Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na mariánskohorském hřbitově slavnostně odhalili památník Josefa Sudera

V Ostravě-Mariánských Horách slavnostně odhalili památník Josefa Sudera. Za druhé světové války bojoval proti nacistům a tiskl protifašistické letáky, za což byl nakonec popraven. V obvodu má stále rodinu a dokonce je po něm pojmenovaná ulice Suderova.

Ondřej Šrámek, příbuzný Josefa Sudera: “Jsme za to všichni rádi, jsme vděční. Jsme rádi, že se toho babička dožila, že se na to všechno mohla podívat, zavzpomínat si a vědět, že to všechno k něčemu bylo.”
Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “Jedná se o tak výjimečnou situaci, že jsme chtěli vyjádřit poděkování a i pokoru před tím, co se stalo. Nejdříve nás napadlo, že bychom v ulici pana Sudera vystavěli nějakou malou bustu, která by připomínala jeho aktivity za války. Nakonec jsme ale přišli na to, že by stálo za to udělat památník, který by připomínal nejenom pana Sudera a jeho činy, ale vlastně všechny spolubojovníky proti fašistům.”

Pro památník se tak nakonec našlo důstojné místo na mariánskohorském hřbitově v blízkosti památníku obětem nacistické okupace.

Jakub Gajda, sochař: “Použil jsem určité prvky, které symbolizují osud Josefa Sudera, což jsou ty 4 válce, které značí tiskařský lis. Jsou různě rozházeny tím, jak do něj narážely ty kamenné desky a které je zastavily a působí takovým domino efektem, který se zastavil o tu pevnou postavu našeho hrdiny.”

Na kamenných deskách nechybí ani úryvky dopisů, které pan Suder posílal rodině z vězení a ta si je pečlivě schovávala.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy