Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komentované vycházky obvodem Ostrava-Jih si nenechaly ujít stovky lidí

  • Ostrava-Jih,

V Jižním městě proběhl už 5. ročník Dne památek na Jihu. Tentokrát ale v jiném termínu než obvykle. Pandemie koronaviru tuto oblíbenou akci přesunula z jarních měsíců až na ty podzimní.

Osm komentovaných vycházek nabídl už tradiční Den památek na Jihu. Původně se tato akce měla konat v dubnu na Mezinárodní den památek a sídel, který na 18. dubna vyhlásilo UNESCO v roce 1982. koronavirus ji ale přesunul až na polovinu září.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Myslím si, že to není na škodu, protože podzim je daleko barvitější než třeba to jaro. Návštěvníci se mohou těšit na tři trasy věnované Hrabůvce. Jejím dějinám, dějinám Haldy, Jubilejní kolonie a vůbec samotné Staré Hrabůvky. Potom další 3 okruhy jsou zaměřeny na nejstarší dějiny Zábřehu, dějiny družstevní osady Zábřeh družstvo a poslední část tvoří dějiny sídliště tehdy zvaného Stalingrad. No a potom zbývající dva okruhy to jsou staré Výškovice a oblíbený okruh Bělský les.”

Návštěvnost byl vysoká. Téměř všechny okruhy byly naplněny na plnou kapacitu. Mezi nimi i komentovaná prohlídka Haldy v Hrabůvce.

Tomáš Majliš, průvodce komentované prohlídky: “Halda v Hrabůvce, to je takový unikát Ostravy-Jihu. Je to strusková halda, která byla vršena od počátku 20. let minulého století a ovlivnila život v celé Hrabůvce. Lidé se na dnešní vycházce dozví třeba to, jak ovlivnila život lidí v Hrabůvce a také to, jak stojí za zánikem velké části původní Hrabůvky.”

Lidé se také dozvěděli také to, že halda byla kdysi útočištěm lidí bez domova a ne všichni výkladku strusky přežili.

Anketa: návštěvníci komentované prohlídky: “Já jsem se tady narodila v Hrabůvce a já jsem zažila ještě i ty domečky, jak tady byly místo té haldy. No, jak ta halda byla, ale ještě nebyla ani místecká cesta, takže já jsem ještě zažila i tu tramvaj, jak jezdila do Hrabové. Takže já to tady moc dobře znám, ale na tu haldu nebyl dříve přístup. Tady jsme nesměli chodit. já si pamatuju, že tady pak jako se tady sáňkovalo, ale jinak se nahoru chodit nesmělo. Jsem hodně zvědavá, jak to bude vypadat.”

“Takže jsem se rozhodla podruhé se podívat na haldu a poslechnout si něco o její historii, abych neumřela hloupá. Už jsem tu byla loni jedenkrát a líbí.”

“Chystali jsme se tady právě a teď se to naskytlo, tak jsme šli ať si uděláme obrázek. Bydlíme tady skoro 45 let, tak na čase.”

Velmi zajímavá byla také beseda s architektem Sedleckým o jubilejní kolonii, které dal současnou podobu a lidé v rámci Dne památek měli možnost nahlédnout i do nepřístupných prostor kulturního domu Akord.

Nahlásit chybu
SCAN LINE s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava
Ostrava
od 34 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

ARBOR MORAVIA s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 20 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail