Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Šimpanz Vincent prý v ZOO týrá nejstarší samici Ullu

  • Ostrava,

V ostravské ZOO se v posledních měsících snaží ošetřovatelé o spojení šimpanzí skupiny. Někdy to může být poměrně dramatické a někteří návštěvníci si všimli, že se samec Vincent chová mírně řečeno neurvale k nejstarší samici Ulle. Dokonce jí způsobil i zranění. Podle odborníků je ale podobné chování u šimpanzů normální.

Toto je dvacetiletý šimpanz Vincent. Byl odchován uměle a spoustu věcí se teprve učí. Patří mezi ně i chování k samicím. V minulých týdnech proto mohli návštěvníci ostravské ZOO vidět 41letou Ullu s poraněnou rukou a se zraněním na zadku. Ošetřovatelé nám vysvětlili, že Vincent nemá ještě cit, jak hodně může samici kousnout při hrátkách.

Jana Pluháčková, ošetřovatelka: “Ta zranění opravdu nejsou nikterak vážná. Jsou běžným následkem šimpanzího konfliktu, který je opravdu normální.”

Vincenta navíc bohužel přitahuje nejstarší samice. Ošetřovatelé už jí dokonce dávají i antikoncepci, aby si ji přestal všímat a obrátil svou pozornost k mladým a silnějším šimpanzicím.

Jana Pluháčková, ošetřovatelka: “Šimpanzí skupina teď prochází dynamickým procesem, nicméně je důležité říct, že na šimpanzí poměry je ten proces normální a je pod kontrolou. Neděje se tady nic dramatického.”

Na popud návštěvnice ZOO, která je přesvědčena, že Vincet Ullu týrá, provedla opakovanou kontrolu i veterinární správa. Vše je prý ale v pořádku.

Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy Ostrava: “Opravdu to není prozatím týrání. Princip dominance je v té skupině velice problematický. Vždycky jeden z členů té skupiny chce být vedoucím.”

Situaci šimpanzí tlupy z Ostravy řeší i mezinárodní koordinátor pro jejich chov. Ostrava se snaží získat dalšího samce, který by vztahy ve skupině mohl zlepšit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy