jejich odchyty. Ročně jde o stovky ptáků

Ostrava-Poruba |

V ostravě-Porubě stále bojují s velkým množstvím holubů. Zdržují se tam zejména díky tomu, že je lidé rádi krmí. A právě díky dostatku potravy se rozmnožují častěji, a to až 10 krát ročně.

Porubská radnice reguluje počet holubů. Nejvíce se jich zdržuje v půdních prostorách bytových domů na 1. a 2. stavebním obvodě.

Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Jeden rok je to nejvíce 1., 2., stavební obvod, pak třeba další rok je to na 5. stavebním obvodě, ale ten 1. a 2. je takový nejvíc napadený, proto i těch odchytových míst je nejvíce v této lokalitě. V Porubě se pravidelně setkáváme s celou řadou stížností od občanů na množství holubů. My se snažíme k tomu přistupovat systematicky a civilizovaně. To znamená spousta fám, které běhají po Porubě o tom, že máme v domech naisnstalované plašiče holubů, že je trávíme různými jedy, že je zplyňujeme, tak bych chtěl všechno toto vyvrátit, není to pravda.”

Holuby odchytávají odborníci z Českého svazu ochránců přírody celoročně. Poté je odvážejí do horských oblastí, kde slouží jako potrava pro dravce.

Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “Aby to mělo vůbec nějaký výsledek, musíme to dělat celoročně, protože jednorázová akce je k ničemu a koncem března, jak jsou podmínky, že už je hodně mladých, tak už dospěláky neodchytáváme, protože když odchytneme toho dospěláka a nenajdeme ty mladé, tak ty mladé potom umírají týden a to je slušně řečeno prasárna, tak to radši neděláme. Jinak celoročně odebíráme vajíčka a odebíráme mladé. Je to taková prevence a ten nejlepší krok, aby se ukázalo, že fakt to má nějaký význam.”

Ročně v Porubě odchytí až 600 holubů. Rekord je 164 odchycených holubů na půdě bytového domu naproti ostravské fakultní nemocnici za jeden večer.

Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “My to odchytáváme večer, jak už jsou všichni uvnitř, zabezpečíme si to, aby neuletělo nic. Zakrmujeme až před odchytem , celoročně to nemá význam, protože on když má dostatek potravy, tak ho na tu půdu nedostanete, on je neskutečně inteligentní a byla by to zbytečná ztráta času a peněz. On je tak přizpůsobivý, že v létě nemáte šanci ho na tu půdu, nebo do té pasti dostat. Když mají dostatek potravy, dejme tomu, oni můžou mít 8 až 10 krát za rok mladé. Když mají málo, budou mít jenom třikrát.”

Počet holubů ovlivňuje nejen to, kde je lidé krmí, ale i to, kde nechávají otevřené popelnice, nebo zbytky jídel vyhozených u nich. Ty navíc lákají i potkany.

Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Co těm holubům zjednodušuje život, tak to jsou různé atiky na domech, kde si můžou sednout, takže jsou to takové ty starší domy, které známe z 50. let, které takhle jsou zkrášleny. Hodně se snaží družstva instalovat bodce, máme zkušenost, že to není všespásné a pomáhá to naprosto minimálně.”

Měli by se tak poradit s odborníkem, aby to nebyly vyhozené peníze.

Nahlásit chybu


K tématu

Předprostor Krytého bazénu v Ostravě-Porubě prochází proměnou

23. května 2025 19:20 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Krytý bazén v Ostravě-Porubě získá do srpna nový vstupní předprostor. Rekonstrukce, která začala koncem dubna, přinese nejen estetickou proměnu, ale také praktická vylepšení včetně rozšířeného parkování, nového povrchu a důstojného umístění uměleckého díla VODA a MY.

Výstava modelů Svět fantazie z kostek zaplní o víkendu aulu VŠB-TUO

23. května 2025 14:42 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Oblíbená výstava LEGO modelů Svět fantazie z kostek se po roce vrací do Ostravy. Tentokrát se vůbec poprvé uskuteční v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní stavby i historické modely z tisíců kostiček.

Festival v ulicích strhl Porubu. Málokdo mu odolal

26. června 2025 16:26 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Festival v ulicích už počtvrté zaplnil Alšovo náměstí, Hlavní třídu i okolní dvory a letos nově také prostranství kulturního domu Poklad a přilehlé parky. Poruba zažila dva dny plné koncertů, pouličních umělců, tance i dobrého jídla a pití.


Noční sněžení v Moravskoslezském kraji zkomplikovalo dopravu, sníh polámal stromy

Dnes 7:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vydatné sněžení v noci na neděli sice zkomplikovalo situaci na silnicích, hlášeny však byly jen drobnější nehody. Hasiči zasahovali u několika případů, kdy museli odstraňovat zlomené nebo vyvrácené stromy, které nevydržely tíhu sněhu.

Poslední den výstavy Nových Bazalů ve dvoraně radnice

Včera 23:14 | Ostrava-město | Libor Běčák

Už jen v neděli 15. února 2026 mají zájemci možnost prohlédnout si ve dvoraně radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz výstavu devíti soutěžních architektonických návrhů Nových Bazalů včetně modelu vítězného projektu. Otevřeno je od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Velkochov drůbeže v Bohumíně postihla newcastleská choroba, lidé v okolí mají chránit své chovy

Včera 8:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S naléhavou výzvou se na veřejnost obrátili veterináři, kteří řeší zamoření velkochovu v Bohumíně-Skřečoni tzv. newcastleskou chorobou. Tu přenášejí volně žijící ptáci.

Participativní rozpočet podpoří v Bílovci jeden ze dvou projektů, rozhoduje se mezi ohništěm a discgolfem

13. února 2026 15:00 | Bílovec | Michal Slonina

Vytvoření dřevěného betléma nebo stavby dětských hřišť podpořil v minulosti v Bílovci participativní rozpočet. Ve městě funguje od roku 2020 a občanům tak dává možnost podílet se na místním rozvoji. Letos podali pět návrhů.

Při explozi domácího kotle muž utrpěl rozsáhlé popáleniny

Včera 8:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlé popáleniny utrpěl muž, který byl v pátek večer doma v Lesních Albrechticích zasažen explozí kotle na tuhá paliva. Záchranáři ho stabilizovali a letecky transportovali na specializované popáleninové centrum v Ostravě.

Děti z MŠ Čajkovička v Karviné zažily atmosféru i sporty jako na zimní olympiádě

Včera 14:22 | Karviná | Jiří Cileček

Hokej, curling nebo třeba skoky na lyžích. To je jen malý výčet sportů, které se mohly vyzkoušet během týdne děti v jedné z karvinských mateřských škol. Tým pedagogů pro ně totiž připravil Zimní olympiádu. U některých sportů se samozřejmě muselo trochu improvizovat.

Lázně Karlova Studánka dále léčí horníky z Ostravska

13. února 2026 8:40 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Vážná srážka auta s chodcem uzavřela most přes Opavu, v koloně se pak srazila čtyři vozidla

13. února 2026 14:18 | Opava | Lukáš Zavadil

Kriminalisté na Opavsku prověřují vážnou dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 12. února vpodvečer na Ratibořské ulici v Opavě. Na mostě přes řeku Opavu se střetl řidič dodávky s chodcem, který přecházel mimo přechod. Zraněného muže záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Další automat s kratomem u základní školy odstraněn. Frýdek-Místek je na svém území nechce

13. února 2026 11:10 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Frýdecko-místecká radnice rázně zakročila proti prodeji kratomu v blízkosti dětí. Automat u páté základní školy musel provozovatel po výzvě města okamžitě odstranit. Magistrát nyní prověřuje další lokality a chce tyto stroje dostat z ulic pryč.

Porubská cyklistka Bukovská je mistryní světa. Je první českou šampionkou v historii

12. února 2026 17:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fenomenální úspěch přivezla z Nizozemska porubská 17letá cyklistka Barbora Bukovská. Na mistrovství světa v cyklokrosu vybojovala titul. O stupínek tak ještě vylepšila svou loňskou stříbrnou medaili a stala se první českou šampionkou v historii.

Lešenáři

Ostrava Nástup: od 1. března 2026 od 40 000 Kč/měsíc

Hornický průvod Ostravou ukončil těžbu černého uhlí v České republice

13. února 2026 10:06 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Tradiční hornický pochod zněl na začátku února Ostravou i Stonavou. Z dolu ČSM vyjel symbolicky poslední vozík uhlí, který ukončil těžbu nejen v ostravsko-karvinském revíru, ale i v celé republice.

Městskou policii Ostrava posílili strážníci z Poruby. Celkem jich v Porubě slouží 90

12. února 2026 17:52 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Řady městské policie Ostrava posílilo 13 nových strážníků, mezi kterými nechyběli ani ti z Poruby. Složením slavnostního slibu připomněli význam této práce.

Hokejistka z Poruby dala na MS vítězný gól. Reprezentace z Kanady přivezla bronz

12. února 2026 17:42 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Bývalá žákyně ZŠ Dětská v Ostravě-Porubě a odchovankyně HC RT TORAX PORUBA Kateřina Pěnčíková vybojovala s českou reprezentací bronz na mistrovství světa v Kanadě. Vstřelila vítězný gól.

Mariánskohorská radnice vyráží přímo do domů. S nájemníky řeší podněty na domovních schůzích „na stojáka“

12. února 2026 17:32 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánskohorská radnice pokračuje v setkávání s nájemníky městských bytů. Nově se schůze konají přímo v jednotlivých domech a vchodech v rámci projektu Domovník Preventista. Cílem je být lidem blíž a řešit jejich podněty přímo na místě.

Výtěžek z reuse centra bude použit na zelené projekty. Zájem mají hlavně městské obvody

12. února 2026 13:22 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je zelené město a svůj podíl na tom nese i odpadová společnost OZO Ostrava. Každý rok totiž vyhlašuje výzvu, která je zaměřena na výsadbu a údržbu veřejné zeleně. Financování je zajištěno z výtěžku reuse centra.

Vykrádal auta i domy, osudným se mu stalo schovávání ve křoví. Policie dopadla ostravského fantoma

12. února 2026 9:58 | Ostrava-město | Anna Břenková

Měl na svědomí sérii více než dvaceti vloupání do domů i aut po celé Ostravě. Recidivista způsoboval škody za stovky tisíc korun, přičemž často využíval pouhé nepozornosti majitelů a otevřených dveří. Jeho řádění ukončila až pohotová reakce ženy, díky které skončil zloděj ve vazbě a hrozí mu tříleté vězení.

Porubská radnice reguluje počet holubů jejich odchyty. Ročně jde o stovky ptáků
Vydáno 26. září 2024 15:57, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
V ostravě-Porubě stále bojují s velkým množstvím holubů. Zdržují se tam zejména díky tomu, že je lidé rádi krmí. A právě díky dostatku potravy se rozmnožují častěji, a to až 10 krát ročně.

Porubská radnice reguluje počet holubů. Nejvíce se jich zdržuje v půdních prostorách bytových domů na 1. a 2. stavebním obvodě.

Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Jeden rok je to nejvíce 1., 2., stavební obvod, pak třeba další rok je to na 5. stavebním obvodě, ale ten 1. a 2. je takový nejvíc napadený, proto i těch odchytových míst je nejvíce v této lokalitě. V Porubě se pravidelně setkáváme s celou řadou stížností od občanů na množství holubů. My se snažíme k tomu přistupovat systematicky a civilizovaně. To znamená spousta fám, které běhají po Porubě o tom, že máme v domech naisnstalované plašiče holubů, že je trávíme různými jedy, že je zplyňujeme, tak bych chtěl všechno toto vyvrátit, není to pravda.”

Holuby odchytávají odborníci z Českého svazu ochránců přírody celoročně. Poté je odvážejí do horských oblastí, kde slouží jako potrava pro dravce.

Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “Aby to mělo vůbec nějaký výsledek, musíme to dělat celoročně, protože jednorázová akce je k ničemu a koncem března, jak jsou podmínky, že už je hodně mladých, tak už dospěláky neodchytáváme, protože když odchytneme toho dospěláka a nenajdeme ty mladé, tak ty mladé potom umírají týden a to je slušně řečeno prasárna, tak to radši neděláme. Jinak celoročně odebíráme vajíčka a odebíráme mladé. Je to taková prevence a ten nejlepší krok, aby se ukázalo, že fakt to má nějaký význam.”

Ročně v Porubě odchytí až 600 holubů. Rekord je 164 odchycených holubů na půdě bytového domu naproti ostravské fakultní nemocnici za jeden večer.

Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “My to odchytáváme večer, jak už jsou všichni uvnitř, zabezpečíme si to, aby neuletělo nic. Zakrmujeme až před odchytem , celoročně to nemá význam, protože on když má dostatek potravy, tak ho na tu půdu nedostanete, on je neskutečně inteligentní a byla by to zbytečná ztráta času a peněz. On je tak přizpůsobivý, že v létě nemáte šanci ho na tu půdu, nebo do té pasti dostat. Když mají dostatek potravy, dejme tomu, oni můžou mít 8 až 10 krát za rok mladé. Když mají málo, budou mít jenom třikrát.”

Počet holubů ovlivňuje nejen to, kde je lidé krmí, ale i to, kde nechávají otevřené popelnice, nebo zbytky jídel vyhozených u nich. Ty navíc lákají i potkany.

Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Co těm holubům zjednodušuje život, tak to jsou různé atiky na domech, kde si můžou sednout, takže jsou to takové ty starší domy, které známe z 50. let, které takhle jsou zkrášleny. Hodně se snaží družstva instalovat bodce, máme zkušenost, že to není všespásné a pomáhá to naprosto minimálně.”

Měli by se tak poradit s odborníkem, aby to nebyly vyhozené peníze.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000045152/porubska-radnice-reguluje-pocet-holubu-jejich-odchyty-rocne-jde-o-stovky-ptaku