Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZŠ Dvorského se jako první v Ostravě zapojila do projektu EU Den zdraví v rodinách

  • Ostrava-Jih,

ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském lese se zaměřila na prevenci. Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, VZP, krevním centrem FNO a policií uspořádala Den zdraví, který byl určen pro žáky 2. stupně.

Prevence užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog, prevence obezity, nebo sexuálně přenosných chorob. Ochutnávka zdravé stravy, ukázka první pomoci, kick box a další aktivity. To vše nabídl Den zdraví žákům ZŠ Dvorského.

Michal Adámek, ředitel Odboru služeb klientům, VZP ČR RP Ostrava: “Připravili jsme si téměř 20 stanovišť, na kterých děti dostávají klasické informace, mohou si spoustu věcí vyzkoušet. Týká se to hlavně prevence, to je to nejdůležitější, co jim chceme říct. Je to naše druhé setkání se školským zařízením. Pilotně jsme to zkoušeli na gymnáziu v Karviné. Tu jsou stanoviště týkající se jednak sociální výchovy, dentální hygieny, výživy. Pak tady policie má speciální brýle, kde si mohou vyzkoušet jak na děti, nebo na lidi působí alkohol, drogy, únava. To jsou věci, které si vyzkoušejí a je to, si myslím, pro ně velmi zapamatovatelné.”
Miloš Kosík, ředitel ZŠ Dvorského: “Jedná se o projekt EU Den zdraví v rodinách, který zajištiťuje Státní zdravotnický ústav a VZP. K tomu jsme přizvali PČR, krevní centrum FNO, máme celkem 18 stanovišť. Některé jsou i v angličtině.”

Školáci se dozvěděli také to, jak důležité je dárcovství krve, nebo co je kryoterapie.

Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FNO: “Mluvíme o dárcovství, hovoříme o krevních skupinách, říkáme jak je důležité, aby třeba někdy dárcovství nastartovali, ale trošku se s nimi bavíme a zjišťujeme, jak na tom jsou i z biologie. V Česku chybí kolem sta tisíc dárců krve v registru, takže určitě je potřeba, aby se ten počet zvyšoval, aby jsme lidem říkali to, že krev je nedostatkové zboží a musíme dávat pozor, na to, aby nechyběla.”
Roman Kubala, majitel Kryocentra Ostrava: “Dneska jsme dětem tady do školy přivezli lokální kryoterapii. U nás v Kryocentru v Ostravě využíváme i celkovou kryoterapii. Jedná se rehabilitačně relaxační metodu, která využívá nízkých teplot ke stimulaci organismu. Dalo by se jednoduše říct, že mráz léčí. Ta metoda vznikla v roce 1976 v Japonsku pro léčbu revmatoidní artritidy.”
anketa: žáci ZŠ Dvorského: “Musíme jíst zdravé jídlo, hodně musíme sportovat, si myslím. Taky si myslím, že důležitý je spánek, všechno je důležité ke zdravému životu. Spánek dodržuju, zdravé jídlo taky dodržuju, sporty taky dodržuju, takže pohoda, jsem úplně zdravý jako rybička.”
“Líbilo se mi jak jsme boxovali. Pán nás učil se bránit, zkoušeli jsme různé pohyby. To se mi líbilo. Nebo taky resuscitovat, zkoušet si to, asi bych to nechtěla úplně zažít při nějaké nehodě nebo něco. ale takhle si to zkusit, to mi přišlo v pohodě.”
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já si myslím, že po době covidové, která sice skončila před 2 lety, ale tím jak byly děti zavřené, nesportovaly moc, to víme ze všech údajů a dat, tak je důležité, aby se začaly zajímat o své zdraví. Jsem velice rád, že se tato akce uskutečnila, že se tady dozví něco o svém těle, protože strašně důležitá je v tomto prevence. Neřešit ty věci až když se něco stane, nebo když se cítím špatně a vlastně vědět jak těmto věcem předcházet. Takže super aktivita školy.”

Základní škola Dvorského je první základních školou v MS kraji, která se do projektu zapojila.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Stračena Pub s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 600 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail