Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Folklor bez hranic opět roztančil ulice Ostravy. V Porubě se soubory předvedly u Floridy

Do Ostravy také letos zavítal mezinárodní festival Folklor bez hranic. Po celý minulý týden putoval po městských obvodech kde nepřinášel jen tradice, ale rozdával i radost

Folklorní soubory z Mallorky, Srbska, Chorvatska, Slovenska a samozřejmě také z Česka roztančily ulice Ostravy. V Ostravě-Porubě je za krásného počasí přivítaly desítky lidí v prostoru u Floridy na Hlavní třídě.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já si myslím, že to je jeden z nejpěknějších festivalů, který má v Ostravě už dlouholetou tradici. My jsme rádi, že každý rok zavítá taky do Poruby, že oživí Hlavní třídu a udělá tady opravdu pěknou a příjemnou atmosféru.”

Festival se snaží zachovat, rozvíjet a propagovat lidové tradice a umění a každý rok probíhá za podpory ostravského magistrátu a ostravských obvodů.

Anketa: vystupující folklorní soubory: "My jsme z pořádajícího souboru Hlubina, takže jsme tady už mnoho let. Každý ročník jsme tady každý den a pomáháme souborům.”
“Soubor Hlubina tančí městský folklor. Zabýváme se hlavně havířským folklorem, ale mimo jiné tančíme i Lašsko a místní okolí.”
“My jsme děti, děcka, mládež z Trenčína z folklorního souboru Trenčian. Je to středoškolský soubor, takže tancujeme zejména choreografie z Trenčína a z okolních dědin a to přesně budeme i dnes na jevišti předvádět.”
“Momentálně máme na sobě leblik, ten pochází z púchovského regionu, potom máme klasické trenčianské nohavice a košili soukennou. Zatím velmi pěkně. Pěkné průmyslové město. Už jsme viděli pěkný industriální park, ale i historické centrum je velmi příjemné.”
Lukáš Pavlík, ředitel festivalu Folklor bez hranic: Letošní ročník se nám vydařil. Soubory byly spokojené, návštěvnost byla vysoká. Počasí vycházelo až nadmíru, takže bylo trošičku vedro, ale soubory i diváci vše vydržely, takže jsem rád, že všechno bylo v pohodě. Celkově vystoupilo 18 folklorních kolektivů a všichni v pořádku přežili. Takže i toto horké počasí.”
Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Moc mám ráda folklor. Jsou to tradice, které by se měly neustále připomínat.”
“Líbí se mi to hodně. My chodíme skoro každý rok, když jsme zrovna v Ostravě.”
“Je skvělý, měl by být častěji.”
“Super. Jsem ráda, že tady toto existuje a že se ta tradice udržela, protože toho folkloru je kord tady v Ostravě strašně málo.”

Festival rozveselil nejen lidi v ulicích, ale také klienty domovů pro seniory Sluníčko a Slunečnice a Centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o., Ostrava a okolí
Ostrava
od 38 000 do 47 000 Kč/měsíc

Detail

Domov Slunečnice Ostrava, příspěvková organizace,
Ostrava
od 19 700 do 27 290 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Zábřeh
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail