Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci si vyzkoušejí participativní rozpočet

Paricipativní rozpočet Náš obvod městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz funguje už dva roky. Letos se rozšíří i na základní školy. Úplně poprvé si ho tak vyzkoší i děti.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Těch zapojených škol je 8 a každá z nich dostane k dispozici částku 40 tisíc, se kterou může udělat svůj vlastní participativní rozpočet.na škole. Budou se zapojovat děti, budou vymýšlet různé projekty a potom budou sami hlasovat o tom, které z těch projektů zrealizují.”
Helga Hrabincová, manažer projektu, Participace 21: “Ony se učí vlastně i jakým způsobem dělat rozpočty. Musí vědět, že se do toho projektu musí nějakým způsobem finančně vejít a pak představují i ostatním spolužákům, jak ten projekt má vypadat, musí ho dokázat dobře popsat, doplnit různými obrazovými materiály. Musí vést kampaň k tomu projektu, všechny tyto postupy se jim potom hodí v tom budoucím životě.”

Dětský participativní rozpočet vítají i ředitelé základních škol.

Lenka Holeksová, Waldorfská ZŠ a MŠ Ostrava: “Jsem za to moc ráda, protože my projektů realizujeme hodně i v rámci výuky. ///Takže spoustu věcí už děti dělají a umí a teď se na tom budou moct podílet ještě víc osobně. Protože mnohdy jim to třeba učitelé trošku připraví, nějakým způsobem je navedou a ony už to pak realizují a tentokrát to budou moct realizovat, nebo začít celé od píky.”

Školy si samy určí, ve kterých měsících bude participativní rozpočet probíhat. Musí ho ale spustit tak, aby vítězné projekty stihly zrealizovat do konce letošního roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy