Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místostarostu Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák zadržela policie

Ve čtvrtek přišli na radnici v Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách policisté a odvedli tamního místostarostu Vladimíra Řezáče. Mezitím prohledali jeho kancelář a zajistili řadu dokumentů i počítač. První místostarosta z hnutí Ostravak navíc strávil noc v cele předběžného zadržení.

Co přesně bylo důvodem zadržení místostarosty obvodu se na radnici zatím zřejmě neví.

Patrik Hujdus, starosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: "Je to poměrně nepříjemná situace, protože včera nám bylo oznámeno, že došlo k zadržení pana místostarosty Řezáče. A já v současné době vím pouze to, že probíhají určité policejní úkony a sám čekám, co bude následovat."

První místostarosta má v obvodu na starosti bytový odbor. Radnice si ani není vědoma, že by se v jeho gesci v rámci například uzavírání smluv nebo schvalování veřejných zakázek mohlo něco vymykat běžnému režimu.

Patrik Hujdus, starosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: "Ten systém je nastavený tak, že každý z místostarostů má na starosti určitý resort. O ten se stará a když dojde k něčemu, co je potřeba, aby schválila rada, tak samozřejmě rada to schvaluje na základě toho, co je jí předloženo. Pokud by šlo do rady něco, co by nebylo v pořádku, máme tady právní odbor, který řeší, aby byly smlouvy v pořádku."

Policisté prohledali místostarostovu kancelář, zabavili dokumenty i počítač. Vladimír Řezáč navíc strávil noc v cele předběžného zadržení a ještě v pátek ho policisté vyslýchali. Kvůli čemu ale neřekli.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Z důvodů aktuálně probíhajících procesních úkonů se k dané věci zatím nebudeme vyjadřovat."

Hnutí Ostravak prohlásilo, že chce místostarostu Řezáče vyzvat k rezignaci, jakmile to bude technicky možné.

Představenstvo Ostravak, hnutí občanů: "Ačkoliv se to může zdát lidsky nepříjemné a vzhledem k tomu, že neznáme důvody a podrobnosti jeho zadrženi, tak i přísné či nespravedlivé, i přesto nebudeme, na rozdíl od některých ostatních stran, kličkovat a schovávat se za presumpci neviny. Jedním a prioritním důvodem vzniku hnuti Ostravak byl boj proti korupci, s níž úspěšně již dvanáct let bojujeme, proto je pro nás jakýkoliv, byť jen náznak závadného chování signálem, abychom se proti němu rychle a jasně vymezili. Může se stát, že lidský prvek (jednotlivec) pochybí. Jakémukoliv náznaku chování proti našim základním hodnotám však nemůžeme přihlížet. Jednalo by se o překročení naší jasné linie, o níž se u nás nediskutuje. Z výše uvedených důvodů byl pan Vladimír Řezáč vyzván ke složení zastupitelského mandátu, nicméně věříme, že se situace vysvětlí a podaří se mu očistit své jméno. Pokud tomu tak bude, čemuž v tuto chvíli nemáme důvod nevěřit, rádi navážeme na naši dosavadní spolupráci."

Problémy se zákonem má na radnici také nezařazená místostarostka Sandra Sophia Murtinová, která byla nedávno obžalována ze zneužití pravomoci, přijetí úplatku a dokonce i vydírání.

Patrik Hujdus, starosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: "Co se týče paní místostarostky, tak to je jiná kauza. Myslím si, že tyto dvě kauzy spolu nijak nesouvisí. Každopádně radnice plně spolupracuje s policií. Budu určitě rád, když se všechno vysvětlí."

Chod radnice není událostí nijak ohrožen.

Nahlásit chybu


K tématu




Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Statutární město Ostrava - Městská policie Ostrava
Ostrava
od 18 980 Kč/měsíc

Detail