Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dožínkami ukončili letošní sklizeň i ve Slezské Ostravě

Ostrava-Slezská Ostrava |

V mnoha obcích se na konci léta konají dožínky, kterými se slaví úspěšná sklizeň a hospodáři děkují za odvedenou práci na polích. Tradici udržují i v městském obvodu Slezská Ostrava.

V areálu heřmanického fotbalového klubu se po roce opět konaly tradiční dožínky. Organizátoři připravili program pro děti i dospělé.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: “My jsme určitě rádi, že se podařilo Heřmanické dožínky před několika roky opět obnovit, protože se tady konaly pravidelně od roku 1948. Pak tedy během totality byly přerušeny a my jsme tuto hezkou akci s heřmanickými myslivci a fotbalisty před několika roky obnovili. Letos městský obvod vstupuje do akce už jako jeden ze spolupořadatelů a věřím, že podpora ze strany městského obvodu bude trvat i v dalších letech.”
Jaroslav Mlčoch, předseda FC Heřmanice Slezská: “Dožínky tady jsou už několik let. Poprvé jsou však bez myslivců. Změny tak doznala například kuchyně, ale věřím, že lidí to ocení. K programu bych řekl, že díky spolupráci se Slezskou Ostravou se podařilo dát dohromady dobrý program. uděláme tady nějaké ukázky tréninku mladých fotbalistů, máme tady umělce. Jsem rád, že lidé přijdou do našeho areálu, užijou si to a jde vidět, že to děláme srdcem.”
Anketa: “Potkám tady známé a podívám se, jak to tady chodí a jsem mezi lidmi.”
Anketa: “Myslím, že tady je více stánků s občerstvením, to tady loni nebylo. Jsme tady už asi potřetí. No líbí se mi tady velice. Hlavně, že tady je něco pro děti, máme tady i malého fotbalistů, tak jsme rádi, že chodí na fotbal, fandíme a jezdíme s ním na všechny zápasy.”

Zdálo by se, že dožínky se týkají především vesnic, kde se tradiční letní slavností končí sklizeň. I v obvodu Slezské Ostravy však stále hospodaří zemědělci.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: “Slezská Ostrava se skládá z osmi částí, přičemž některé z nich stále zůstávají částmi města, kde stále zemědělci hospodaří. Nejedná se jen o Heřmanice, ale i o Koblov, nebo Antošovice. je tedy určitě na místě, že právě dožínky zůstaly ve Slezské Ostravě zachovány. Pravidelně se během dožínek předává dožínkový věnec a ten historicky vždy náležel největšímu hospodáři ve vsi. Dnes je tímto největším hospodářem městský obvod, protože právě ten vlastní nejvíce pozemků a já tedy jako starosta obvodu tento dožínkový věnec každoročně přebírám.”
Nahlásit chybu


K tématu

Slezská Ostrava zve na Heřmanické dožínky

22. srpna 2023 16:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

V Ostravě-Heřmanicích se opět chystají na další ročník tradičních dožínek. Ty letošní přinesou opět odpoledne plné zábavy, jídla, hudby a tradičního folklóru. A chybět nebudou ani dětské atrakce a obří hlavolamy.

Dožínky v Palkovicích letos přilákaly mladé publikum

24. srpna 2023 12:28 | Palkovice | Libor Běčák

Tradiční Obecní dožínky v Palkovicích se opět setkaly s velkým zájmem. Pořadatelé zaznamenali více než 5 tisíc návštěvníků.

Lidé si opět užili Slezské dožínky v Havířově-Bludovicích

7. září 2023 11:50 | Havířov | Bára Kelnerová

Oslava sklizně úrody. Udržování tradic. To jsou dožínky, které se v zahradě domu PZKO v Havířově-Bludovicích konaly již po třiapadesáté.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny. Akce potrvají do poloviny června

20. května 2024 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

ZŠ Bohumínská uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Dožínkami ukončili letošní sklizeň i ve Slezské Ostravě
Vydáno 28. srpna 2023 18:18, Ostrava-Slezská Ostrava, Libor Běčák
V mnoha obcích se na konci léta konají dožínky, kterými se slaví úspěšná sklizeň a hospodáři děkují za odvedenou práci na polích. Tradici udržují i v městském obvodu Slezská Ostrava.

V areálu heřmanického fotbalového klubu se po roce opět konaly tradiční dožínky. Organizátoři připravili program pro děti i dospělé.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: “My jsme určitě rádi, že se podařilo Heřmanické dožínky před několika roky opět obnovit, protože se tady konaly pravidelně od roku 1948. Pak tedy během totality byly přerušeny a my jsme tuto hezkou akci s heřmanickými myslivci a fotbalisty před několika roky obnovili. Letos městský obvod vstupuje do akce už jako jeden ze spolupořadatelů a věřím, že podpora ze strany městského obvodu bude trvat i v dalších letech.”
Jaroslav Mlčoch, předseda FC Heřmanice Slezská: “Dožínky tady jsou už několik let. Poprvé jsou však bez myslivců. Změny tak doznala například kuchyně, ale věřím, že lidí to ocení. K programu bych řekl, že díky spolupráci se Slezskou Ostravou se podařilo dát dohromady dobrý program. uděláme tady nějaké ukázky tréninku mladých fotbalistů, máme tady umělce. Jsem rád, že lidé přijdou do našeho areálu, užijou si to a jde vidět, že to děláme srdcem.”
Anketa: “Potkám tady známé a podívám se, jak to tady chodí a jsem mezi lidmi.”
Anketa: “Myslím, že tady je více stánků s občerstvením, to tady loni nebylo. Jsme tady už asi potřetí. No líbí se mi tady velice. Hlavně, že tady je něco pro děti, máme tady i malého fotbalistů, tak jsme rádi, že chodí na fotbal, fandíme a jezdíme s ním na všechny zápasy.”

Zdálo by se, že dožínky se týkají především vesnic, kde se tradiční letní slavností končí sklizeň. I v obvodu Slezské Ostravy však stále hospodaří zemědělci.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: “Slezská Ostrava se skládá z osmi částí, přičemž některé z nich stále zůstávají částmi města, kde stále zemědělci hospodaří. Nejedná se jen o Heřmanice, ale i o Koblov, nebo Antošovice. je tedy určitě na místě, že právě dožínky zůstaly ve Slezské Ostravě zachovány. Pravidelně se během dožínek předává dožínkový věnec a ten historicky vždy náležel největšímu hospodáři ve vsi. Dnes je tímto největším hospodářem městský obvod, protože právě ten vlastní nejvíce pozemků a já tedy jako starosta obvodu tento dožínkový věnec každoročně přebírám.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000038817/dozinkami-ukoncili-letosni-sklizen-i-ve-slezske-ostrave