Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubské školy se zaměřují na čtenářskou gramotnost

Na porubských základních školách dělají maximum pro to, aby děti bavilo čtení knih. Pravidelně do hodin českého jazyka zařazují mimo jiné čtenářské dílny.

Pravidelné čtenářské dílny v hodinách českého jazyka, nebo čtenářské odpolední kluby. To jsou aktivity, které školáky baví. V porubských základních školách takto vedou děti ke čtení.

Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Na naší škole se čtenářským dovednostem věnujeme docela dlouhodobě. Zařazujeme je do všech ročníků 1. i 2. stupně. Máme i přesně daný počet, kolik hodin té čtenářské aktivitě věnujeme. Procházíme čtenářskými odpoledními kluby a snažíme se vybavovat školní knihovnu.”

Děti v hodinách češtiny pracují nejen s čítankou, ale i s vlastními oblíbenými knihami

Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Tato hodina je hodina ČJ. Děti pracují s vlastní knihou, kterou přečetli a plní k ní speciální úkoly, které postupně procházíme a nahrazujeme klasické čtenářské deníky. V podstatě střídáme aktivity, aby to děti bavilo, takže se snažíme zařazovat metody kritického myšlení , metody čtenářských strategií a snažíme se o rozmanitost.”
Anketa, žáci ZŠ Komenského: “Já jsem si vybrala knížku Sesterstvo a největší kouzlo kočky Fabioly. Je to už 4. díl, hodně mě baví. Vždycky ty tři holky tam zažívají nějaké dobrodružství a ta kouzelná kočka jim v tom pomáhá. A hodiny mě dost baví, protože paní učitelka vždycky vymyslí nějakou zábavnou aktivitu.”
“Nejraději čtu příběhy o kouzlech a tak a baví mě to, jak jsou tam ty napínavé příběhy a takové různé napětí a tak. Tady ta knížka je fakt super.”
“Ty hodiny jsou fajn, protože si píšeme různé věci o literatuře, čteme a děláme různé zábavné věci. Takže je to fajn.”
“Tady tato knížka mě baví, protože je to o klukovi, který dělá skoro to samé co já. A je to takové dobrodružné, je to napínavé a je to zábavné, se tím zabavím.///Mám teď doma asi 5 knížek a uvažuju, že si koupím ještě další.”
Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme si vytkli jako téma tohoto roku právě čtenářskou gramotnost. Chceme sledovat, jakým způsobem se rozvíjí v jednotlivých školách. Chceme ukazovat, že to v Porubě umíme dělat zajímavě a efektivně a chceme tím trošku jakoby říct společnosti, že škola už nevypadá tak jako vypadala v době, kdy oni sami do školy chodili.”

I když se říká, že dnešní děti knihy moc nečtou, není to tak docela pravda.

Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Mohly by číst víc, určitě ano. Někteří mají problém donést z domu knihu, ale pozoruju, že i v rámci různých dárečků, které děti dostávají, těch knížek přibývá a dneska existuje spousta krásných knížek. Je z čeho vybírat a i my se snažíme do školní knihovny v rámci různých projektů ty knížky nakupovat tak, aby oslovovaly děti, aby to nebylo jenom nudná klasika, ale knihy vhodné k jejím věku a aby je to čtení více bavilo.”

Zatímco kluci mají hodně rádi fantasy, holky zase baví příběhy. Často jde o vtipné deníkové knížky.

Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Od povinné četby jsme už ustoupili a víceméně u těch starších třeba zařazujeme výběr z nějakého období, které se zrovna probírá. Ale u těch menších rozhodně necháváme ten výběr na nich. Hlavní je, aby je ta knížka samotná zaujala, aby se tomu čtení věnovaly rády a nejenom z povinnosti.”

Vzdělávají se nejen děti, ale také učitelé. Na ZŠ Komenského prošli mimo jiné kurzem, kritického myšlení.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy