Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a národní kulturní památkou

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Vila doktora Eduarda Lisky na slezskoostravských Bazalech rozhodně není typickým turistickým cílem. Díky své hodnotné architektuře ale stojí po boku takových památek, jako je Karlův most, nebo hrad Pernštejn. Jedná se totiž o Národní kulturní památku, kterých je v celé České republice méně než 400.

Funkcionalistická Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a významnou ostravskou stavbou. Ve 30. letech si ji nechal nad dělnickými koloniemi postavit právník Eduard Liska. Ve své době moderní vila je zajímavá třeba tím, že byla postavena na ne příliš typickém organickém půdorysu.

Martin Strakoš, historik architektury: "Říká se tomu taky emocionální funkcionalismus, to znamená uvažování o racionální skladbě místností, o dobré dispozici, ale zároveň s tím, aby vyvolávala silné emoce. To v tom domě je patrné. On vlastně nemá úplně pravidelné místnosti. Hlavně ten vstupní prostor a potom ta hlavní hala je vlastně taková organicky nepravidelně zformovaná, s velkým pásovým oknem, které má přes deset metrů a obrací se do údolí řeky Ostravice."
Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: "Vcházelo se přes terasu do centrální chodby a na tuto centrální chodbu navazovaly různé obytné pokoje, ale také třeba koupelna, místnost určená pro domácí práce, která zase byla docela příhodně propojená s kuchyní a samotná kuchyně pak propojená malým okýnkem s jídelnou. Samotná společenská místnost má dvě úrovně podlah, tak jak to známe třeba ze slavných funkcionalistických vil, jako Müllerova vila v Praze, takže myslím si, že z tohoto hlediska trochu vybočuje oproti jiným ostravským vilám."

Dům je navíc plný inovativních technických řešení. Majitelé donedávna využívali například původní důmyslný systém vytápění. Jeho srdcem je ohromný kotel v přízemí, který ale v současnosti čeká na opravu.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Uvažoval jsem, proč jsou ty výduchy s teplým vzduchem nahoře, proč nejsou dole. Protože teplo stoupá vzhůru. No časem jsem pochopil, že oni to mají vyřešené normální klimatizací. Oni mají dole, jak je tato velká lávka, odtahy. V každém pokoji jsou odtahy, takže dojde k cirkulaci, a začne se ohřívat celá místnost. A to, že je nahoře, tak to bylo z důvodu, že to přihřívalo v té době i střechu, ať se netvoří led."

Vila je významná nejen samotnou architekturou, ale i tím, že se dochovala dodnes v téměř nezměněné podobě. Majitelé ale provedli řadu nutných rekonstrukcí.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Původního je tady možná tak šedesát, sedmdesát procent všeho, co tu je, ale vyměněná jsou třeba okna, dveře, natřené skříně znova, opravená garáž, zdivo, sanace sklepních místností. Já si myslím, že toho proběhlo dost."
Martin Strakoš, historik architektury: "Já bych chtěl ocenit, že zrovna v případě této unikátní architektury vynikající vily ji jednak původní majitelé vlastnili dlouho, myslím až do 70. let, a pak ji koupili rodiče současného majitele a stavěli se k tomu vynikajícím způsobem. Měli o tu vilu zájem, přijali ji za vlastní a dá se v podstatě říct, že ta vila je ve velmi autentickém stavu."

Národní kulturní památkou se vila stala v roce 2008. Památkově chráněná je ale i okolní zahrada se skalkou a jezírkem, do které se vila otevírá a dotváří tak významnou krajinnou scenérii.

Nahlásit chybu


K tématu

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek

15. srpna 2023 13:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

Moravskoslezský kraj dá 35 milionů na opravy významných památek

18. června 2023 18:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj opět přispěje na opravy významných kulturních památek. Letos rozdělí 35 milionů korun na celkem 15 projektů, mezi kterými jsou i opravy dvou národních kulturních památek. Jsou to Společenský dům v Opavě a Dolní oblast Vítkovice, která chystá opravu Malého světa techniky U6.

Informatici Ostravské univerzity pomáhají Šilheřovicím tvořit digitální modely památek

15. května 2023 19:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Informatici Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomáhají Šilheřovicím s tvorbou 3D modelů vybraných památek. Pro obec navrhli řešení, které v budoucnu nabídne všem zájemcům digitální pohled na tamní pamětihodnosti, a zároveň je pro obec finančně dostupnější.


Frýdek-Místek vyjednal pro obyvatele podmínky parkování u Tesca na Slezské

Frýdek-Místek dohodl nové podmínky parkování u malého Tesca na Slezské. Řidiči budou moci parkoviště u obchodu využít mimo otevírací dobu. Zároveň ještě letos město vybuduje nové parkoviště u Sekerovy vily, které je od prodejny naproti přes cestu.

Experti na energetiku řešili nízkou zaměstnanost v oboru

Nejen náš kraj se potýká se zásadním problémem v energetice, a to nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Český svaz zaměstnavatelů v energetice proto organizuje setkání expertů na energetiku, kteří se snaží najít cestu, jak zaměstnance v oboru udržet a přitáhnout i absolventy středních a vysokých škol.

Náročný zásah hasičů hluboko v pralese Mionší, vodu k požáru museli nosit v zádových vacích

Dnes 8:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Náročný zásah mají za sebou čtyři jednotky hasičů, které 1. května večer a následně až do čtvrtečních ranních hodiny zasahovaly u požáru hluboko v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku.

Důl Gabriela nabídne návštěvnické centrum i expozici

Další strategický projekt dostal přiklepnutou dotaci z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. POHO Park Gabriela se stane centrem pohornické krajiny, z bývalého dolu Gabriela vznikne návštěvnické centrum s bohatým programem a poutavou expozicí o těžkém životě horníků a jejich rodin.

Klienti domova Kamenec ochutnali světovou kuchyni, tentokrát je čekala kuchyně mexická

Zdravý svět seniora na stole – tak se jmenuje akce, která čtyřikrát do roka obohatí program uživatelům domova pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě. Jejím cílem je seznámit seniory se zdravými a netradičními jídly české i zahraniční kuchyně.

Kariéroví poradci mají k ruce publikaci Vercajk

V rámci projektu OKAP II vznikla velmi užitečná publikace s výstižným názvem Vercajk kariérového poradce. Byli jsme na jejím křtu.

V Karviné zahájili sezónu v oblíbeném areálu Loděnice ve velkém stylu

Karvinská Iniciativa Dokořán otevřela letošní sezónu na Lodičkách. Každý víkend se nyní v oblíbeném volnočasovém areálu uskuteční akce různého druhu pro veřejnost.

Třinečtí mistři slavili triumfální jízdou ulicemi a setkáním s fanoušky

Do ulic Třince za svými fanoušky vyrazili hokejisté, kteří se letos už popáté v řadě stali extraligovými šampiony. Na trase spanilé jízdy se s fanoušky zdravili a děkovali jim za podporu.

Studénka v lednu převzala areál TJ, aby jej mohli sportovci využívat, musí do něj investovat

Elektroinstalace v budovách areálu letního stadionu ve Studénce je v havarijním stavu. Aby sportovci mohli zázemí využívat, musí se provést rekonstrukce rozvodů. Město tento majetek převzalo do svého vlastnictví od tělovýchovné jednoty počátkem roku.

Léta čekání končí. Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Dnes 14:09 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Jižní obchvat Komárova už má pravomocné územní rozhodnutí. Tato dopravní stavba je klíčová nejen pro Opavu, ale zejména pro západní část Moravskoslezského kraje.

Studenti vysokých a středních škol se utkali na mistrovství ČR v požárním sportu

V Ostravě ve středu odstartovalo Otevřené akademické mistrovství České republiky v požárním sportu. Sto sedmdesát mladých závodníků a závodnic se letos v Porubě utkalo ve čtyřech nelehkých disciplínách.

Na Mariánské náměstí se slétly čarodějnice, skřeti, kouzelníci a další nadpřirozené bytosti

Mariánské náměstí zaplnili čarodějnice, čarodějové, skřeti, kouzelníci a jiné nadpřirozené bytosti. Sešli se tady na tradičním sletu čarodějnic.

Ve Slezské Ostravě začalo první jarní kosení, v červnu na něj naváže další

Ve Slezské Ostravě začalo letošní první kosení. Standartně probíhá 4krát do roka a jeho hlavním účelem je eliminovat klíšťata a plevel. Kvůli letošnímu deštivému počasí se práce asi protáhnou, dokončeny by však měly být začátkem června.

Slezská Ostrava a MAPPA pracují na urbanistickém rozvoji obvodu, studie se týkají Hrušova i Zámostí

Představitelé Slezské Ostravy byli pozváni do prostoru MAPPA Za výlohou ke komentované prohlídce výstavy Město staví město. Mezi sedmi vystavovanými projekty, zabývajícími se urbanistickým rozvojem Ostravy, je totiž i lokalita slezskoostravského Hrušova. Městský obvod ale s ateliérem pracoval už dříve.

20. let v EU si mohou ostravané připomenout v Husově sadu. Výstava potrvá do konce května

I Ostrava si připomíná dvě desetiletí našeho členství v Evropské unii. Co všechno nám toto partnerství přineslo si mohou občané připomenout v Husově sadu v centru města, kde je pro ně vytvořena zajímavá výstava.

SDH Svinov vznikl před více než 130 lety. Oddíl mladých hasičů existuje od jeho založení

Historie Sboru dobrovolných hasičů ve Svinově sahá až do roku 1889 a hned od jeho založení existuje také oddíl mladých hasičů.

Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a národní kulturní památkou
Vydáno 21. března 2024 11:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Vila doktora Eduarda Lisky na slezskoostravských Bazalech rozhodně není typickým turistickým cílem. Díky své hodnotné architektuře ale stojí po boku takových památek, jako je Karlův most, nebo hrad Pernštejn. Jedná se totiž o Národní kulturní památku, kterých je v celé České republice méně než 400.

Funkcionalistická Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a významnou ostravskou stavbou. Ve 30. letech si ji nechal nad dělnickými koloniemi postavit právník Eduard Liska. Ve své době moderní vila je zajímavá třeba tím, že byla postavena na ne příliš typickém organickém půdorysu.

Martin Strakoš, historik architektury: "Říká se tomu taky emocionální funkcionalismus, to znamená uvažování o racionální skladbě místností, o dobré dispozici, ale zároveň s tím, aby vyvolávala silné emoce. To v tom domě je patrné. On vlastně nemá úplně pravidelné místnosti. Hlavně ten vstupní prostor a potom ta hlavní hala je vlastně taková organicky nepravidelně zformovaná, s velkým pásovým oknem, které má přes deset metrů a obrací se do údolí řeky Ostravice."
Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: "Vcházelo se přes terasu do centrální chodby a na tuto centrální chodbu navazovaly různé obytné pokoje, ale také třeba koupelna, místnost určená pro domácí práce, která zase byla docela příhodně propojená s kuchyní a samotná kuchyně pak propojená malým okýnkem s jídelnou. Samotná společenská místnost má dvě úrovně podlah, tak jak to známe třeba ze slavných funkcionalistických vil, jako Müllerova vila v Praze, takže myslím si, že z tohoto hlediska trochu vybočuje oproti jiným ostravským vilám."

Dům je navíc plný inovativních technických řešení. Majitelé donedávna využívali například původní důmyslný systém vytápění. Jeho srdcem je ohromný kotel v přízemí, který ale v současnosti čeká na opravu.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Uvažoval jsem, proč jsou ty výduchy s teplým vzduchem nahoře, proč nejsou dole. Protože teplo stoupá vzhůru. No časem jsem pochopil, že oni to mají vyřešené normální klimatizací. Oni mají dole, jak je tato velká lávka, odtahy. V každém pokoji jsou odtahy, takže dojde k cirkulaci, a začne se ohřívat celá místnost. A to, že je nahoře, tak to bylo z důvodu, že to přihřívalo v té době i střechu, ať se netvoří led."

Vila je významná nejen samotnou architekturou, ale i tím, že se dochovala dodnes v téměř nezměněné podobě. Majitelé ale provedli řadu nutných rekonstrukcí.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Původního je tady možná tak šedesát, sedmdesát procent všeho, co tu je, ale vyměněná jsou třeba okna, dveře, natřené skříně znova, opravená garáž, zdivo, sanace sklepních místností. Já si myslím, že toho proběhlo dost."
Martin Strakoš, historik architektury: "Já bych chtěl ocenit, že zrovna v případě této unikátní architektury vynikající vily ji jednak původní majitelé vlastnili dlouho, myslím až do 70. let, a pak ji koupili rodiče současného majitele a stavěli se k tomu vynikajícím způsobem. Měli o tu vilu zájem, přijali ji za vlastní a dá se v podstatě říct, že ta vila je ve velmi autentickém stavu."

Národní kulturní památkou se vila stala v roce 2008. Památkově chráněná je ale i okolní zahrada se skalkou a jezírkem, do které se vila otevírá a dotváří tak významnou krajinnou scenérii.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000042154/liskova-vila-ve-slezske-ostrave-je-skrytou-architektonickou-perlou-a-narodni-kulturni-pamatkou