Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slavnost Zažít Porubu jinak nabídla soutěže, bazárek i různé debaty

Ostrava-Poruba opět po roce ožila akcí Zažít Porubu jinak. Tentokrát se přesunula z Hlavní třídy na okolí radnice. Lidé se tak bavili v zámeckém parku a v okolí rybníku pod ním.

Porubský zámek, zámecký park a okolí rybníku zaplnili stánky, kde se představily nejen různé spolky, ale také se v nich prodávaly všelijaké dobroty, nebo věci, které už lidé nepotřebují a jiným by se třeba hodily. To vše na sousedské slavnosti Zažít Porubu jinak.

Zuzana Kuperová jedna z organizátorek slavnosti: “My jsme tady dneska připravili pro návštěvníky jednak soutěž o nejlepší buchtu. Potom tady máme hlavolamy pro děti a piknik, piknikovou loučku, na které nám hrají i pouliční umělci a pak máme tady hodně atrakcí, které udělaly samy děti, které chodí k nám do komunitního centra Makovice a nachystaly si domácí limonádu k prodeji, nebo nějaké hračky. Ušily si polštářky, které tam prodávají na dekách a kterékoli jiné děti z okolí se mohou přidat, donést si svoje věci a na tom dětském bazárku si prodat, co potřebují.”

Slavnost měla i charitativní podtext. Sedm týmů tady vařilo kotlíkový guláš a celý výtěžek putoval na projekt Srdce pro Porubu, který letos pomáhá Adélce.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ať vyhrajeme, nebo prohrajeme, budeme mít z toho dobrý pocit a minimálně dobře strávený den. Šli jsme letos do úplně klasického guláše, trošičku peprnějšího, takže pro děti to nebude úplně to pravé ořechové, ale já věřím, že všichni dospělí si pochutnají.”
Anketa: soutěžící: “My to vždycky tak podle oka. My chceme hlavně hustý guláš a aby nebyl extra pálivý a nemáme rádi, když je tam moc brambor, takže jsme to letos zahustili cuketou.”
“Guláš děláme klasický tak, jak chutná nám. Takže prostě základ všechen Máme tam hlavně zeleninu, dáváme tam papriku, rajčata, na takový maďarský způsob. Tajné koření, dáváme do toho lásku a uvidíme, jak to dopadne.”

Součástí slavnosti byl i recesistický závod na 60 metrů na podpatcích. Mohli si ho vyzkoušet i muži a boty tady byly připraveny.

Anketa: účastníci závodu: “Já jsem to nikdy nezkoušel a už jsem tady potřetí za život, takže chtěl jsem si to vyzkoušet. Jakože padá mi v tom noha úplně hrozně.”
“Je to trošku horší jako tretry nebo trailové boty, ale nárt drží dobře, drží pata, tak to je důležité.”

Radnice se v tento den připravila komentované prohlídky úřadu.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Jsou tady organizované prohlídky, kde se lidé dozvědí něco o historii radnice, projdou si také Obřadní síň a já jsem ráda, že je mohu přivítat i v kanceláři starostky, kde jim říkám, jakým způsobem funguje obvod, o vedení, ale i o Porubě jako druhém největším obvodu v Ostravě.”
Vlasta Vašíčková, bývalá zaměstnankyně radnice: “Já si ráda zavzpomínám, těšila jsem se na to, protože už jsem 32 roků v důchodě a tady jsem odpracovala 17 let. Bylo tu méně lidí, byly tu úplně jiné prostor, ale stejně krásná práce, protože to byla práce pro lidi.”

U rybníku se pak představili rybáři a junáci a lidé se mohli svézt i na lodičkách.

Anketa: návštěvníci slavnosti: “Už jsem tady byl několikrát a líbí se mi tady. Vyzkoušel jsem pivko a za mnou tam kluci vaří buřtguláš, tak ten jsem zatím vyzkoušel. A jinak jsem si koupil lístky na všechny ty guláše, co tady mají.”
“My jsme rádi, že tady ta akce je. Moc se nám tu líbí. Teďka jsme nejvíc s dětmi těch oveček, u toho statku. Vyzkoušeli jsme si jízdu na ponících, byli jsme u rybníků u rybářů. Je to super.”

Lidé se na akci dozvěděli i to, jak někomu zachránit život.

Václav Dressler, předseda Rescue team - Ostravak.com: “Je tady možnost pro dospělé si třeba vyzkoušet resuscitaci. Pro děti je připravený medvídek, který si mohou zresuscitovat, máme zde i cvičný defibrilátor. Krom toho naše maskérky tady maskují celý den zranění jak dětem tak dospělým. To zranění si také mohou vyzkoušet ošetřit. Dále tady provádíme prezentaci aplikace Záchranka. Speciální aplikace do telefonu, díky které velice rychle můžeme přivolat první pomoc.”

Přímo na zámku pak probíhalo diskusní fórum, kde se návštěvníci dozvěděli nejen různé drby a klepy, ale také například to, jak se žije cizincům v Porubě, nebo jak se staví nová čtvrť. Nechyběla ani lekce improvizace Pavla Lišky a Martina Zbrožka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy