Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve FNO přibývá očkovaných zdravotníků i zájemců o testování na covid

V ostravské fakultní nemocnici už je proti covidu naočkovaná třetina zdravotníků. Očkují se také chronicky nemocní pacienti a dlouhodobě nemocní z léčebny v Klokočově. Očkování pro širokou veřejnost by mělo být spuštěno v únoru.

Ostravská fakultní nemocnice obdržela další dávku vakcín proti covidu. Očkování se tak zrychluje. Všichni zdravotníci by měli být naočkovaní už do konce tohoto týdne. Očkuje se nejen na čtyřech pevných místech, ale také mobilně.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Na některých klinikách dostali dávky pro své zaměstnance na pracoviště. Například gynekologie, nebo ARO, kde jsme udělali takové mobilní pracoviště. Jsou edukovaní, jak se to má dělat, takže to chceme rozšířit trošku tak, aby se to dostalo co nejdřív k těm zdravotníkům.”
Anketa: zdravotníci FNO: “Nebojím se ničeho, nejsem nemocná, takže nemyslím si, že bych měl mít nějaké další negativní účinky. Jsem fyzioterapeut na oddělení kliniky léčebné rehabilitace tady ve fakultní nemocnici a rozhodli jsme se pro očkování tak nějak hromadně, aby jsme už urychlili tu neutěšenou situaci covidovou.”
“Když vidím naše lékaře, jak k tomu přistupují, že chodí a nechávají se očkovat, tak jsem přestala váhat a šla jsem.”
“Nechápu, že někdo může mít něco proti očkování. Kdyby bylo na mě, já bych to dal povinně.”

Očkování zatím všichni snášejí velmi dobře.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Zatím nemáme žádnou informaci, že by byla nějaká komplikace, nebo nějaká alergická reakce. Musím zaklepat.”

V ostravské fakultní nemocnici se zatím očkuje vakcínou Pfizer, u které je nutné přeočkování.

Zdeňka Hajduková, přednostka kliniky pracovního a preventivního lékařství FNO: “Touto vakcínou se očkuje ve dvou dávkách. Za 21 dnů bude další dávka.”

Od 15. ledna by měl být spuštěný rezervační systém na očkování pro seniory ve věku 80 let a více a od února by se měli začít očkovat všichni zájemci.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Budeme se na tom podílet, ale chceme to vyřešit, jakmile bude dostatek dávek těch více, tak se připravuje tady očkovací centrum v rámci Ostravy. Myslím, že to má být na Výstavišti Černá louka. Tam by měli být praktičtí lékaři, hygiena.”

Evropská komise už schválila i vakcínu firmy Moderna. První dávky by mohly do Česka dorazit už koncem ledna. Co se týká testů, jejich počet se neustále zvyšuje. Ať už testů PCR, tak antigenních.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Pro představu, včera bylo, my máme kapacitu těch PCR testů zhruba tisíc, ale bylo asi 1150 testů PCR provedeno a máme nastavený systém na antigenní testy 540, ale dělá se i víc, takže roste to. Zhruba jsme udělali včera poměrně vysoké číslo, 1700 testů za den.”

Pozitivních je zhruba pětina testovaných. Hospitalizovaných s covidem se v ostravské fakultní nemocnici v posledních dnech ustálil na čísle 190. Bezmála 30 z nich je napojeno na umělou plícní ventilaci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy