Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Základní školy z Ostravy-Jihu dokumentují příběhy pamětníků ze svého okolí

  • Ostrava-Jih,

Základní školy z Ostravy-Jihu se zapojily do celorepublikového vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Určena je žákům 8. a 9. tříd a jejich úkolem je vytvořit reportáž s pamětníkem ze svého okolí.

Už téměř tisíc škol z celé republiky zdokumentovaly, nebo dokumentují příběhy pamětníků. S těmi se setkávají žáci 8. a 9. tříd, kteří se díky tomu dozví spoustu informací, které v žádné učebnici nenajdou. V Ostravě-Jihu se do projektu Příběhy našich sousedů zapojily 4 základní školy.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Neprobíhá jenom tady na ZŠ Formana. Jsou zapojeny ještě další 3 školy. A to ZŠ Krestova, Kosmonautů 15 a Dvorského. Děti si nacházejí pamětníka, který žije v sousedství na základě rozhovorů, na základě shánění informací z historických archivů a tak dále. Já si velice cením toho, že to je ukázka alternativní výuky moderních dějin, protože je to interaktivní, hovoří s účastníky toho určitého období, musí zpracovat informace.”

Žáci 9. třídy Základní školy Františka Formana si vybrali historičku a bývalou profesorku Ostravské univerzity Vlastimilu Čechovou, která ze všeho nejraději vzpomíná na exkurze, s nimiž začali už za bývalého režimu.

Vlastimila Čechová, historička a bývalá profesorka Ostravské univerzity: “Mohli jsme jet do Polska, Rumunska. Překrásná byla exkurze v roce 1971 po severorumunských klášterech z hlediska historického i uměnovědného. To byla nádhera. Potom po roce 90 jsme jezdili každé prázdniny 4x Turecko, pak Řecko, Francii. Kromě Skandinávie i Pobaltí jsme dělali. Německo, opravdu jsem se snažila, aby ta historie měla nějaký základ. Učitel musí vidět, aby toto mohl přenést pak do výuky tak složitého předmětu jako je historie. Ty exkurze byly opravdu krásné. Platili jsme si to sami, žádné dotace jsme nedostali. Spali jsme, kde se dalo.”

A co by měl správný učitel mít?

Vlastimila Čechová, historička a bývalá profesorka Ostravské univerzity: “Lásku k lidem, velkorysost, nebýt hnidopychem, nebazírovat na maličkostech a zhodnotit schopnost myslet. Schopnost toho žáka, nebo toho studenta. Třeba ta odpověď na otázku toho učitele bude poloviční, ale on musí poznat ten učitel, že ten student, ten žák dovede seřadit to nejdůležitější z odpovědi na otázku. A to je to umění učit.”
Daniela Straková, žákyně 9. třídy ZŠ Františka Formana: “Vybrali jsme si zrovna ji, protože ona má takový zajímavý život plný zážitků z historie a tak. My vytvoříme reportáž o jejím životě. Bude to video, my točíme záznam a bude tam i video, budou tam různé fotky a uděláme z toho takový menší dokument 45 minutový asi. A moc nás to baví.”

Úkolem žáků bude z rozhovorů s pamětníky nejen vytvořit psanou, rozhlasovou, nebo video reportáž, ale poté vše také odprezentovat. Radnice Ostravy Jihu projekt podpořila více než 90 tisíci korunami.

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Samcor s.r.o., OC Avion
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail