Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nejčastější drogou jsou léky. Protidrogový vlak má děti odradit od jakýchkoliv závislostí

  • Ostrava-Jih,

V železniční stanici Ostrava-Svinov se opět zastavil Protidrogový vlak. Tvoří ho šest vagonů, čtyři kinosály a osm interaktivních místností. Grow je skutečný příběh o drogové závislosti. Jeho cílem je odradit školáky od jakýchkoliv závislostí.

Žáci základních škol z Ostravy-Jihu opět navštívili Protidrogový vlak. V odpoledních hodinách pak byla prohlídka určena občanům obvodu, a to zcela zdarma díky finanční podpoře radnice. Ve vlaku se návštěvníci ocitnou například v drogovém doupěti, vězení, léčebně pro drogově závislé nebo na místě automobilové nehody, která se stala pod vlivem alkoholu.

anketa: žáci ZŠ z Ostravy-Jihu: “Prohlídka byla výborná. Myslím si, že to všechny zaujalo a snad to pomůže. Nějaké poučení z toho je, že neberte drogy a hlavně, když už si to vezmete , tak zkuste s tím co nejdříve přestat. Prohlídka se mi hodně líbila. Byla zajímavá a určitě poučná. Líbilo se mi i to pojetí i ta vizualizace toho vlaku.”

“Myslím si, že to bylo i poučné v tom, že drogy se nemají brát, že škodí k životu a když to zkusí, tak určitě jak říkal kamarád, určitě přestat co nejdřív.”

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod tento projekt dlouhodobě finančně podporuje, protože jsme si vědomi, že každá závislost nejenom na drogách, je velice špatná. Aktuálně je například závislost na sociálních sítích a my jako městský obvod proto podporujeme spoustu organizací, které se věnují dětem, aby měly jiné zájmy než jenom u počítače nebo mobilu.”

Která je u nás nejčastější drogou?

Pavel Tůma, autor projektu: “Jsou to léky. Za mě osobně, když si vezmeme, jak stoupá spotřeba antidepresiv nebo léků na spaní, tak tam vidím já obrovské riziko a potenciál nárůstu. A ohledně dětí? Ohledně dětí vnímám jako budoucí legalizaci marihuany jako velké obrovské nebezpečí. Další nebezpečí vnímám snahu určitých kruhů o aplikační místnosti ve velkých městských částech. Považuji to za katastrofální chybu.”

Návštěvou vlaku práce s dětmi nekončí. Připravena je řada návazných programů a chystají se i novinky. Jako například policejní pátračka.

Pavel Tůma, autor projektu: “Děti budou hledat drogového dealera. Tato zábavná akce slouží především k tomu, abychom nalákali rodiče s dětmi na jedno místo a děti pak musí pomocí mobilní aplikace nacházet na různých místech, které my předem naprogramujeme, určité indicie. Za to odhalení drogového dealera jim předáme diplom malého detektiva.”

Další novinkou jsou RT huby, tedy inovativní klubovny, které se budou stavět po celé republice.

Pavel Tůma, autor projektu: “Budou se zde scházet děti a ta hlavní náplň tohoto prostoru je, že vzniká liga dobrých skutků. Že děcka se třeba rozhodnou, se tady potkají a půjdou do domova seniorů. Na dvě hodiny, vyberou si třeba babičku, dědečka, který nikoho nemá a stráví s ním 2 hodiny. Můžou si třeba půjčit pejska z útulku nebo si vezmou svého psa, stráví s ním 2 hodiny, zdokumentují to pomocí videa, video nám pošlou a my pak dětem pošleme určité kredity.”

Lidé pak budou moci jednotlivé dětské týmy hodnotit. Pro vítěze pak budou připraveny různé ceny jako jsou telefony, nebo zájezdy k moři. Jednou z cen bude i malá motorka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy