Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ZŠ Dvorského v Ostravě-Jihu otevřeli školní knihovnu. Vznikla z čítárny

  • Ostrava-Jih,

Základní škola Dvorského v Ostravě-Bělském lese má vlastní knihovnu. Vznikla z bývalé čítárny, kam si děti chodily číst s učiteli v rámci hodin českého jazyka, vlastivědy a jiných předmětů.

Na 1500 knih nabízí nová knihovna, která byla slavnostně otevřena na ZŠ Dvorského. Brzy jich ale bude ještě více. Spoustu knih si totiž škola nakoupila z projektu města Ostravy, který podporuje čtenářství.

Marcela Hrušková, učitelka ZŠ Dvorského: “Je to pro 1. i 2. stupeň. Je to klasicky rozděleno jako v obecní knihovně nebo městské knihovně podle věku. Označeno pro děti podle barev. Takže můžu tady přijít od těch 6 až do 15 let čtenáři. Připravovali jsme to dlouho. Nemůžu říct, že jen já, ale i mnoho kolegyň a kolegů byli mými pomocníky a tady to tak i krásně zařídili.”
Zuzana Pospíšilová, spisovatelka: “Protože jsem dostala pozvání na slavnostní otevření knihovny školní, tak jsem donesla knížku, která se k tomuto tématu přímo váže. Jmenuje se Knihovnické pohádky. Je to knížka, která je určena pro začínající čtenáře, děti od školky do 3. třídy a dozví se v ní, jak se mají ke knížkám chovat hravou formou a prostřednictvím pohádkových bytostí se dozví to, co se s knížkami smí a nesmí.”

Součástí slavnostního otevření knihovny bylo hravé dopoledne. Pro děti bylo připraveno 12 disciplín, na kterých plnily úkoly spojené s pohádkami, čtením, filmy a komiksy.

Anketa: žáci ZŠ Dvorského: “Já teď čtu Harryho Pottera. Chodím do knihovny a půjčuju si ráda knížky.”
“Jsem ráda a budu si půjčovat knížky jak dočtu každou jednu. Jednu knížku přečtu třeba za měsíc nebo za dva týdny. Čtu takovou detektivku , tam hledají ztracený řetízek.”
“My teď třídíme hrách, Ještě jsme skládali, že jsme tam měli nějaké hádanky o nějakých batmenech a tak a ještě jsme měli omalovánku. A co tě bavilo zatím nejvíce? Ten hrách tady třídit.”
“Hodně mě to baví. Vyzkoušela jsem dvojice dát k pohádkovým postavám a ještě jsme si zavazovali človíčka k obrázkům pohádkovým.”

Dalších 11 stanovišť bylo přichystáno pro žáky 2. stupně.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ Dvorského: “Poté, co jsme získali finanční prostředky, jsme se mohli odrazit a zhruba 4 nebo 5 měsíců jsme se snažili tuto akci zorganizovat. Grow toho všeho bylo ukázat, že čtení pro děti a čtenářská gramotnost je velmi důležitá a našim cílem je donutit, přilákat , motivovat děti k tomu, aby opravdu si samy četly a chodily si vyzvedávat knihy a aby k tomu inspirovaly své rodiče.”

Knihovna bude otevřena 2x týdně. A to vždy v úterý a ve čtvrtek od 14 do 16 hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy