Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice radila, jak na participativní rozpočet

Ostrava-Jih |

Radnice Ostravy-Jihu uspořádala něco jako workshop realizátorů participativního rozpočtu. Sjely se tady desítky měst a obcí z celé republiky a také ze Slovenska, aby si navzájem vyměnily zkušenosti.

Radnice Ostravy-Jihu jako vůbec první v republice uspořádala pro své občany participativní rozpočet. Teď jako první udělala další krok. Uspořádala setkání měst a obcí, které se Jižním městem nechaly inspirovat, nebo participativní rozpočet teprve chystají.

Zatím to probíhá báječně. Sešlo se nás asi 25 různých měst, městských částí nebo obcí, takže účast krásná a od rána sdílíme zkušenosti. To, jak to probíhá, co se daří, co se nedaří. Otvíráme si pěkně karty, s čím si můžeme zdárně pomoct,” dodává Kateřina Šebestová Hrňová, koordinátorka participativního rozpočtu

“My jsme si sem do Ostravy na setkání realizátorů participativního rozpočtu přijeli především pro inspiraci. V Krnově letos realizujeme 3.ročník participativního rozpočtu a každý rok se setkáváme s jinými nástrahami. Zatím jsme si všimli, že všude to opravdu funguje úplně jinak. Něco, co funguje v jednom městě třeba vůbec nefunguje v druhém městě, takže opravdu je to asi věc, která se musí dělat vyloženě na klíč a musí se to zkoušet a zkoušet, až se prostě dobereme k nějakému rozumnému řešen,” uvádí Kristýna Kutálková, MěÚ Krnov

.

“Přišlo to úplně vhod, protože se pomalu blíží termín, do kdy máme vypustit ven mezi lidi nějakou informaci jak to bude fungovat, co vlastně chceme dělat, jakým oblastem se má věnovat part, rozpočet i v rámci našich kompetencí, takže je to pro nás velmi přínosné,” chválí akci Peter Berinšter, koordinátor participativního rozpočtu Košice-Západ

Na setkání se diskutovalo nejen o tom, co se komu osvědčilo, ale i tom, co nefunguje a čemu by se tak ostatní měli vyvarovat. A jak se ukázalo, největším problémem je komunikace. Hlavně větší města řeší, jak to udělat, aby se o participativním rozpočtu dozvěděl co největší počet lidí.  

“V těch malých obcích je asi jednodušší to, že opravdu se daří, že všichni lidé vědí, že se ten part, rozpočet děje, že ten projekt funguje, že můžou ty návrhy podat, zase je tam rozdíl v tom, že částka, kterou mají alokovanou pro ty projekty je zpravidla nižší,” uvádí Kateřina Šebestová Hrňová, koordinátorka participativního rozpočtu

Nám se osvědčilo na začátku setkání se spolky a s aktivními lidmi, když jsme vlastně poprvé informovali a vlastně před hlasováním o návrzích potom pro občany třeba umísťování nějakých plakátů s návrhy, s informací o jednotlivých hlasovatelných návrzích, či letáčků u zastávek MHD, kde lidi stojí a čekají, takže se můžou na to  podívat. A samozřejmě potom používání soc. sítí zas pro ty mladší,” radí Věra Štěpánková, koordinátor participativního rozpočtu Praha Suchdol

Setkání bylo velmi inspirativní pro všechny zúčastněné. Nejvíce pak pro ty, co s participativním rozpočtem teprve začínají. 

Nahlásit chybu


K tématu

Moravská Ostrava a Přívoz spustila 4. ročník participativního rozpočtu Náš obvod. Přináší novinky

12. května 2023 12:48 | Ostrava-Centrum | Yvona Fajtová

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Náš obvod je tu. A přináší novinky. Jednou z nich je navýšení rozpočtu na milion 440 tisíc korun.

Lidé rozhodnou, co v obvodu zlepšit. Podávat mohou návrhy do 8. ročníku projektu Náš Jih

9. května 2023 19:51 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

8. ročník participativního rozpočtu Ostravy-Jihu je tu. Až do konce června lidé mohou podávat své návrhy, na které radnice letos vyčlenila 13 milionů korun, tedy o 3 miliony více. než v minulých letech.

Nelíbí se vám zanedbaná lokalita ve vašem okolí? Navrhněte ji na proměnu

9. června 2023 9:27 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Plochy v Moravské Ostravě a Přívozu, které jsou zanedbané nebo opuštěné, mají šanci na změnu. Díky participativnímu rozpočtu Náš obvod projdou proměnou. Které lokality to budou, je na vás.


Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

17. dubna 2024 21:40 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět je opět v Ostravě

17. dubna 2024 12:30 | Ostrava-Centrum | Michal Slonina | Kulturní okénko

V Ostravě začal další ročník mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Promítá filmy o lidských právech v celkem 48 městech v České republice a jedná se o největší festival svého druhu na světě.

Platforma Move Ostrava zve na své programy, nejbližším bude představení s názvem Sen

17. dubna 2024 12:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Move Ostrava je platformou podporující rozvoj múzických umění. Zaměřená je na diváky i profesionální umělce a v Ostravě funguje už více než 10 let. Ve svých projektech propojuje současný tanec, fyzické divadlo a nový cirkus.

Radnice radila, jak na participativní rozpočet
Vydáno 7. dubna 2019 11:08, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Radnice Ostravy-Jihu uspořádala něco jako workshop realizátorů participativního rozpočtu. Sjely se tady desítky měst a obcí z celé republiky a také ze Slovenska, aby si navzájem vyměnily zkušenosti.

Radnice Ostravy-Jihu jako vůbec první v republice uspořádala pro své občany participativní rozpočet. Teď jako první udělala další krok. Uspořádala setkání měst a obcí, které se Jižním městem nechaly inspirovat, nebo participativní rozpočet teprve chystají.

Zatím to probíhá báječně. Sešlo se nás asi 25 různých měst, městských částí nebo obcí, takže účast krásná a od rána sdílíme zkušenosti. To, jak to probíhá, co se daří, co se nedaří. Otvíráme si pěkně karty, s čím si můžeme zdárně pomoct,” dodává Kateřina Šebestová Hrňová, koordinátorka participativního rozpočtu

“My jsme si sem do Ostravy na setkání realizátorů participativního rozpočtu přijeli především pro inspiraci. V Krnově letos realizujeme 3.ročník participativního rozpočtu a každý rok se setkáváme s jinými nástrahami. Zatím jsme si všimli, že všude to opravdu funguje úplně jinak. Něco, co funguje v jednom městě třeba vůbec nefunguje v druhém městě, takže opravdu je to asi věc, která se musí dělat vyloženě na klíč a musí se to zkoušet a zkoušet, až se prostě dobereme k nějakému rozumnému řešen,” uvádí Kristýna Kutálková, MěÚ Krnov

.

“Přišlo to úplně vhod, protože se pomalu blíží termín, do kdy máme vypustit ven mezi lidi nějakou informaci jak to bude fungovat, co vlastně chceme dělat, jakým oblastem se má věnovat part, rozpočet i v rámci našich kompetencí, takže je to pro nás velmi přínosné,” chválí akci Peter Berinšter, koordinátor participativního rozpočtu Košice-Západ

Na setkání se diskutovalo nejen o tom, co se komu osvědčilo, ale i tom, co nefunguje a čemu by se tak ostatní měli vyvarovat. A jak se ukázalo, největším problémem je komunikace. Hlavně větší města řeší, jak to udělat, aby se o participativním rozpočtu dozvěděl co největší počet lidí.  

“V těch malých obcích je asi jednodušší to, že opravdu se daří, že všichni lidé vědí, že se ten part, rozpočet děje, že ten projekt funguje, že můžou ty návrhy podat, zase je tam rozdíl v tom, že částka, kterou mají alokovanou pro ty projekty je zpravidla nižší,” uvádí Kateřina Šebestová Hrňová, koordinátorka participativního rozpočtu

Nám se osvědčilo na začátku setkání se spolky a s aktivními lidmi, když jsme vlastně poprvé informovali a vlastně před hlasováním o návrzích potom pro občany třeba umísťování nějakých plakátů s návrhy, s informací o jednotlivých hlasovatelných návrzích, či letáčků u zastávek MHD, kde lidi stojí a čekají, takže se můžou na to  podívat. A samozřejmě potom používání soc. sítí zas pro ty mladší,” radí Věra Štěpánková, koordinátor participativního rozpočtu Praha Suchdol

Setkání bylo velmi inspirativní pro všechny zúčastněné. Nejvíce pak pro ty, co s participativním rozpočtem teprve začínají. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000017108/radnice-radila-jak-na-participativni-rozpocet