Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bytový dům Oblouk je opět reprezentativní vstupní branou do Poruby. Rekonstrukcí projde i prostor za ním

Bytový dům Oblouk je opět reprezentativní vstupní branou do Poruby. Za jeden a půl roku prošel kompletní rekonstrukcí, díky které získal svůj původní vzhled a lesk. Není nikdo, komu by se teď nelíbil.

Na konci roku 2019 porubská radnice odkoupila od společnosti Residomo dnes Heimstaden její podíl v Oblouku a okamžitě začala plánovat rekonstrukci poněkud zchátralého symbolu Poruby. Ta začala loni na jaře a dnes je opět chloubou obvodu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Musím říct, že to rozhodnutí bylo v ideální době jediné správné, které jsme udělali. Protože dnes s úrokovou sazbou z ceny bytů a z ceny stavebních prací si troufám říct, že do něčeho takového bychom už nikdy nešli.”

Během rekonstrukce se měnily střechy i krovy, opravovaly se komíny, zateplovaly půdy, čistila fasáda a opravovaly sklepy. Původní lesk dostala i sgrafita a další výzdoba.

Markéta Müllerová, restaurátorka: “Těch sgrafit je tady přes 100 a my jsme si udělali systém, že jsme si je postupně očíslovali a každému tomu motivu jsme dali písmeno. Nakonec jsme se dostali k 26, je tady vlastně od A až do Z a střídají se tak prapodivně.”

Všechna sgrafita, která se nacházela v různé fázi poškození, se podařilo dát do původního stavu. Až na jednu nad hlavním průjezdem Oblouku. Motiv nebyl úplný a restaurátoři se tak rozhodli, že na ní zanechají stopu po nás. Zdobí ji tak i tři ostravské vykřičníky.

obyvatelka Ostravy-Poruby: “trošku jsme trpěli z kraválu, hluku vrtání, ale teď už je to pořádku. Je to nádhera.” Máme nové sklepy, všechno nové udělané a máme taky kamerový systém, takže to je důležité.

Součástí slavnostního otevření Oblouku byla také prohlídka sklepních prostor a krytu, který zůstal zachován. V budoucnu se počítá s tím, že z něj vznikne muzeum.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Zůstala tady původní vzduchotechnika, je tady i původní takový zajímavý průlez, kterým se dalo vylézt přímo před Oblouk i když samozřejmě už je nefunkční.”

Před Obloukem se ještě plánuje nová výsadba a příští rok bude oprava i cesta za ním.

Nahlásit chybu


K tématu
Autodoprava Kamil Švihla, Ostrava - Dubí
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail