Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Železniční modeláři se setkali v Ostravě-Zábřehu

  • Ostrava-Jih,

Středisko volného času v Zálomu hostilo další modelářské setkání. Veřejnosti se opět představil klub železničních modelářů Ostrava. Zájemcům o tuto zálibu jeho členové představili velkou segmentovou trať.

Nehrajeme si s vláčky, tvoříme reálný provoz v modelovém měřítku. Tak zní hlavní moto klubu železničních modelářů Ostrava. Jako volnočasové sdružení funguje od roku 2013 pod záštitou Střediska volného času Zábřeh.

"Sdružujeme modeláře z Ostravy a blízkého okolí. Většinou se snažíme zacílit na menší děti, což je náš primární účel, aby se s námi cítily dobře, modelařily a něco tvořily. Ale společně tvoříme několik velkých projektů," říká Jan Štefek, vedoucí KŽM Ostrava.

"Chodím tady velice rád kvůli vlakům, které miluji od malička. Naučil jsem se tady mnoho modelářských postupů," vysvětluje jeden z mladších členů klubu, Martin Sklienka.

"Smyslem dnešního setkání je si vyzkoušet ty segmentové části, jestli jsou vůbec provozuschopné. A jelikož je to projekt, který se buduje několik let, tak to musíme otestovat," vysvětluje lektor KŽM Ostrava David Habaň.

Klub postupně staví rozsáhlé segmentové kolejiště v měřítku H0. V této chvíli je hotovo zhruba 30 metrů, členové ho chtějí ale dál rozšiřovat. I když jsou dostupné i nové technologie, klub nezapomíná ani na romantiku původních postupů.

"Zájem lidí o modelařinu nebo o to se podívat na vláčky, ten je docela velký. Ale najít modeláře zručného, který by se tomu chtěl věnovat do hloubky, to je problém. To spíše narazíte na mimozemšťana, než na někoho takového, zvláště mezi mladými lidmi," posteskl si Tomáš Petr, vedoucí segmentové sekce KŽM.

Zájemci o modelaření mohou kroužek navštěvovat pravidelně jednou týdně - členové se schází minimálně na dvě hodiny modelaří. Klub hledá také zájemce z řad dospělých a chystá další akce pro veřejnost. Více informací o klubu najdete na webu kzmostrava.net

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy