Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Porubě myslí na včely a motýly. Zvyšují počet květinových luk i záhonů

V Porubě každým rokem zvyšují počet květinových luk. A to hned ze dvou důvodů. Ten hlavní je, že louky zadržují vodu v krajině. Další je ten, že to má velmi pozitivní vliv na hmyz. Do měst se tak vrací motýli, včely a čmeláci, kterým dřív chyběla potrava.

Poruba je čím dál pestřejší. Alespoň co se týče druhů rostlin, které tady každoročně vysadí. Jde zejména o různé cibuloviny a luční květiny. Navíc se v obvodu snaží o diferenciální seč. Vznikají tak malé ostrůvky trávy, které se nesekají tak často.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se snažíme každým rokem navyšovat ten počet jednak luk a jednak vlastně výsadeb cibulovin. Tradičně už Hlavní třídou začínáme. V tomto roce jsme udělali výsadbu takových speciálních tulipánů, dále pak ty hlavní trasy 17. listopadu, B. Nikodéma, tam je opravdu několik desítek tisíc narcisů a taky Jilemnického náměstí, tam je již tradičně květinová louka.”

Zcela nová luční louka, která dostala název medová, momentálně vzniká na konci frekventované Hlavní třídy. Jde o prostor o velikosti asi 2 a půl tisíce metrů čtverečních, který se musel předem připravit.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Příprava spočívala v likvidaci stávajícího travního drnu, který jsme prováděli chemicky. Ta příprava začala někdy v říjnu, v listopadu se udělaly první dva postřiky, vlastně na jaro se udělaly další dva postřiky a potom, až vlastně tráva úplně vymizela, tak se provedla jakoby taková nízká podmítka, kdy se rozdrtil drn a dosypal se zahradnický substrát.”

Toho se spotřebovalo na 30 kubíků a poté tady vyseli barevné letničky, které budou postupně vykvétat.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “My to používáme spíše jako přípravu záhonů pro potom jakoby stálé výsadby a výsevy. Tyhle záhony si jakoby vyčistíme, vysejeme tam letničky a v podstatě ten záhon se tím kořenem prokypří a zbavíme ho plevele. V příštím roce už se nebudou vysévat letničky, ale nějaká luční směs, která bude trvalá. Která už se v podstatě nebude likvidovat, nebude se ničit a bude se asi jenom 2x ročně kosit.”

Do té doby se veškeré záhony musí neustále zbavovat plevele.

Anketa: pracovnice technických služeb: “To se pleje furt dokola. Prostě začneme od Leninky a až dolů a zase nahoru a pak se jde zase někde jinde. To se dělá furt. Když to roste, tak se to musí vyplít."

V Porubě nevysazují předpěstované letničky, ale vysévají semínka. Ušetří tak třetinu ceny. Celý záhon je potom přírodní, tedy vzdušný, volný a dynamický.

Nahlásit chybu


K tématu
Domov Slunečnice Ostrava, příspěvková organizace,
Ostrava
od 19 700 do 27 290 Kč/měsíc

Detail

Zvar-Va Montáže s.r.o.;
Ostrava
od 19 700 Kč/měsíc

Detail