Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek

Ostrava-Slezská Ostrava |

Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

Kostel svatého Františka a Vitkora v Hrušově se dostal jako jediný zástupce z Moravskoslezského kraje do druhého kola celostátní soutěže Máme vybráno. Ta pomáhá se sbírkami na opravy historických památek.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Je to v podstatě veliký úspěch, už proto, že jsme se do toho druhého kola dostali. Bylo to v podstatě velké překvapení, protože jsme to nikdo nečekali."
Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Prožíváme velkou radost, že náš kostel se dostal do toho druhého kola. A my bychom si přáli, abychom tuto soutěž vyhráli."

Hrušovský kostel byl dostavěn v roce 1887. Posvěcen byl až 23. května 1893. V roce 1997 ho ale zasáhla velká povodeň, kdy v něm bylo 3,5 metru vody.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Pod vodou byla křížová cesta, pod vodou byly oltáře, pod vodou byly lavice. A taková naprosto důsledná a velká oprava začala v roce 2008 a 2009, kdy jsme se rozhodli do opravy vitráží, což byl naprosto sen, který není možný. Na základě požadovaných dotací. A také sponzorů. Takže máme tady opravena všechna vitrážová okna. Máme opravenou díky Moravskoslezskému kraji věž cihlovou, která je jedinečná svou stavební technikou. Máme opraveny lavice, vstupní portál, který se úplně bortil. A mnoho dalšího."

Aktuálně probíhá oprava kazatelny a další na řadě by měla být zpovědnice a hlavní oltář.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Požadujeme také bezbariérový vstup do kostela. Tak, aby tady bylo možné bez těch zábran vejít i pro ty starší lidi, kteří nemohou už po svých."
Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Hrušovská farnost je malá a možná jedna z nejmenších v Ostravě. Místní obyvatelé Hrušova ji netvoří, protože tady v té části už nikdo nebydlí, tady jsou samé firmy. Ale tvoří ji lidé, kteří přicházejí z Koblova nebo z jiných farností, či lidí, kteří si zalíbili tento kostel. Nebo při různých cestách. Někteří jsou překvapeni, že je ten kostel v tak krásném stavu."

Kostel letos oslavil 130 let od svého vysvěcení. Měla zde koncert zdejší rodačka Marie Rottrová, jejíž tatínek byl v kostele varhaníkem a gratulace dokonce přišla i z Vatikánu.

Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Požehnání svatého otce Františka, které je velmi důležité pro nás po té duchovní stránce. A také z toho hlediska, že se nestává, aby papež nějaké farnosti jenom tak poslal své požehnání a nějaký dopis. A nám to poslal."

Hlasování v soutěži probíhá na webu mamevybrano.cz do 31. srpna. Nejlepší pak budou oceněni na Ministerstvu kultury v Praze. Vítěz získá mimo jiné finanční příspěvek na opravu.

Nahlásit chybu


K tématu

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek

9. března 2024 13:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.

Informatici Ostravské univerzity pomáhají Šilheřovicím tvořit digitální modely památek

15. května 2023 19:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Informatici Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomáhají Šilheřovicím s tvorbou 3D modelů vybraných památek. Pro obec navrhli řešení, které v budoucnu nabídne všem zájemcům digitální pohled na tamní pamětihodnosti, a zároveň je pro obec finančně dostupnější.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

17. dubna 2024 21:40 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět je opět v Ostravě

17. dubna 2024 12:30 | Ostrava-Centrum | Michal Slonina | Kulturní okénko

V Ostravě začal další ročník mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Promítá filmy o lidských právech v celkem 48 městech v České republice a jedná se o největší festival svého druhu na světě.

Platforma Move Ostrava zve na své programy, nejbližším bude představení s názvem Sen

17. dubna 2024 12:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Move Ostrava je platformou podporující rozvoj múzických umění. Zaměřená je na diváky i profesionální umělce a v Ostravě funguje už více než 10 let. Ve svých projektech propojuje současný tanec, fyzické divadlo a nový cirkus.

V Ostravě se bude hrát špičkový tenis. Turnaj Ostra Group Open má bohatou tradici

17. dubna 2024 11:54 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Do Ostravy se sjedou špičkoví tenisté, aby se utkali o titul na 21. ročníku turnaje Ostra Group Open druhé nejvyšší světové kategorie Challenger. Loňské vítězství bude obhajovat český tenista Zdeněk Kolář.

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek
Vydáno 15. srpna 2023 13:50, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

Kostel svatého Františka a Vitkora v Hrušově se dostal jako jediný zástupce z Moravskoslezského kraje do druhého kola celostátní soutěže Máme vybráno. Ta pomáhá se sbírkami na opravy historických památek.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Je to v podstatě veliký úspěch, už proto, že jsme se do toho druhého kola dostali. Bylo to v podstatě velké překvapení, protože jsme to nikdo nečekali."
Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Prožíváme velkou radost, že náš kostel se dostal do toho druhého kola. A my bychom si přáli, abychom tuto soutěž vyhráli."

Hrušovský kostel byl dostavěn v roce 1887. Posvěcen byl až 23. května 1893. V roce 1997 ho ale zasáhla velká povodeň, kdy v něm bylo 3,5 metru vody.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Pod vodou byla křížová cesta, pod vodou byly oltáře, pod vodou byly lavice. A taková naprosto důsledná a velká oprava začala v roce 2008 a 2009, kdy jsme se rozhodli do opravy vitráží, což byl naprosto sen, který není možný. Na základě požadovaných dotací. A také sponzorů. Takže máme tady opravena všechna vitrážová okna. Máme opravenou díky Moravskoslezskému kraji věž cihlovou, která je jedinečná svou stavební technikou. Máme opraveny lavice, vstupní portál, který se úplně bortil. A mnoho dalšího."

Aktuálně probíhá oprava kazatelny a další na řadě by měla být zpovědnice a hlavní oltář.

Miriam Prokešová, Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela: "Požadujeme také bezbariérový vstup do kostela. Tak, aby tady bylo možné bez těch zábran vejít i pro ty starší lidi, kteří nemohou už po svých."
Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Hrušovská farnost je malá a možná jedna z nejmenších v Ostravě. Místní obyvatelé Hrušova ji netvoří, protože tady v té části už nikdo nebydlí, tady jsou samé firmy. Ale tvoří ji lidé, kteří přicházejí z Koblova nebo z jiných farností, či lidí, kteří si zalíbili tento kostel. Nebo při různých cestách. Někteří jsou překvapeni, že je ten kostel v tak krásném stavu."

Kostel letos oslavil 130 let od svého vysvěcení. Měla zde koncert zdejší rodačka Marie Rottrová, jejíž tatínek byl v kostele varhaníkem a gratulace dokonce přišla i z Vatikánu.

Krzysztof Szewczyk, Římskokatolická farnost Ostrava-Hrušov: "Požehnání svatého otce Františka, které je velmi důležité pro nás po té duchovní stránce. A také z toho hlediska, že se nestává, aby papež nějaké farnosti jenom tak poslal své požehnání a nějaký dopis. A nám to poslal."

Hlasování v soutěži probíhá na webu mamevybrano.cz do 31. srpna. Nejlepší pak budou oceněni na Ministerstvu kultury v Praze. Vítěz získá mimo jiné finanční příspěvek na opravu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000038622/kostel-z-ostravyhrusova-usiluje-o-uspech-v-celostatni-soutezi-podporujici-obnovu-pamatek