Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ukrajinští uprchlíci našli v Porubě nový domov. Radnice jim přidělila 16 bytů

Porubská radnice vyčlenila 16 bytů pro uprchlíky z Ukrajiny. Nastěhovaly se do nich rodiny, které se rozhodly, že tady zůstanou delší dobu. Všichni už si navíc našli i práci a jejich děti navštěvují školy v obvodu.

Olena Liuta se svou rodinou našla v Porubě druhý domov. Společně s manželem, maminkou a jedenáctiletým synem žijí v útulně zařízeném dvoupokojovém bytě, který jim nabídla radnice. V Orlové, kde zpočátku pobývali u jedné z českých rodin, se jim nepodařilo najít práci ani byt.

Olena Liuta: “Líbí se nám tady. Líbí se nám tady, protože pro nás je důležité teplo. Teplo domova. Přesto nám domov moc chybí. Kdyby se situace změnila, chtěla bych se vrátit domů. To ale zatím není možné, protože se tam stále válčí. Tady v Ostravě je všechno v pořádku a jsme tady v bezpečí."

Jedenáctiletý syn Bohdan navštěvuje nejen porubskou základní školu, ale zároveň zvládá i on-line výuku z Ukrajiny.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme během letošního roku po vypuknutí krize na Ukrajině postupně nabídli 16 bytů uprchlíkům z Ukrajiny. Jsou to všichni lidé, kteří přišli z Ukrajiny, setrvali tu nějakou dobu různě na ubytovnách, (((na ubytování, které jim poskytla charita, nebo jednotlivé domácnosti )))a jsou to rodiny, které se rozhodli, že v Porubě zůstanou."

Všech 16 bytů, které radnice uprchlíkům z Ukrajiny nabídla, prošlo rekonstrukcí. Mají tak nové elektroinstalace, koupelny, omítky i podlahy.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ty byty jsme pro ně opravili stejně jako je opravujeme všem nájemníkům. My jsme ty byty prostřednictvím dotace nachystali do stavu tak, aby byly krásné, čisté k nastěhování. Pomohla nám společnost IKEA, která vybavila byty nábytkem. Další firma, která nám pomohla byla firma Snowman sport, která do těch bytů věnovala spotřebiče.”

Takže si vše hradí sami?

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče nájmů, záloh na služby, to jsou věci, které si hradí z příjmů, které tady mají.”

Ty byty jsou většinou o velikosti 2+1, nebo větší podle toho jak jsou velké rodiny?

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Většinu těch bytů, které jsme nabídli původně, tak to byly jednopokojové, dvoupokojové byty. Postupně se ukázalo, že jsou to rodiny, které byly třeba zvyklé, nebo na cestě se poznaly a chtěly žít společně. To znamená, že někdy i ve dvoupokojových bytech žijí dvě rodiny.”

Většinou jde o maminky s dětmi, které jsou velice skromné a vděčné za každou pomoc a příležitost.

Nahlásit chybu


K tématu
LESCUS Cetkovice, s.r.o., Ostrava - Martinov
Ostrava
od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Araik Company s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 do 130 Kč/hod.

Detail

Průmyslové montáže s.r.o.,
Ostrava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail