Voliéra Papua představuje návštěvníkům ostravské zoo okřídlené obyvatele Oceánie od roku 2013. V letošním roce ale prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která jí dala úplně novou podobu i rozměry.
Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava: „Bylo potřeba něco opravit a zrekonstruovat, ale zároveň jsme ji i téměř o polovinu rozšířili tak, aby i její obyvatelé, ptáci, měli větší prostor.“
Ve voliéře mohou návštěvníci spatřit celkem osm druhů papuánských ptáků. Jedinců je tu ale samozřejmě více.
Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava: „K těm nejpestřejším a možná i nejhlasitějším, nejnápadnějším, patří dva druhy papuánských papoušků loriů, kteří v hejnech velice často přelétají nad hlavami procházejících.“
Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: „Pokud někdo hledá něco nezvyklého, tak rozhodně musí zaujmout korunáč sclaterův, což je největší zástupce holuba, který ale vůbec nevypadá jako holub. A pokud někdo prahne po vzácnostech a raritách, máme tady holuba bažantího, což je velice vzácně chovaný, a přitom krásně pestře zbarvený, zástupce měkkozobých ptáků.“
Zajímavostí je třeba i dytlík velký, který se umí skvěle maskovat a první návštěvníci si ho ani nevšimli.
Deštivé odpoledne otevíracího dne navodilo tu pravou atmosféru papuánského deštného lesa.
Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: „Protože jsme nechtěli jenom prosté zvětšení, chtěli jsme samozřejmě jak zvířatům, tak i návštěvníkům, nabídnout něco nového a pěkného, tak jsme zkrátka šli do výtvarného ztvárnění, takže kolem sebe můžou návštěvníci vidět několik stromových obrů. Jsou to podle věrných předloh výtvarníky ztvárněné stromy. Tady jsou například vidět fikusy, nebo je tady třeba banánovník, jsou tady mangrovové stromy.“
Mezi kulisami nechybí ani fotící strom nebo jeskynní malby a výzdobu doplňují taky rostliny živé. Slavnostní otevření zrekonstruované voliéry si návštěvníci nenechali ujít ani přes deštivé počasí.
anketa, první návštěvníci: „Voliéra je moc krásná, moc se mi líbí a jsem nadšená, jak se rozšířila, protože si pamatuju, jak vypadala ještě před rekonstrukcí.“
Přes průchozí voliéru se dá stále vstoupit i do pavilonu Papua, kde návštěvníci naleznou několik akvaterárií se zástupci papuánských plazů, ryb a paryb.