Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V porubské dílně učí děti, jak se vyrábí porcelán

Odpoledne učí na základní umělecké škole, dopoledne se věnují porcelánu. Dvě Lucie, které si říkají Be Lucky, předávají tradici hlavně dětem. V dílně na porubské vozovně pro ně pořádají různé výtvarné kurzy a workshopy.

Hrníčky, misky, dózičky, talířky, nebo i šperky. To vše vlastnoručně vyrábí z porcelánu dvě kamarádky z dětství. Lucie Petrošová a Lucie Otisková. Věnují se mu jak na základní umělecké škole, kde učí, tak ve své dílně.

Lucie Petrošová, Be Lucky: “Na mateřské dovolené jsme si koupily pec a tím začalo to, že jsme se dostali k té keramice. ale jinak se známe už od dětství, takže znali jsme se mnohem dřív, od písku. Ten porcelán je náchylnější na všechno. Všechno si nějak víc pamatuje. Každou deformaci, že ta hlína je trošičku jiná. Ale zase my děláme i z keramické hlíny, ale s tou porcelánovou děláme mnohem víc, tak už jsme zvyklí na ten porcelán a na to, jak funguje.”

Porcelán se na rozdíl od keramiky odlévá do sádrových forem a liší se i konečnou úpravou.

Lucie Petrošová, Be Lucky: “Když ten porcelán uschne, tak my ho opracováváme ještě mnohem víc. U keramiky se nedělá takové dlouhé začišťování.”
Lucie Otisková, Be Lucky: “Ve škole ten porcelán děláme, ale necháme ho spíš zdobit tím, že ho právě odrývají, nebo na něho něco nalepují, protože ty materiály jsou poměrně drahé. To je vlastně na třetí výpal, kdy jsme si sítotiskem nechali udělat dekor z našich obrázků. Vypadá to podobně jako když zdobíte velikonoční vajíčka.”

Odlévání porcelánu děti baví. Mnohdy jsou ale zklamané tím, že po zatuhnutí jejich výrobky praskají.

Lucie Otisková, Be Lucky: “Ale nejenom dětem, ale i dospělým. Ono to stačí chytnout a je to podobné jako když jim uschne bláto na kalhotech. Ale to mi přijde, že je právě super. Že se musí učit jakési pokoře. Protože malování je sice úžasné. Papír snese hodně moc, ale ta keramika, tam už je vlastně znalost jekéhosi řemesla a musí trošičku respektovat ten materiál.”

Do dílny dochází jak velké děti, které se hlásí na různé umělecké školy, tak malé děti s rodiči.

Lucie Otisková, Be Lucky: “Protože ne všechno se dá dělat v rámci školní doby. Holky malé učí svoje maminky, takže to se nám hodně osvědčilo tyto aktivity s rodiči. V podstatě to setkávání mimoškolní s dětmi, ale i dejme tomu tvoření s rodiči a dalšími dospělými, protože je celkem poptávka po tom. Lidé chtějí tvořit, tak to chceme z toho školního prostředí přesunout tady.”
Ona se musí přecedit, aby tam nezůstaly žádné kousky, aby opravdu byla taková hlaďounká. Musí se to nalít až nahoru po okraj v podstatě, aby to tvořilo kopeček a ta sádra bude postupně odsávat vodu z té hmoty. Tahle forma se rozdělává poměrně dobře, protože je vícedílná. A vlastně takhle se nám vyloupne hotový výrobek.”

Be Lucky se zapojily i do porubského Sdílka a zúčastnily se i do Sdílko akademie.

Kamila Smutná, PR & Marketingový specialista, Sdílko Poruba: “Kde jsme právě měli workshop k výlohám a ony v rámci toho workshopu získaly tipy, jak si tu svoji výlohu můžou upravit, co tam můžou změnit. Jsem moc ráda, že už tam některé věci zapracovaly. Na některých ještě pracují. Ještě budou dodělávat vývěsní štíty a cedule.”

Každý porcelánový výrobek z dílny Be Lucky je originální a díky práce s dětmi i hravý. A to by chtěly obě Lucie zachovat i do budoucna.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy