Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nejúspěšnějším projektem participativního rozpočtu Náš Jih je záchrana prameniště v Korýtku

  • Ostrava-Jih,

Hlasování do 5. ročníku participativního ročníku Náš Jih skončilo. Lidé vybírali své favority z 41 návrhů v celkové hodnotě 35 milionů korun. Do hlasování se zapojilo bezmála 5 tisíc obyvatel, kteří udělili 12 a půl tisíce kladných a dva a půl tisíce záporných hlasů.

Podtrženo, sečteno, v příštím roce bude v rámci 5. ročníku participativního rozpočtu Náš Jih zrealizováno celkem 15 projektů za 10 milionů korun. Právě ty od vás získaly nejvíce kladných hlasů.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Úplně první se umístil projekt Zachraňme jediný pramen na Jihu, který získal také největší počet hlasů, necelých 1200. Ten bude realizován v Zábřehu.”
Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Byl to takový jako můj trošku sen opravit jediný funkční pramen městského obvodu Ostrava-Jih po vzoru třeba jesenických pramenů, kde dobrovolníci taky zachraňují nějakým způsobem prameny . Tady se naskytla ideální příležitost zachránit tento pramen, vydatný vodní zdroj pomocí právě participativního rozpočtu.”

Tento pramen do Zábřehu Korýtka teče až z oblasti Ondřejníku, právě tady je zdroj této vody nejvydatnější.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Tak vidíte, že teď je tady taková nevzhledná trubka. Vypadá to spíše jako nějaký odpadní svod. Je tady i prameník v podobě takové kamenného ostění. Voda docela vydatně vytéká, ovšem nikoli z této trubky, ale někde zespodu, někde pod těmi kameny a předpokládám, že tam někde bude nějaká jímka na vodu, která asi praskla, nebo začala prosakovat, takže ta voda místo toho, aby protékala do té trubky, jaksi teče úplně mimo. Takže mám snem je aby tady byla hezká trubka a aby to teklo zase z té trubky.”

Původně tady v letech 1932 až 1981 stála vodárna, stejně jako jsou do dneška v Bělském lese a také tento pramen se tehdy jímal do vodovodní sítě. Kvalita vody, která z trubky vytékala by tak měla být obdobná jako u pramenu pod kolibou v bělském lese. To, jestli je pitná, ukážou až rozbory vody.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Pokud se ty rozbory opravdu prokážou, že to tady splňuje nějaké kvality, tak ta voda bude samozřejmě určena i k pití. Mi by se líbilo, kdyby tady časem třeba ještě někdy jako doplněk byla instalována trošku naučná cedule. Přece jen jsme v místech Korýtko, kde začalo osvobozování moravské části Ostravy. Kousíček, tam někde za námi do dneška jsou patrné základy původní výletní restaurace.”

Šlo o Grobianovu restauraci v Korýtku, která byla velmi populární za 1. republiky. Lidé si v ní mohli dát pivo z českého akciového pivovaru a také rybí speciality. Takže i toto místo má svou historii. Mezi dalšími projekty, které budou realizovány patří například mezigenerační hřiště v Hrabůvce.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Potom je to hřiště Na zahradě naší školky nenudí se kluci holky z Dubiny a památník lokálek v Pískáčích v Zábřehu."

Ostatní úspěšné projekty najdete na webu radnice a zveřejněny budou také v Jižních listech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy