Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek

Ostrava-Slezská Ostrava |

Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

Kostel svatého Františka a Vitkora v Hrušově se dostal jako jediný zástupce z Moravskoslezského kraje do druhého kola celostátní soutěže Máme vybráno. Ta pomáhá se sbírkami na opravy historických památek.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Je to v podstatě veliký úspěch, už proto, že jsme se do toho druhého kola dostali. Bylo to v podstatě velké překvapení, protože jsme to nikdo nečekali."
Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Prožíváme velkou radost, že náš kostel se dostal do toho druhého kola. A my bychom si přáli, abychom tuto soutěž vyhráli."

Hrušovský kostel byl dostavěn v roce 1887. Posvěcen byl až 23. května 1893. V roce 1997 ho ale zasáhla velká povodeň, kdy v něm bylo 3,5 metru vody.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Pod vodou byla křížová cesta, pod vodou byly oltáře, pod vodou byly lavice. A taková naprosto důsledná a velká oprava začala v roce 2008 a 2009, kdy jsme se rozhodli do opravy vitráží, což byl naprosto sen, který není možný. Na základě požadovaných dotací. A také sponzorů. Takže máme tady opravena všechna vitrážová okna. Máme opravenou díky Moravskoslezskému kraji věž cihlovou, která je jedinečná svou stavební technikou. Máme opraveny lavice, vstupní portál, který se úplně bortil. A mnoho dalšího."

Aktuálně probíhá oprava kazatelny a další na řadě by měla být zpovědnice a hlavní oltář.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Požadujeme také bezbariérový vstup do kostela. Tak, aby tady bylo možné bez těch zábran vejít i pro ty starší lidi, kteří nemohou už po svých."
Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Hrušovská farnost je malá a možná jedna z nejmenších v Ostravě. Místní obyvatelé Hrušova ji netvoří, protože tady v té části už nikdo nebydlí, tady jsou samé firmy. Ale tvoří ji lidé, kteří přicházejí z Koblova nebo z jiných farností, či lidí, kteří si zalíbili tento kostel. Nebo při různých cestách. Někteří jsou překvapeni, že je ten kostel v tak krásném stavu."

Kostel letos oslavil 130 let od svého vysvěcení. Měla zde koncert zdejší rodačka Marie Rottrová, jejíž tatínek byl v kostele varhaníkem a gratulace dokonce přišla i z Vatikánu.

Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Požehnání svatého otce Františka, které je velmi důležité pro nás po té duchovní stránce. A také z toho hlediska, že se nestává, aby papež nějaké farnosti jenom tak poslal své požehnání a nějaký dopis. A nám to poslal."

Hlasování v soutěži probíhá na webu mamevybrano.cz do 31. srpna. Nejlepší pak budou oceněni na Ministerstvu kultury v Praze. Vítěz získá mimo jiné finanční příspěvek na opravu.

Nahlásit chybu


K tématu

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek

9. března 2024 13:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Historická budova radnice Slezské Ostravy dostává novou fasádu

11. července 2023 13:34 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava opravuje fasádu historické budovy radnice. Byly na ní totiž už viditelné lokální trhliny a nečistoty. Oživení probíhá po jedenácti letech a práce jsou rozděleny do několika etap. Náklady na opravu přesáhnou 2,6 milionu korun.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek
Vydáno 15. srpna 2023 13:50, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

Kostel svatého Františka a Vitkora v Hrušově se dostal jako jediný zástupce z Moravskoslezského kraje do druhého kola celostátní soutěže Máme vybráno. Ta pomáhá se sbírkami na opravy historických památek.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Je to v podstatě veliký úspěch, už proto, že jsme se do toho druhého kola dostali. Bylo to v podstatě velké překvapení, protože jsme to nikdo nečekali."
Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Prožíváme velkou radost, že náš kostel se dostal do toho druhého kola. A my bychom si přáli, abychom tuto soutěž vyhráli."

Hrušovský kostel byl dostavěn v roce 1887. Posvěcen byl až 23. května 1893. V roce 1997 ho ale zasáhla velká povodeň, kdy v něm bylo 3,5 metru vody.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Pod vodou byla křížová cesta, pod vodou byly oltáře, pod vodou byly lavice. A taková naprosto důsledná a velká oprava začala v roce 2008 a 2009, kdy jsme se rozhodli do opravy vitráží, což byl naprosto sen, který není možný. Na základě požadovaných dotací. A také sponzorů. Takže máme tady opravena všechna vitrážová okna. Máme opravenou díky Moravskoslezskému kraji věž cihlovou, která je jedinečná svou stavební technikou. Máme opraveny lavice, vstupní portál, který se úplně bortil. A mnoho dalšího."

Aktuálně probíhá oprava kazatelny a další na řadě by měla být zpovědnice a hlavní oltář.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Požadujeme také bezbariérový vstup do kostela. Tak, aby tady bylo možné bez těch zábran vejít i pro ty starší lidi, kteří nemohou už po svých."
Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Hrušovská farnost je malá a možná jedna z nejmenších v Ostravě. Místní obyvatelé Hrušova ji netvoří, protože tady v té části už nikdo nebydlí, tady jsou samé firmy. Ale tvoří ji lidé, kteří přicházejí z Koblova nebo z jiných farností, či lidí, kteří si zalíbili tento kostel. Nebo při různých cestách. Někteří jsou překvapeni, že je ten kostel v tak krásném stavu."

Kostel letos oslavil 130 let od svého vysvěcení. Měla zde koncert zdejší rodačka Marie Rottrová, jejíž tatínek byl v kostele varhaníkem a gratulace dokonce přišla i z Vatikánu.

Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Požehnání svatého otce Františka, které je velmi důležité pro nás po té duchovní stránce. A také z toho hlediska, že se nestává, aby papež nějaké farnosti jenom tak poslal své požehnání a nějaký dopis. A nám to poslal."

Hlasování v soutěži probíhá na webu mamevybrano.cz do 31. srpna. Nejlepší pak budou oceněni na Ministerstvu kultury v Praze. Vítěz získá mimo jiné finanční příspěvek na opravu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000038622/kostel-z-ostravyhrusova-usiluje-o-uspech-v-celostatni-soutezi-podporujici-obnovu-pamatek