Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • NEZAMĚSTNANOST V MSK V BŘEZNU KLESLA NA 6 %, ÚŘAD EVIDUJE 48 966 UCHAZEČŮ
  • ZAMĚSTNAVATELÉ V MSK POPTÁVAJÍ HODNĚ ŘEMESLNÍKŮ A OPRAVÁŘŮ
  • HEIMSTADEN V ČESKU NOVĚ POVEDE PRZEMYSŁAW ORCHOWICZ
  • HORSKÁ SLUŽBA V ZIMĚ ZAZNAMENALA V BESKYDECH 440 ZÁSAHŮ, V JESENÍKÁCH 986
  • PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET PODPOŘÍ VE FRÝDLANTĚ N/O DALŠÍ ZAJÍMAVÉ PROJEKTY
  • OSTRAVŠTÍ STRÁŽNÍCI POKRAČUJÍ S PREVENCÍ V MATEŘSKÝCH ŠKOLÁCH
  • DŮLEŽITOU CESTU U KARLOVY STUDÁNKY V JESENÍKÁCH UZAVŘELA DVOUMĚSÍČNÍ OPRAVA
  • AŽ DO KONCE ČERVNA PROBÍHÁ V KARVINÉ JARNÍ ÚKLID MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ
  • PROTIDROGOVÝ VLAK OPĚT ZASTAVÍ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI
  • SBÍRKA DARUJ F-M VYBÍRÁ I NA NOVOU DODÁVKU PRO PŘEVOZ HANDICAPOVANÝCH
  • NOVÝ JIČÍN SI PRONAJAL KOSTELNÍ VĚŽ, BUDE Z NÍ VYHLÍDKA
  • F-M I OKOLNÍ OBCE SE PŘIPRAVUJÍ NA SPUŠTĚNÍ NOVÉHO SYSTÉMU MĚŘENÍ RYCHLOSTI
  • OSTRAVA MÁ PÁTÉ NEJBEZPEČNĚJŠÍ SILNICE V ČR
  • SPECIÁLNÍ OPERACE VÝMĚNY KOLENNÍHO KLOUBU SE NYNÍ DĚLÁ V KARVINÉ S ROBOTIKOU
  • OSTRAVA POSTAVÍ ZA 800 MILIONŮ NOVOU SPORTOVNÍ HALU PRO 3 500 DIVÁKŮ

Slezskoostravský hrad ukazuje život hraběte Wilczka a jeho polární expedici

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Nová interaktivní výstava ve sklepení Slezskoostravského hradu představuje návštěvníkům zajímavou formou nejen osobu posledního majitele Slezskoostravského panství, ale taky jeho klíčovou roli v první rakousko-uherské polární expedici, které se dokonce sám zúčastnil.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Aristokrat, průmyslník, cestovatel, badatel, sběratel a mecenáš – to byl Johann Nepomuk hrabě Wilczek. Právě tomuto významnému šlechtici je věnována výstava Země na obzoru!!!, která připomíná taky jeho polární expedici.

      Krista Balcar, kurátorka výstavy: „My jsme se ji rozhodli udělat právě proto, že nám vyšlo krásné lukrativní výročí 150 let od úspěšného návratu této polární výpravy, a protože jejím hlavním sponzorem a iniciátorem byl právě hrabě Wilczek, majitel Slezskoostravského panství.“

      Jako zkušený cestovatel se ale hrabě Wilczek části výpravy taky osobně zúčastnil, přestože jeho loď byla jen pomocná.

      Vítězslav Vilímek, odborný konzultant: „Historie polárních výprav není jenom historie velkých zemí typu Velké Británie, velkých Spojených států amerických, ale také bezprostředně našich předků – Čechů a obyvatel Rakouska-Uherska. Koneckonců i lidé z našeho regionu se bezprostředně účastnili objevů Arktidy.“
      Jiří Brňovják, autor textů: „Tento podnik byl samozřejmě vnímán jako velké dobrodružství, které nejenom přinese důležité vědecké objevy, ale šlo i o jakousi, řekněme, vědeckou soutěž mezi jednotlivými státy a Rakousko-Uhersko nechtělo zůstat v pozadí.“

      První rakousko-uherská polární expedice byla jako jedna z mála v té době úspěšná a vedla k objevu Země Františka Josefa.

      Jiří Brňovják, autor textů: „Už delší dobu se předpokládalo, že právě v prostoru mezi Špicberky a Novou Zemí se musí nacházet pevnina, která brzdí ledovou masu, a předpokládalo se, že tady tedy nějaká pevnina bude a že by odtud mohla směřovat další aktivita k objevování takzvané Severovýchodní stezky.“

      Kromě výpravy se výstava na Slezskoostravském hradě zaměřuje i na význam a historii rodu Wilczků a samotnou osobu hraběte Johanna Nepomuka.

      Aleš Zářický, odborný konzultant: „Hans Wilczek v podstatě celý projekt, celou výpravu, zaplatil z vlastních zdrojů a na základě toho vlastně také máme to pojmenování Wilczkův ostrov. Dostalo se mu té cti, že byl podle něj jeden z ostrovů tohoto souostroví pojmenován.“
      Vladimír Kotek, grafik: „Většina těch kostýmů, ve kterých se fotil, nebyla součástí jeho úchylky, ale souvisí to s kostýmovou slavností. My jsme je ale využili, protože nám přišlo legrační, jak se v těch kostýmech předvádí, a tyhle figury potom mají návštěvníka provázet výstavou.“

      Hradním sklepením budou postavy hraběte provázet až do konce roku 2025.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Nová výstava zmapuje novodobou historii Slezskoostravského hradu, pomoct má i veřejnost

      Bývalá márnice v Heřmanicích není jedinou stavbou, která na jaře nabídne ve Slezské Ostravě novou historickou expozici. Speciální výstavu chystá i Slezskoostravský hrad a taky jeho zaměstnanci se pro pomoc obracejí na veřejnost.

      Nová výstava na hradě ukazuje loutky z depozitáře ostravského divadla, zaujme malé i velké

      Maňásky, manekýny, javajky, marionety a spoustu dalších loutek z depozitáře ostravského loutkového divadla mohou návštěvníci nově obdivovat na Slezskoostravském hradě. V plánu jsou ale i lektorské programy a dílničky, věnující se třeba jejich výrobě.

      Nová výstava na Slezskoostravském hradě ukazuje loutky z depozitáře ostravského divadla

      Maňásky, manekýny, javajky, marionety a spoustu dalších loutek z depozitáře ostravského loutkového divadla mohou návštěvníci nově obdivovat na Slezskoostravském hradě. V plánu jsou ale i lektorské programy a dílničky, věnující se třeba jejich výrobě.


      Řidič v Muglinově na přechodu srazil seniorku, která rozvážela letáky, žena v nemocnici zemřela

      Dnes 12:16 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

      Policisté zveřejnili okolnosti tragické dopravní nehody, která se stala ve čtvrtek 3. dubna v Ostravě-Muglinově. Řidič osobního vozu tam srazil téměř dvaaosmdesátiletou ženu, která přecházela silnici. Seniorka byla převezena do nemocnice, kde později svým zraněním podlehla. Policie případ vyšetřuje pro podezření z usmrcení z nedbalosti.

      Z hromad hlíny bude ve Studénce tréninková plocha pro fotbalisty

      Bývalé škvárové hřiště u letního stadionu ve Studénce bude opět užitečnou plochou. Návozem hlíny a jednoduchou úpravou tu vznikne tréninkový prostor, který budou využívat fotbalisté.

      Na hranicích se Slovenskem panují kvůli slintavce a kulhavce přísnější dezinfekční opatření

      Preventivní opatření proti zavlečení vysoce nakažlivé slintavky a kulhavky na české území byla v minulých dnech ještě více zpřísněna. Na vybraných hraničních přechodech probíhá důkladnější očista nákladních vozidel, která by mohla virus na sobě převážet.

      V Karviné se jako každé jaro uklízejí ulice v centru města i okrajových částech

      Karvinští obyvatelé jistě už zaznamenali jarní uklízení místních komunikací, které zahrnuje čištění silnic i chodníků. Úklid bude probíhat až do konce června a opět bude zahrnovat i okrajové části města.

      Mladí lidé s autismem opět absolvovali taneční pod vedením Zdeňka Chlopčíka

      Sdružení ADAM - autistické děti a my - uspořádalo už čtvrtý ročník tanečního kurzu pro mládež pod vedením Zdeňka Chlopčíka. Vyvrcholením byl galavečer.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      V Havířově se konaly zápisy, ZŠ M. Kudeříkové otevře první třídu pro nadané žáky

      V havířovský základních školách se konal zápis do prvních tříd. V září by mohlo usednou do lavic až 640 dětí. V ZŠ M. Kudeříkové otevřou i jednu třídu pro nadané žáky.

      Participativní rozpočet podpoří ve Frýdlantě nad Ostravicí další zajímavé projekty

      Ve Frýdlantě nad Ostravicí se lidé opět ucházejí o peníze z městského rozpočtu na realizaci vlastních projektů.

      Rychlost ve Frýdku-Místku i okolních obcích budou hlídat radary

      Frýdek-Místek i okolní obce se připravují na spuštění nového systému radarového měření rychlosti. Cílem je zvýšit bezpečnost v místech, kde se řidiči chovají riskantně a kde často přecházejí děti. Takto vytipovaných lokalit je 8. Měření zahájí také obce Baška, Nošovice, Staré Město a Sviadnov.

      Věž farního kostela bude novou “rozhlednou” města

      Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie bude zpřístupněna veřejnosti. Dohodla se na tom radnice a farnost. Než se tak stane, bude nutné provést některé stavební úpravy. Nejnáročnější bude přemístit velký zvon.

      Sousedské vztahy mohou obyvatelé Ostravy-Jihu utužit pomocí akcí s projektem Sousedství

      Obyvatelé obvodu mohou opět žádat o příspěvek z dotačního programu Sousedství. Vedení Ostravy-Jihu se tak již čtvrtým rokem snaží podpořit fungující sousedské vztahy. Na pořádání sousedských akcí mohou žadatelé získat až 10 000 Kč.

      Do Základních škol v Ostravě-Jihu se začali zapisovat prvňáčci

      Na 16cti základních školách v Ostravě-Jihu začaly zápisy do prvních tříd. Na mnohých z nich mohli rodiče využít online rezervaci termínu, aby nemuseli čekat v řadě. Například na ZŠ Františka Formana.

      Sdílko se letos stěhuje z Poruby do centra Ostravy. Zaměřeno bude na kulturu a kreativitu

      Jen málokterý z obyvatel Ostravy-Poruby nezná Sdílko, které se na různých místech prezentuje už od roku 2016. Oblíbená venkovní expozice ve sdílených kontejnerech se poprvé přestěhuje do centra před Novou radnici. Novinkou bude i zaměření na kulturní a kreativní odvětví.

      V Ostravě-Jihu začal jarní úklid ulic a chodníků

      V Ostrava-Jihu začal jarní úklid komunikací. Silnice a chodníky se tak zbavují nečistot, listí, prachu a posypového materiálu. Městský obvod je pro tyto účely rozčleněn do 6 lokalit, ve kterých se úklid provádí podle podrobného harmonogramu.

      Ostrava hostila setkání odborníků na autismus. Zváni byli i rodiče nemocných dětí

      Druhý duben si každoročně připomínáme jako Světový den porozumění autismu. V Ostravě se u této příležitosti sešli přímo v budově Nové radnice odborníci na tuto problematiku, ale také například rodiče autistických děti, aby sdíleli nejnovější poznatky a informace.

      Ostrava může být vzorem prevence bezdomovectví. Program sociálního bydlení je úspěšný

      Ostrava může být vzorem v řešení prevence bezdomovectví. V minulých letech spustila program sociálního bydlení a tento projekt je velmi úspěšný. Ještě déle se na tuto problematiku zaměřuje Armáda spásy, která uspořádala na ostravském magistrátu setkání odborníků na toto téma.

      Slezskoostravský hrad ukazuje život hraběte Wilczka a jeho polární expedici
      Vydáno 18. října 2024 13:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
      Nová interaktivní výstava ve sklepení Slezskoostravského hradu představuje návštěvníkům zajímavou formou nejen osobu posledního majitele Slezskoostravského panství, ale taky jeho klíčovou roli v první rakousko-uherské polární expedici, které se dokonce sám zúčastnil.

      Aristokrat, průmyslník, cestovatel, badatel, sběratel a mecenáš – to byl Johann Nepomuk hrabě Wilczek. Právě tomuto významnému šlechtici je věnována výstava Země na obzoru!!!, která připomíná taky jeho polární expedici.

      Krista Balcar, kurátorka výstavy: „My jsme se ji rozhodli udělat právě proto, že nám vyšlo krásné lukrativní výročí 150 let od úspěšného návratu této polární výpravy, a protože jejím hlavním sponzorem a iniciátorem byl právě hrabě Wilczek, majitel Slezskoostravského panství.“

      Jako zkušený cestovatel se ale hrabě Wilczek části výpravy taky osobně zúčastnil, přestože jeho loď byla jen pomocná.

      Vítězslav Vilímek, odborný konzultant: „Historie polárních výprav není jenom historie velkých zemí typu Velké Británie, velkých Spojených států amerických, ale také bezprostředně našich předků – Čechů a obyvatel Rakouska-Uherska. Koneckonců i lidé z našeho regionu se bezprostředně účastnili objevů Arktidy.“
      Jiří Brňovják, autor textů: „Tento podnik byl samozřejmě vnímán jako velké dobrodružství, které nejenom přinese důležité vědecké objevy, ale šlo i o jakousi, řekněme, vědeckou soutěž mezi jednotlivými státy a Rakousko-Uhersko nechtělo zůstat v pozadí.“

      První rakousko-uherská polární expedice byla jako jedna z mála v té době úspěšná a vedla k objevu Země Františka Josefa.

      Jiří Brňovják, autor textů: „Už delší dobu se předpokládalo, že právě v prostoru mezi Špicberky a Novou Zemí se musí nacházet pevnina, která brzdí ledovou masu, a předpokládalo se, že tady tedy nějaká pevnina bude a že by odtud mohla směřovat další aktivita k objevování takzvané Severovýchodní stezky.“

      Kromě výpravy se výstava na Slezskoostravském hradě zaměřuje i na význam a historii rodu Wilczků a samotnou osobu hraběte Johanna Nepomuka.

      Aleš Zářický, odborný konzultant: „Hans Wilczek v podstatě celý projekt, celou výpravu, zaplatil z vlastních zdrojů a na základě toho vlastně také máme to pojmenování Wilczkův ostrov. Dostalo se mu té cti, že byl podle něj jeden z ostrovů tohoto souostroví pojmenován.“
      Vladimír Kotek, grafik: „Většina těch kostýmů, ve kterých se fotil, nebyla součástí jeho úchylky, ale souvisí to s kostýmovou slavností. My jsme je ale využili, protože nám přišlo legrační, jak se v těch kostýmech předvádí, a tyhle figury potom mají návštěvníka provázet výstavou.“

      Hradním sklepením budou postavy hraběte provázet až do konce roku 2025.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000045539/slezskoostravsky-hrad-ukazuje-zivot-hrabete-wilczka-a-jeho-polarni-expedici