Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na VŠB-TUO mohou školáci i ve svém volnu. Otevřená je pro ně Junior univerzita

VŠB-TUO otevřela Junior univerzitu. Navštěvovat ji mohou školáci ve věku od 7 let až po maturanty a jejím cílem je popularizovat technické předměty. Děti tak mohou na univerzitu přijít ve svém volném čase.

Už více než 10 let na VŠB-TUO běží projekt Zlepši si techniku. Odborníci tak jezdí do škol s přednáškami a workshopy a školy zase na univerzitu na exkurze do laboratoří, nebo na projektové dny. Nově je součástí projektu i Junior univerzita.

Jarmila Černá, koordinátorka projektu: “Chceme, aby si děti představily, o čem technika je a hlavně, že je velmi prospěšná pro nás. Všichni ji využíváme, ale málokdo ji rozumí. Takže chceme odkrýt taje techniky. Ony za námi mohly chodit se školou ve školním čase, ale teď můžou i samy po škole. Děti si vybírají ty programy podle toho, jak mají čas a co je zajímá.”

Vznikl kvůli tomu i nový web, kde najdete komplexní nabídku programů rozdělenou nejen podle náročnosti, ale i podle kapacity. Jde o různé kroužky, workshopy, přednášky a vědecké projekty z oblasti techniky, přírodních věd a ekonomie.

Jarmila Černá, koordinátorka projektu: “Zatím ze tří čtvrtin mají velký zájem menší děti ZŠ, které zajímá chemie, environmentální programy, robotika, metalurgie, nebo z materiálového inženýrství práce s hrnčířským kruhem. Ale jsou to také kroužky kybernetiky, 3D tisku, programování, mineralogie. Taky z geologie máme kroužek a tak dále.”

Oblíbený je také Robotech kemp, který je určen pro děti druhého stupně základních škol a studenty středních škol a probíhá maximálně 2x ročně.

Michal Řepka, lektor kroužku: “Děti se v kroužku mohou naučit základy programování, základy mechaniky, základy stavění robotů od nějakých jezdících robotů, jezdítek až po nějaké chodící roboty. Děti obecně překvapují tím, že jsou hodně tvořivé a vytváří si různé roztodivné tvary robotů. Byly tady děti co si třeba vytvořili robota, který byl schopen překonat schodiště, nebo si třeba vytvořily housenku, která se dokázala potom i hýbat jako housenka.”
Anketa: účastníci kurzu: “Vyrobil jsem robota, který vlastně má jenom rameno, aby zvedl nepřítele a nemohl nepřítel odjet. Jinak mám zatím problémy s vyvážením, protože vždycky, když někoho nadzvednu, tak se převážím dopředu, ale snažím se to vyřešit. Nejvíce mě zaujala asi ta stavba, protože mě baví stavět různé věci a jsem kreativní.”
“Poprvé jsme vyrobili robota, který nadzvedával nepřátele a teď pracujeme na Arnachosovi, což je takový robot, který má 8 nohou a my se snažíme naprogramovat, aby začal po nich chodit. Je to tady zajímavé a nejvíce mě zaujalo asi programování.”

Veškeré podrobnosti o Junior univerzitě najdete na webu www.zlepsisitechniku.vsb.cz

Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail