Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sestřih největších investičních akcí radnice Ostravy-Jihu roku 2021

Přinášíme vám sestřih největších investičních akcí, které se radnici Ostravy-Jihu podařilo realizovat v roce 2021.

V Ostravě-Jihu získaly moderní vzhled i zařízení další školní kuchyně. Kompletní rekonstrukcí prošla například kuchyně Základní školy Srbská, která byla v původním stavu a dokonce měla problémy i s hygienou.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Tato kuchyně dostala naprosto nové gastro vybavení za zhruba 12 milionů korun. Nejednalo se jen o gastro vybavení, ale také o rekonstrukci přilehlých prostor, přípravny jídla, prostory pro paní kuchařky, sociální zařízení, nová je i vzduchotechnika, kuchyňský výtah a tak dál. Takže těch stavebních prací tady bylo opravdu hodně.”

Rekonstrukce se dočkaly i kuchyně v Mateřských školách Patrice Lumumby a Mitušova 6.

V obvodu loni přibyla parkovací místa. Například na sídlišti Bělský les radnice nechala vybudovat parkoviště pro 22 aut, a to na nevyužívaném asfaltovém dětském hřišti na ulici Františka Lýska.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “My jsme se setkávali s těmi požadavky na řešení té dopravní situace tady v tomto místě tak jako v podstatě všude v našem městském obvodě, ale právě ta nevyužívaná plocha nás přiměla k tomu, že ji využijeme takto pro ty řidiče s tím, že se podařilo ty peníze teď ještě ušetřit v tomto letošním roce a díky Ostravským komunikacím, které měly potřebnou kapacitu stavební, se podařilo ještě letos toto parkoviště vybudovat.”

Dalších bezmála 130 parkovacích míst vzniklo rozšířením parkoviště na ulici Jičínská ve Výškovicích. Právě v této části obvodu mají řidiči největší problém s odstavením aut.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V této chvíli je tady celkem 267 parkovacích míst, z toho nových je 126. Tato akce stále necelých 17 milionů korun a myslím si že velice ulevila parkování v této oblasti, protože Výškovice jsou velice kritické, co se týče možnosti zaparkovat.”

Další parkoviště vznikla v ulicích Kaminského a Lužická a také v blízkosti ulice Dr. Martínka.

V Ostravě-Jihu se po celkové rekonstrukci otevřely ulice Moravská a Dr. Lukášové. Obě byly plné děr a výtluků a rozbité byly chodníky podél nich. Zatímco ulice mají nový asfaltový povrch, chodníky jsou nově ze zámkové dlažby.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Moravská ulice byla uzavřena poměrně dlouho, protože probíhaly rozsáhlé opravy inženýrských sítí, ale díky tomu se opravil i povrch silnice a postavily nové chodníky. Další určitě taky dobrou zprávou je, že se nám podařilo dokončit rekonstrukci ulice Dr. Lukášové za objektem Železňáku, takže zde kromě nového povrchu jsou vybudována i nová parkoviště.”

Rekonstrukcí prošel i chodník podél ulice Výškovická u obchodního centra Kotva, kde skončila i modernizace tramvajových tratí.

Na Jihu Ostravy vznikla nová relaxační zóna. A to u soustavy rybníků poblíž ulice Drůbeží ve Výškovicích, které bylo donedávna zarostlé zelení a kvůli popraskanému potrubí se při deštích na příjezdové cestě tvořily laguny, které mnohdy zatopily i okolní zahrady.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V horním rybníčku máme přírodní hráz, která odděluje velké ryby od malých, aby se nemísily. Vidíme tady nové molo. dětské hřiště a mlátové chodníčky. V neposlední řadě bych ještě rád poděkoval společnosti Liberty za finanční příspěvek na tomto projektu, protože celkové náklady se vyšplhají až k 10 milionům.”

Místo bude bezpečné i pro rodiny s dětmi. Po napuštění rybníků, se kterým se počítá na jaře, bude voda u jejich břehů hluboká jen půl metru.

Mateřská škola Rezkova v Zábřehu se dočkala kompletního zateplení, nových zahradních teras a také vstupů a oplocení.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Snažíme se o komplexní rekonstrukci školních objektů a v příštím roce čeká tuto MŠ kompletní rekonstrukce rozvodů elektřiny, vody, plynu, protože ve školách a školkách jsou všechny tyto rozvody z velké části původní a neodpovídají už současným požadavkům a normám.”

V mnohých školách a školkách byly opraveny i asfaltové chodníky v zahradách, které byly popraskané a plné děr a tím pádem nebezpečné pro pohyb dětí.

Veškeré priority městského obvodu Ostrava-Jih nově shrnuje strategický plán FajnOVA Ostrava-Jih. Jeho cílem je, aby se z obvodu stalo místo, kde se lidem nejen dobře žije, ale také tady mohou příjemně trávit volný čas. Strategických cílů má vedení obvodu celkem 5. Tím prvním je revitalizace veřejného prostranství.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady spadají všechny ty projekty, které už dneska děláme. Zeleň za Lunou, zeleň Savarin, náměstí, stavby nových chodníků, prostě všechno, co je na ulici mezi domy. Druhou prioritou je doprava. Jako chytré parkování, parkování , udržitelná mobilita, sdílená kola , dopady na veřejnou dopravu, ale jsou tam i velké investiční akce z oblasti dopravní.”

Dalším pilířem je zvýšit kvalitu školství a strategický plán počítá i s modernizací komunikačních prostředků na úřadě, aby byl blíže lidem a s podporou komunitního života.

Podchod pod ulicí Horní v Hrabůvce prošel kompletní rekonstrukcí. Ten se změnil k nepoznání. Z počmáraného, špinavého a tmavého místa se stal prosvětlený a bezpečný prostor.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Celá rekonstrukce stála 23 milionů korun. Byly zde vyměněny samozřejmě veškeré technologie, byly instalovány nové plošiny pro imobilní občany. Samozřejmě i kamery, aby zde byla zachována bezpečnost. Všechny stěny jsou antigraffiti úprava, aby v případě, že dojde k jejich poškození, šly lehce tyto nákresy odstranit. Kamery zabírají veškerý prostor podchodu a také samozřejmě přístup na nástupiště.”

Nové jsou i podhledy s osvětlením a podlaha a opravou prošly i všechny vstupy do podchodu od tramvajových a autobusových zastávek včetně nástupních ostrůvků i samotných zastávek.

Technické služby Ostrava-Jih loni dostaly na starost všechny odpadkové koše v obvodu. Jde o bezmála 600 těchto nádob, tedy o polovinu více. Měsíčně tak vyvezou asi 8 tun odpadu. Chyběla ale technika, kterou technickým službám pořídila radnice.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Velký nosič kontejnerů jsme pořídili zejména proto, abychom ušetřili čas a zjednodušili logistiku při likvidaci biomasy, respektive bioodpadu. Větví, listí a trávy.”

Dalším novým autem je tak zvaná košovka na svoz odpadkových košů.

Nemalými částkami radnice přispívá i na zvýhodněnou službu senior expres. Taxíky poprvé vyjely 4. dubna roku 2017. Zájemce vozí po celé Ostravě a za dobu své existence už najely statisíce kilometrů. Lidé se s nimi mohou svézt nejen k lékaři, ale také na poštu, návštěvu, nebo na nákupy. A pokud potřebují, mohou si vzít zdarma i doprovod.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jezdíme 5. rokem a najezdili jsme více než 55 tisíc jízd. Senior expres mohou využívat senioři, kteří dosáhli 77 let věku, mohou ho využívat 4x do měsíce a cena jedné jízdy je 25 korun. K dnešnímu dni máme registrovaných 2314 seniorů a samozřejmě stávající průkazky jsou i nadále platné.”

Ten, kdo ještě průkazku nemá, může si ji zdarma a na počkání vyřídit na odboru hospodářské správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. Sebou musí mít občanský průkaz a klasickou průkazkovou fotografii.

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

Zdeněk Klapuch, Home Office
Ostrava
od 7 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Statutární město Ostrava - Městská policie Ostrava
Ostrava
od 18 980 Kč/měsíc

Detail