Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stačilo jen nesekat trávu. Centrum Ostravy je plné hmyzu a motýlů, radnice i vědci jsou nadšení

Pestrost květů, ale i hmyzu mohou lidé obdivovat v devíti lokalitách centrálního obvodu. Luční trávníky do Ostravy přilákaly kobylky, sarančata, čmeláky, babočky bodlákové, ale i například modrásky jehlicové. Vypadá to, že ne příliš nákladný pokus radnice o návrat přírody do průmyslového města vyšel. Na začátku se hledala vhodná místa, na kterých se nechala růst tráva a byliny.

“Slibujeme si od toho to, že po té, co jsme je přestali pravidelně kosit, jsou tyto naše lokality pro hmyz takové oázy, ve kterých se shromažďují byliny i hmyz. Napomáháme tak zvýšit biodiverzitu,” říká s úsměvem místostarosta obvodu Rostislav Řeha (Piráti). “Byť je to relativně malý kousek, který se nekosí, má obrovský význam pro hmyz. Kromě toho je to také potravní základna pro ptáky, protože v holém trávníku nemají dostatečný zdroj potravy,” doplnil entomolog Petr Kočárek z Ostravské univerzity.

Luční trávníky jsou založeny ve větších vzdálenostech od sídlišť, to proto, že kolem svých obydlí lidé vyžadují častější kosení. Naopak v oddychových zónách pak mohou obdivovat život hmyzu a luční kvítí.

“Zjistili jsme, že mizí  hmyz. Častým kosením sami potlačujeme rozvoj a dozrávání semen dvouděložných rostlin, které jsou minoritní složkou, takže dominují trávy. Tím, že se bude méně kosit, tak se předpokládá, že se budou tady tvořit nějaké typy luk,” komentuje výsledky lučních trávníků v Ostravě Šárka Cimalová, botanička, Ostravská univerzita

Luční trávníky se budou na podzim kosit po částech, to proto, aby mohl hmyz přesídlit z nepokosené části na pokosenou. Obvod už nyní plánuje rozšiřování lučních trávníků v příštím roce do dalších klidových lokalit. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy